Zbiórka niezbędnych leków oraz pisanie listów „Solidarni z Ukrainą”, w taki sposób w najbliższym okresie czasu jeleniogórzanie oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości będą mogli włączyć się w pomoc Ukraińcom.

W poniedziałek w siedzibie Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych ruszy zbiórka leków, jakie w chwili obecnej są najpotrzebniejsze w ukraińskich miastach (ich lista poniżej). W akcję poza KSON-em zaangażowały się już all-ternatywa – Stowarzyszenie Jeleniogórskiej Młodzieży oraz Stowarzyszenie Nowoczesne Miasto, pomoc zadeklarował także Szpital MSW w Jeleniej Górze. Leki będzie można przynosić od 24 lutego do 7 marca do siedziby KSON, która czynna jest od pon. do piątku w godz. 10:00 – 16:00.

Organizacje pozarządowe z Jeleniej Góry bardzo chętnie włączają się w pomoc Ukraińcom, bo jak same przyznają od dłuższego czasu współpracują z organizacjami z tego kraju. Młodzież z all-ternatywy kilka miesięcy temu była w Winnicy, gdzie ma wielu znajomych i to właśnie od nich otrzymują informacje, jak wygląda sytuacja za naszą wschodnią granicą. Z winnickim stowarzyszeniem współpracuje również KSON, który podjął się koordynacji zbiórki. Więcej informacji nt. zbiórki pod bezpłatnym numerem telefonu 800-700-025.

Ponadto już w najbliższą niedzielę w godz. 14:00 – 20:00 w Jeleniogórskim Centrum Kultury przy ul. Bankowej (w pokoju 211) akcję pisania listów adresowanych do prezydenta Ukrainy zainicjuje Joanna Kucharek, która była także autorką pierwszej zbiórki leków i odzieży, która kilka tygodni temu trafiła już do Kijowa. Dzięki Pani Joannie Jelenia Góra jest jednym z kilkunastu miast w Polsce, w których odbędzie się ta akcja pn. „Solidarni z Ukrainą – Maraton pisania listów” pod patronatem Amnesty International. Kontakt z koordynatorką: 535-820-306.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do wsparcia tych dwóch inicjatyw, bo pomoc naszym wschodnim sąsiadom jest teraz potrzebna, tak samo jak nam potrzebna była jeszcze całkiem niedawno.

Lista niezbędnych leków: Atropina w ampułkach, Diazepam w zastrzykach, Hydrokortyzon, Ketorolac ampułki, Cordipin (Adalat), Baneocin, Gentaxan – proszek, Sterillium, Lidokaina spray – dużo, Środki do zmywania gazu ze skóry, Metoklopramid, Tyrosur w proszku, Woda termalna w małych flakonach, Cerucal, Poduszki tlenowe, Koce termiczne.