To już nie tylko słowa i sfera marzeń o własnej niezależnej przestrzeni… Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Cieszynie postawiło kolejny krok w kierunku utworzenia Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń ”Ekozofia niepełnosprawnych” w Bażanowicach. Obecnie trwają zaawansowane prace projektowe, dzięki którym zrobiony zostanie kolejny krok milowy i działania nabiorą tempa.
Projekt prowadzony przez Stowarzyszenie Osób z Upośledzeniem Umysłowym nabiera tempa. „Machina” ruszyła. Wszystko po to, by w miejscu gdzie jeszcze dzisiaj stoi nieruchomość, należąca niegdyś do Habsburgów powstało Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń „Ekozofia niepełnosprawnych”.
Starają się o własną niezależną przestrzeń, taki „kawałek świata” dla podopiecznych. W 2009 roku zakupili od Starostwa Powiatowego nieruchomość, należącą niegdyś do Habsburgów, tzw. Zameczek wraz z budynkiem folwarcznym. Dzisiaj powstają już realne plany, wszystko odbywa się w konsultacjach z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
— Chcemy, by powstało tu Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń „Ekozofia niepełnosprawnych” — mówi Rafał Guzowski z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Cieszynie – W Zameczku odbywać się będą konferencje, szkolenia, warsztaty… W „życiu” tego miejsca uczestniczyć będą osoby niepełnosprawne intelektualnie. Na polu ornym, które ma powierzchnię 3,5 ha powstanie Zakład Aktywności Zawodowej. Tu również zatrudnione będą osoby niepełnosprawne. Na pozostałym trenie planujemy wybudować Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy, w którym realizowana będzie dotychczasowa praca z niepełnosprawnymi. Ale to nie wszystko, powstaną też klasy przysposabiające do podjęcia pracy, w których młodzież niepełnosprawna, będzie przygotowywać się do aktywnego życia zawodowego.
W planach budowy swoje miejsce znalazł również niecodzienny obiekt, który powstanie z gliny i słomy. Na terenie Zameczku powstaną również mieszkania chronione dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Na działce osoby niepełnosprawne uprawiać będą warzywa i owoce. Wszystko ekologiczne i własnoręcznie wyhodowane.
— Ogólnym założeniem projektu, który nazwaliśmy „Ekozofia…” nie jest stworzenie miejsca dla osób niepełnosprawnych, z którego osoby te będą tylko czerpać dla siebie… Dotychczas osoby niepełnosprawne postrzegane są jako biorcy, my odwracamy to do góry nogami. Nasi podopieczni będą “dawcami”. Dzięki współpracy z naukowcami będą prowadzone badania np. z zakresu pedagogiki specjalnej, czy z zakresu wpływu biobudownictwa na organizm ludzki… — dodaje Rafał Guzowski — Projekt wystartował. Wraz ze Spółdzielnią Socjalną “Ekocentrycy” i Fundacją „Królewski Szlak” jesteśmy na etapie dopracowywania szczegółów projektu architektonicznego. Przed nami jeszcze opracowanie procedur prawnych dla realizacji projektu, konsultacje nad koncepcją budowlano-wykonawczą i kosztorysem inwestorskim. To wszystko oczywiście kosztuje, a dzięki hojności mieszkańców Cieszyna i okolic, którzy przekazują nam sukcesywnie tzw. 1% z podatku czy wspierają nasze akcje na rynku (pieczenie placów czy racuchów) możemy już teraz rozpocząć konsultacje z ekspertami z zakresu architektury i budownictwa.
Barbara Stelmach-Kubaszczyk