Wybory europejskie, które odbędą się w maju 2014 roku, pozwolą obywatelom wywrzeć wpływ na przyszły polityczny kierunek Unii Europejskiej. W krajach Unii wybranych zostanie 751 posłów do Parlamentu Europejskiego, odpowiedzialnych za reprezentowanie ich interesów przez najbliższe pięć lat.
Każde państwo członkowskie ma własną ordynację wyborczą i samo decyduje, którego dnia jego obywatele pójdą do urn w trakcie czterodniowego okresu wyborczego w dniach 22–25 maja 2014 roku. Polscy wyborcy będą głosować 25 maja. W naszym kraju zostanie wybranych 51 posłów do PE. Wyniki z wszystkich 28 państw zostaną ogłoszone wieczorem, w niedzielę 25 maja.
Od momentu przystąpienia do UE Chorwacji w lipcu 2013 roku, w Parlamencie Europejskim zasiadało 766 posłów, zmniejszono jednak ich ilość i podczas wyborów w 2014 roku, wybranych zostanie 751posłów, także w przyszłości ich liczba pozostanie na tym poziomie. Posłowie będą reprezentować ponad 500 milionów obywateli w 28 państwach członkowskich. Dla poszczególnych państw, liczebność reprezentacji jest określona na mocy traktatów UE, w oparciu o „degresywną proporcjonalność”. Oznacza ona, że państwa o większej liczbie ludności mają więcej posłów niż państwa o mniejszej liczbie ludności, ale te ostatnie mają więcej posłów niż wynikałoby to ściśle z zasady proporcjonalności.
Dlaczego te wybory są inne? Ponieważ Unia usiłuje uporać się z kryzysem gospodarczym, a przywódcy UE zastanawiają się, jaki kierunek obrać w przyszłości, są to najważniejsze, jak dotychczas, wybory europejskie.
Umożliwią one wyborcom nie tylko osądzenie działań podejmowanych przez przywódców UE w celu przezwyciężenia kryzysu w strefie euro i wyrażenie opinii na temat planów dotyczących ściślejszej integracji gospodarczej i politycznej; są to także pierwsze wybory po zdobyciu przez Parlament Europejski, na mocy Traktatu z Lizbony, nowych ważnych uprawnień.
Jedną z głównych zmian, wprowadzonych Traktatem z Lizbony, jest konieczność uwzględnienia, po raz pierwszy, przez państwa członkowskie, wyników wyborów europejskich przy nominacji następnego przewodniczącego Komisji Europejskiej, który jesienią 2014 roku zastąpi José Manuela Barroso. Nowo wybrany Parlament musi zatwierdzić tego kandydata, ponieważ „wybiera” on, jak stwierdza się w Traktacie, przewodniczącego Komisji. Oznacza to, że głos wyborców bardzo się liczy przy mianowaniu osoby, która stanie na czele rządu UE.
Z 13 europejskich partii politycznych, pięć nominowało swoich kandydatów na stanowisko przyszłego Przewodniczącego Komisji Europejskiej. Jean ‑Claude Juncker, były premier Luksemburga oraz były przewodniczący Eurogrupy, został nominowany przez EPL (Europejską Partię Ludową). Martin Schulz, obecny przewodniczący Parlamentu Europejskiego, jest kandydatem nominowanym przez S&D (Grupę Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów). Guy Verhofstadt, były premier Belgii oraz obecny lider ALDE (Porozumienia Liberałów i Demokratów), jest kandydatem z ramienia tej grupy. Zieloni nominowali dwoje obecnych posłów do Parlamentu Europejskiego, Francuza José Bové oraz Niemkę Skę Keller, natomiast kandydatem nominowanym przez Zjednoczoną Lewicę Europejską jest lider greckiej partii SYRIZA Alexis Tsipras.
Nowa większość polityczna, wyłoniona w wyniku wyborów, będzie również kształtować, przez najbliższe pięć lat, europejskie prawodawstwo obejmujące obszary od jednolitego rynku po swobody obywatelskie. Parlament – jedyna bezpośrednio wybierana instytucja UE – jest obecnie niezbędnym elementem europejskiego systemu podejmowania decyzji i dysponuje takim samym prawem głosu jak rządy krajowe, w odniesieniu do niemal całego prawodawstwa UE.
Kto jest europosłem?
- Okręg nr 1 – Gdańsk
W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku w okręgu nr 1 wybranych zostało 3 eurodeputowanych. Liczba mandatów rozłożyła się następująco: 2 mandaty otrzymała PO: Janusz Lewandowski (od 4 marca 2010 roku zastąpił go Jan Kozłowski), Jarosław Wałęsa, 1 mandat PiS (Tadeusz Cymański).
- Okręg nr 11 – Katowice (Cieszyn)
W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku w okręgu nr 11 wybranych zostało 6 eurodeputowanych. Liczba mandatów rozłożyła się następująco: 4 mandaty otrzymała PO (Jerzy Buzek, Jan Olbrycht, Małgorzata Handzlik, Bogdan Marcinkiewicz), po 1 mandacie PiS (Marek Migalski) oraz SLD (Adam Gierek).
- Okręg nr 12 – Wrocław — Opole
W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku w okręgu nr 12 wybranych zostało 5 eurodeputowanych. Liczba mandatów rozłożyła się następująco: 3 mandaty otrzymała PO (Jacek Protasiewicz, Danuta Jazłowiecka, Piotr Borys), po 1 mandacie PiS (Ryszard Legutko), oraz SLD (Lidia Geringer de Oedenberg).
Wykaz lokali dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych
Cieszyn
- PPG Polifarb Cieszyn S. A., ul. Chemików 4,
- Ochotnicza Straż Pożarna, ul. Motokrosowa 18,
- Ochotnicza Straż Pożarna, ul. Bielska 160A,
- Szkoła Podstawowa Nr 2, ul. Chopina 37,
- Szkolne Schronisko Młodzieżowe, ul. Błogocka 24,
- Przedszkole Nr 2‑Integracyjne, ul. ks. Trzanowskiego 4,
- Ochotnicza Straż Pożarna, ul. gen. Józefa Hallera 161,
Jelenia Góra
- Biuro Wystaw Artystycznych, ul. Długa 1
- Jeleniogórskie Centrum, Kultury, ul. 1 Maja 60
- Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej w Jeleniej Górze, ul. Ogińskiego 6
- Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych, Al. Jana Pawła II 25
- Szkoła Podstawowa Nr 8, ul. Paderewskiego 13
- Filia Politechniki Wrocławskiej, Pl. Piastowski 27
- Miejskie Integracyjne Przedszkole Nr 14, ul. Junaków 2a
- Miejski Dom Kultury „MUFLON”, ul. Cieplicka 172