Mieszkają, uczą się i rozwijają w Gdańsku! Mają wiele potrzeb i wciąż wielkie marzenia, dlatego biorą udział w zajęciach Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Towarzystwie Pomocy Głuchoniewidomym (WTZ przy TPG).
W WTZ przy TPG w Gdańsku można skorzystać z wielu przywilejów – drobne na trening ekonomiczny, wycieczki (Warszawa), wspólne spotkania. Uczestnicy prowadzonej w naszym ośrodku rehabilitacji społecznej i zawodowej, których na liście wpisanych może być 20, mają wiele obowiązków. Od 1995 roku osoby niewidome ze schorzeniami sprzężonymi dojeżdżają na Bażyńskiego 32 w Gdańsku Oliwie busem. Bez dowozu nie mieliby możliwości być na zajęciach!
O czym warto wiedzieć? Warsztat Terapii Zajęciowej to pomysł na niezbędną pomoc dla chętnych dorosłych osób niepełnosprawnych, którzy chcą nauczyć się żyć samodzielnie, pracować, a przede wszystkim znaleźć przyjaciół i wsparcie we wszystkich swych dążeniach.
Dzięki temu, że już pod opieką Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym mieścimy się nadal na terenie Spółdzielni Niewidomych „Sinol”, niegdyś naszej założycielce, grono naszych uczestników pracuje na działach zakładu. W 2010 roku trzech naszych absolwentów cieszy się nowym życiem, z pracą i pierwszym zarobionym wynagrodzeniem. Do tychże trzech sukcesów doprowadziło wiele czynników – motywacja i cierpliwość kandydatów, pomoc terapeutów i psychologów w WTZ, ale przede wszystkim praca nad sobą uczestników i narastające przekonanie o własnej wartości i pewności siebie.
HISTORIA WTZ przy TPG
Warsztat Terapii Zajęciowej to instytucja specjalizująca się w rehabilitacji społecznej, zawodowej i fizycznej dorosłych osób niepełnosprawnych. Uroczysta inauguracja pracy WTZ przy Towarzystwie Pomocy Głuchoniewidomym w Gdańsku obok Pomorskiej Jednostki Wojewódzkiej TPG odbyła się 15 października 2008 roku.
ADRES: 80–309 Gdańsk, ul. Bażyńskiego 32
INSTYTUCJE PROWADZĄCE: 1995–2008 – Spółdzielnia Niewidomych „Sinol” od 2008 r. – Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym
FINANSOWANIE: PFRON, Miasto Gdańsk.
LICZBA UCZESTNIKÓW: 20 (10 — osób niewidomych ze schorzeniami sprzężonymi, 3 osoby głuchoniewidome ze schorzeniami sprzężonymi, 7 osób z innymi schorzeniami)
SUKCESY: 15 absolwentów WTZ szczęśliwie pracuje w Spółdzielni Niewidomych „Sinol” oraz na otwartym rynku.
Z czterech ścian do świata!
WTZ przy TPG to ośrodek specjalizujący się w rehabilitacji społecznej, zawodowej i fizycznej dorosłych osób niewidomych ze schorzeniami sprzężonymi, głuchoniewidomych i oraz z innymi dysfunkcjami. Ośrodek przeznaczony jest na 20 osób. Instruktorami w pracowniach są pedagodzy specjalni, terapeuci i psycholodzy. Uczestnicy korzystają z zajęć fizjoterapii, uczestniczą w spotkaniach indywidualnych i grupowych z psychologiem klinicznym.
Ulubionym zajęciem każdego uczestnika jest nauka obsługi komputera u pana Jurka. Rękodzieło artystyczne prowadzi terapeutka Agnieszka. Tutaj powstają choinki z szyszek i mchu, świecą się i mienią okazałe stroiki, w rękach uczestników pięknieje sznurek w kształcie aniołków i zajęcy.
Malarstwo i widzących, papieroplastyka i łabędzie z origami powstają w pracowni plastycznej pedagożki Bernadety. Bez wysiłku instruktorek pracowni plastycznych żaden z uczestników nie byłby zadowolony z efektów swojej pracy i powstałych dzieł. Uczestnicy biorą udział w konkursach plastycznych i recytatorskich. W pracowni umiejętności społecznych przygotowywane są spektakle i recitale Teatru We Mgle, instruktorem jest psycholożka Agnieszka. Recital „Piosenki Starszych Panów” zdobył cenne wyróżnienie podczas gdańskiego przeglądu Poza Pozy. Pedagożka Anna muzykuje z uczestnikami, którzy w tym roku zaczną prowadzić warsztaty z muzykowania i śpiewania dla podopiecznych w DPS.
Warsztaty artystyczne z ceramiką pod kierunkiem Izabeli Moroz-Janiszewskiej dają mnóstwo satysfakcji – powstają rzeźby, ceramiki piękna filcowa biżuteria. To z jej udziałem w 2010 roku w projekcie „Jesteśmy w Gdańsku!” (przy udziale Stowarzyszenia Amareya Art, z dofinansowaniem Miasta Gdańska) uczestnicy WTZ przy TPG mogli zwiedzić Starówkę Gdańska z przewodnikiem oraz wykonać cykl rzeźb pt. Architektura Gdańska. Efekty projektu można było zobaczyć w CH Manhattan w ciągu dwutygodniowej wystawy. W pracowni Izy dużym powodzeniem cieszy się także praca nad wyrobem cennych klejnoty z filcu – broszek, korali i bransoletek.
Nasi niezwykli sportowcy kilkukrotnie brali udział w Olimpiadzie w Miechucinie koło Chmielna oraz w Olimpiadzie TPG w Gdańsku. Bez zajęć fizjoterapii z panią Ulą, nawet największe gwiazdy WTZ – nie wykonałyby tych mnóstwa konkurencji.
A nad „dobrymi dniami” dla wszystkich w Warsztacie czuwa najlepsza psycholożka w Trójmieście – pani Dorota.
Uczestnicy szukają pracy na wolnym rynku, ale najczęściej zyskują pracę w Spółdzielni Niewidomych “SINOL”, w której budynku WTZ ma swoją siedzibę. Podopieczni WTZ przy TPG mają wiele marzeń, które bardzo chcielibyśmy spełnić! Wszystkie starania w tym celu sprawiają, że ś w i a t j e s t l e p s z y i s z c z ę ś l i w s z y ! Staramy się kontynuować tradycję i efektywną rehabilitację, jednocześnie usprawniając naszą działalność!
PROGRAM WTZ przy TPG
Rehabilitacja zawodowa i przygotowanie uczestników do życia w społeczeństwie wymaga stworzenia szerokiej oferty zróżnicowanych zajęć. Prowadzimy cztery pracownie i jedną grupę dodatkowo:
1. pracownia zaradności życiowej i umiejętności społecznych z grupą Teatru we Mgle
2. pracownia plastyczna i rękodzieła artystycznego
3.pracownia rzemieślnicza i malarstwa
4. pracownia artystyczna z ceramiką
5. pracownia komputerowa
Instruktorami w pracowniach są profesjonaliści, z odpowiednim przygotowaniem i doświadczeniem. Ponadto dwa razy w tygodniu organizujemy zajęcia fizjoterapii. Zapewniamy również stałą opiekę i pomoc psychologa. Cele organizowanych zajęć: przygotowanie do podjęcia pracy, rozwijanie talentów, umiejętności i techniki pracy, inspiracja i wzmacnianie wiary w siebie, rozwijanie wyobraźni i aktywności twórczej.
Zajęcia są codziennie od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 15.00. Tworzą cudowną, bardzo sympatyczną, zdolną i zgraną grupę. 10 osób niewidomych, które nie mogą pozwolić sobie na samodzielny dojazd, przywozimy do nas warsztatowym samochodem.
UCZESTNICY O SOBIE I O WTZ:
Wywiady z uczestnikami przeprowadził za pomocą dyktafonu Rafał Wolszczak (uczestnik, ON).
1. Nazywam się Małgorzata. Chodzę już dwa lata do WTZ przy TPG. Biorę udział w zajęciach teatralnych. Bardzo mi się tu podoba. Cieszę się, że mogę być ze wszystkimi razem. Najbardziej lubię prowadzić kronikę, lubię jeździć na wycieczki, lubię spotykać się ze znajomymi i rodziną. Znów uczestniczyłam w konkursie plastycznym! W PFRONie dostałam wyróżnienie za filcowy obraz „Balonem po Europie”! Dostałam sztalugę i ogromny zestaw farb do malowania! Teraz w domu mam pracownię!
2. Rafał: Jestem niewidomym człowiekiem od urodzenia. Mam 35 lat, na terapii już jestem 15 lat. Obecnie w pracowni kuchennej, tam się uczę gotować, zmywać. Często występuję, gram na pianinie i akordeonie, śpiewam, występuję. Na wtz bardzo mi się podoba, instruktorzy są bardzo przyjemni, można się z nimi dogadać. Staram się wykonywać wszystkie polecenia jak najlepiej. Mam pomysł – przydałby się basen i konie. Jest fajnie. 3.Sławek: Do WTZ przy Towarzystwie Pomocy Głuchoniewidomym należy 20 uczestników. Jestem jednym z nich. Bierzemy udział w różnych zajęciach, które mają nam pomóc, by zdecydować się na samodzielność. W rożnych zakresach. Mi bardzo zależy na tym, żeby mieć przyjaciół, mieć obowiązki i prawa, zrobić coś pożytecznego dla innych i trochę poaktorzyć w naszej grupie Teatru We Mgle. W tym roku, w czerwcu braliśmy udział w Festiwalu Teatrów Wspaniałych w Tczewie. Zagrałem w pantomimie „Na ryby” postać Męża, któremu bardzo zależy na tym, by wyrwać się z domu i spędzić miło czas z kolegami na rybach. Świetna rola, wyjątkowo wesoła, choć miałem trudności zagrania zupełnie bez słów. Musiałem chociaż zachrapać. W Tczewie mieliśmy okazję zobaczyć tamtejsze Centrum Kultury, z profesjonalnym zapleczem i sceną teatralną. Podobało mi się.
3. Dorota: Zajmuję się malowaniem, rysowaniem, pracowaniem na warsztaciku szwedzkim, lepieniem w glinie, kleję na desce masę papierową. Teraz pędzę na zajęcia ceramiki w pracowni Pani Izy Moroz-Janiszewskiej, wyrabiam glinę do rzeźbienia kamieniczek Gdańska.
4. Justyna: Lubię czytać książki, ćwiczyć, jeździć na rowerku stacjonarnym, robić na warsztaciku szwedzkim. Chciałabym jeszcze zająć się wikliną, drewnem. Mam marzenia – przejść się po wulkanie wygasłym, bo interesuje mnie jak wyglądają wulkany. Etna to chyba wulkan wygasły. Chciałabym zobaczyć jakieś zwierzę z Afryki, słonia albo okapi. Może przelecieć się samolotem.
5. Jarosław: Nie widzę o Uczęszczam na WTZ od 2 lat. Zajmuję się różnymi rzeczami, trochę czytam. Uczę się zajęć dnia codziennego w kuchni. Wszystkie zajęcia mi odpowiadają. Najbardziej kocham teatr, na zajęciach teatralnych recytuję, zabieram się do śpiewu. Gram Gustawa w „Ślubach panieńskich”.
SONDA WŚRÓD UCZESTNIKÓW I PRACOWNIKÓW WTZ PRZY TPG
O marzeniach…
Sławek: Niech znajdzie się sponsor na busa dla WTZ. A sam bardzo chciałbym poznać Piotra Fronczewskiego. Poza tym marzę o siedzibie teatralnej dla zespołów alternatywnych w Gdańsku, byłem w takim teatrze w Chorwacji.
Anna: Chciałabym za rok pracować już w Spółdzielni.
Małgosia: Jeszcze raz zobaczyć Rzym i marzę o wycieczce do Zakopanego.
Jarek: Chciałabym dostać się do dobrego Domu Opieki. A aktorskim moim marzeniem jest zagrać na scenie księdza.
Teresa: Chcę pojechać gdzieś za granicę.
Magdalena: Podróże. Australia na pierwszym miejscu. Na Florydzie zbierać pomarańcze i polecieć balonem.
Iwona, terapeuta: Jeszcze raz być w San Giovanni Rottondo. I długo być tu z Wami.
Marysia: Moim marzeniem jest śpiewać.
Benia: Chcę polecieć teraz samolotem do Norwegii!
Daniel: Nie mogę marzyć o dziewczynie, przecież to ja jestem marzeniem każdej dziewczyny. Chciałbym zostać politykiem, ale jestem zbyt uczciwy.
Anna, wolontariusz: Długo tu z Wami być.
Agata: Marzy mi się długa współpraca WTZ z Towarzystwem Pomocy Głuchoniewidomym, również w rozwijaniu misji integracji różnych grup osób niepełnosprawnych
„Zewnątrz –Wewnątrz” CSW Łaźnia i WTZ przy TPG
Poza programem WTZ organizujemy rehabilitację społeczną, nawiązując współpracę z innymi instytucjami. Od 2007 roku realizujemy wspólny projekt z Centrum Sztuki Współczesnej “Łaźnia” w Gdańsku — Zewnątrz-Wewnątrz, w ramach którego uczestnicy zwiedzają galerię i biorą udział w warsztatach artystycznych. Wszystkiemu przewodniczą Mikołaj Robert Jurkowski (CSW Łaźnia, Fundacja Kolonia Artystów) oraz Anna Kozłowska( społecznik, edukatorka artystyczna, fotografka). W 2012 roku podczas warsztatów muzycznych z Tomaszem Antonowiczem powstaje audiobook kulinarny z bardzo apetycznymi dźwiękami. Realizujemy dodatkowe aktywizujące projekty we współpracy ze Stowarzyszeniem AMAREYA ART m.in. “Jesteśmy w Gdańsku” i “Niewidomi dla ekologii — integracja i praca”.
Projekt edukacyjny „Zewnątrz – Wewnątrz” realizowany w CSW Łaźnia w Gdańsku przy współpracy z Warsztatem Terapii Zajęciowej przy Towarzystwie Pomocy Głuchoniewidomym, został uznany przez Narodowe Centrum Kultury jako czwarty najlepszy w Polsce projekt edukacyjny i zostanie wpisany w specjalnym wydawnictwie instytucji. Program warsztatów przygotowany został w 2007 roku w ścisłej konsultacji prowadzących WTZ. Od początku naszym wspólnym założeniem była integracja docelowej grupy odbiorców z otoczeniem, z którego na co dzień są wykluczeni. Artystyczny dialog między osobami widzącymi — „zewnątrz”, a niewidomymi – „wewnątrz” jest pretekstem do nawiązania kontaktu i przełamania barier psychologicznych istniejących między tymi dwoma światami. Wykłady i zajęcia wpływają na poszerzenie horyzontów zawodowych i społecznych uczestników. Zajęcia w nowym środowisku społecznym sprzyjają asymilacji osób niepełnosprawnych w życiu kulturalnym społeczeństwa. Uczestnicy WTZ przy TPG mają okazję bezpośredniego kontaktu ze sztuką prezentowaną w gdańskich galeriach. Aktywne uczestniczenie w życiu artystyczno – kulturalnym (wystawy, projekcje filmowe, koncerty) świata widzących umacnia w niewidomych utożsamianie się ze środowiskiem lokalnym. Dodatkowym punktem spotkań są warsztaty prowadzone przez znanych artystów: 2008 r. – I edycja – spotkanie z niewidomym rzeźbiarzem Waldemarem Cichoniem z Elbląga, 2009 r. – II edycja – warsztaty teatralno – wokalne z Ang Gey Pin i Teatrem Amareya, 2010 r. – III edycja – warsztaty dźwiękowe z Krzysztofem Topolskim aka Arszyn z Gdańska i płyta „Orkiestra — dźwięki z pamięci” z wystawą w CSW Łaźnia, 2011 r. – IV edycja – warsztaty video art z Julią Kurek i płyta z filmem Zewnątrz-Wewnątrz 2011, 2012 r. — warsztaty muzyczne z Tomaszem Antonowiczem koncert na scenie Klubu Żak i audiobook z tekstem Joanny Chmielewskiej pt.„Poniekąd książka poniekąd kucharska”.
Wiele wrażeń, wiele pracy…
2011 r. — Niewidomi dla ekologii – integracja i praca to zrealizowany dzięki dofinansowaniu Województwa Pomorskiego, w ramach naszego programu rehabilitacji społecznej i zawodowej uczestników WTZ przy TPG. Dzięki Stowarzyszeniu Amareya Art nasi uczestnicy mogli w październiku i listopadzie 2011 roku skorzystać z udziału w warsztatach i wycieczek do Kwidzyna, do Wirt i z przewodnikiem zwiedzić Wyspę Sobieszewską. Wzięliśmy udział w szkoleniu prowadzonym przez Ewelinę Kurach ornitolożkę z Grupy Badawczej Ptaków Wodnych Kuling. Posadziliśmy dwa drzewa na terenie Domu Dziecka im. J. Korczaka. Wykonaliśmy kolekcję biżuterii ekologicznej, cykl fotografii i prezentację nagrywanych dźwięków oraz prac malarskich. Wszystkie prace pokazaliśmy na specjalnym ekologicznym wernisażu z sokiem marchwiowym zamiast lampki wina. Idea projektu opierała się na zainicjowaniu innowacyjnego programu społecznego wspierającego rehabilitację zawodową dorosłych osób niewidomych, poprzez działania promujące ekologię i wiedzę na temat wartości przyrody województwa pomorskiego. Podczas warsztatów pisaliśmy o wszystkich akcjach na specjalnie założonym blogu: http://wtzprzytpg.blogspot.com/2011/12/ .html
2010 r. — Neptun w okularach Wspólnie z innymi 10 organizacjami, we współpracy z CSW Łaźnia i MOPS w Gdańsku, przy Długim Targu zorganizowaliśmy Prezentacje warsztatów twórczych i galerię fotograficzną pt. “Neptun w okularach”. Miejsce było nadzwyczajne, samo Gdańskie Biuro Europejskiej Stolicy Kultury 2016 prz Długim Targu, niedaleko gdańskiej Fontanny Neptuna. 10 dni prezentacji były okazją do spotkań twórców niepełnosprawnych, terapeutów i publiczności z zewnątrz. Więcej na ten temat na: http://e‑pomorskie.pl/pl/sprawy_spoleczne/aktualnosci/gdansk_neptun_w_okularach_relacja Spotkania poczyniły wiele pozytywnych efektów, np. specjalny program zwiedzania w gdańskim Muzeum Archeologicznym i możliwość zwiedzania całego zaplecza Teatru Wybrzeże dla uczestników prezentacji. Więcej: http://www.archeologia.pl/index.php?n=2&m=5
2010 r. — w ramach projektu Jesteśmy w Gdańsku! zorganizowanego we współpracy ze Stowarzyszeniem Amareya Art. zrealizowano warsztaty teatralne, wokalne i ceramiczne dla osób niewidomych, głuchoniewidomych i niepełnosprawnych. Pod opieką przewodnika zwiedzano Starówkę Gdańska i uczestniczono w wydarzeniach artystycznych w Gdańsku. Projekt skierowany był do grupy osób niewidomych, głuchoniewidomych i niepełnosprawnych zamieszkałych w Gdańsku. Projekt „Jesteśmy w Gdańsku!” składał się z dwóch bloków warsztatowych (ceramika i teatr) i działań twórczych (aktywne poznawanie architektury miasta, wyjścia do teatru i muzeum): 1. zwiedzanie Starego Miasta Gdańska z przewodnikiem, 2. zajęcia ceramiczne, 3. zajęcia teatralne, 4. 2 wyjścia do teatru.
„Jesteśmy w Gdańsku!” jako inicjatywa lokalna na rzecz aktywnej integracji poprzez sztukę miał na celu pomoc osobom niepełnosprawnym w aktywnym uczestnictwie w życiu społecznym, wyrównanie ich szans w dostępie do kultury, a także budowanie tożsamości lokalnej grupy osób niewidomych i głuchoniewidomych oraz osób z innymi niepełnosprawnościami zagrożonych wykluczeniem społecznym. Realizując te cele projekt „Jesteśmy w Gdańsku!” wpisał się w plan rozwoju kultury Miasta Gdańska na lata 2009–2015 („Gdańsk-Kultura”) i wspomógł wspólnotę Gdańska w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
WSPÓLNIE ZNACZY LEPIEJ!
Dzięki pracy uczestników WTZ przy TPG, nieocenionej pomocy artystów, a także wzmożonych działań terapeutów Gdańszczanie często mogą podziwiać interesujące wydarzenia organizowane przez nasz ośrodek. Cały czas uzupełniamy wachlarz form aktywizacyjnych w Gdańsku przeznaczonych dla dorosłych osób niepełnosprawnych, wdrożyliśmy program uczestnictwa niewidomych, głuchoniewidomych, niepełnosprawnych mieszkańców Gdańska w życiu kulturalnym ich miasta oraz promocję ich twórczości poprzez publiczne prezentacje. W ramach programu WTZ realizujemy prezentacje i pokazy naszych spektakli i koncertów, m.in. podczas uroczystości PZN, w Domach Pomocy Społecznej i Hospicjach. Od 2013 roku wdrażamy również prowadzone przez naszych uczestników warsztaty muzyczne dla seniorów w pobliskich DPS, w których podopieczni są bardzo tym zainteresowani.
Agata Kirol