Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Często zdarza nam się narzekać na młodych ludzi, na ich lenistwo, nieodpowiedzialność, brak zaangażowania społecznego. Coraz częściej słyszymy także w mediach, że młodzież gremialnie opuszcza granice naszego kraje, celem poszukiwania innego, lepszego życia w Niemczech, Anglii, Irlandii, … Jak się okazuje są jednak młodzi ludzie, którzy stanowią alternatywę dla takich zachowań i robią to nie od dziś, a już od dwóch lat.

      Właśnie dwa lata temu powstała all-ternatywa czyli Stowarzyszenie Jeleniogórskiej Młodzieży. Organizacja ta skupia około 50 młodych osób z terenu Kotliny Jeleniogórskiej: uczniów gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i studentów, którzy wraz z zaproszonymi gośćmi 11 października br. w Klubie KWADRAT w Jeleniej Górze świętowali swoje drugie urodziny.

      Święto to odbyło się w formie uroczystej gali, podczas której m. in. rozstrzygnięto plebiscyty na najlepsze Młodzieżowe Wydarzenie, Młodzieżowy Projekt oraz Młodzieżowy Ośrodek Kultury w stolicy Karkonoszy w latach 2012/13. Plebiscyt przeprowadzono na portalu społecznościowym facebook, a jego zasięg przekroczył 15 tys. osób.

      W poszczególnych kategoriach wygrali odpowiednio: Miasto Jelenia Góra wraz z Radą Uzdrowiska Cieplice za otwarcie skateparku, Fundacja Dolnośląska za projekt Street Wars oraz Miejski Dom Kultury Muflon w Jeleniej Górze - Sobieszów.

      Podczas gali członkowie all-ternatywy wielokrotnie zadali kłam twierdzeniu o braku aktywności wśród młodzieży. Duże wrażenie na zebranych gościach zrobiła prezentacja działań stowarzyszenia. W ciągu ostatnich dwóch lat członkowie tej organizacji przeprowadzili Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, brali udział w projekcie SZLACHETNA PACZKA, organizowali zbiórki krwi. Szczególnie ważnym obszarem działalności jest dla nich aktywność obywatelska objawiająca się przeprowadzeniem debat z prezydentem miasta i innymi przedstawicielami samorządu lokalnego, akcjami happeningowymi z okazji ważnych świąt państwowych czy współpracą z Fundacją im. Stefana Batorego w ramach akcji „.Masz Głos – Masz Wybór”.

      Stowarzyszenie Jeleniogórskiej Młodzieży zaprezentowało swoją aktywność również w wymiarze ogólnokrajowym i europejskim. W trakcie gali przedstawiono realizowane przez nich projekty bądź przedsięwzięcia, w których brali udział, a miały one miejsce między innymi w Turcji, Gruzji, Hiszpanii, na Litwie czy na Ukrainie. Z tych krajów popłynęły także życzenia urodzinowe nagrane w ojczystych językach przez przyjaciół jeleniogórskiej organizacji.

      Podkreślmy także, że członkowie all-ternatywy postanowili odznaczyć godnością członków honorowych osoby, które ich zdaniem szczególnie przysłużyły się rozwojowi ich stowarzyszenia. W tym gonie znalazł się m. in. prezes KSON – Stanisław Schubert. Wyróżnienie to tworzy przestrzeń do współpracy międzypokoleniowej, dzięki której wykorzystać będzie można młodzieńcy entuzjazm i doświadczenie osób z trochę starszym numerem PESEL.

Na koniec all-ternatywie składamy życzenia niekończących się pomysłów i pasji do działania.

 

Tekst: Paweł Gluza
Foto : Kacper Dąbkowski.