Zakończenie wojny u schyłku roku 1478 umożliwiło Maciejowi Korwinowi likwidację zamków śląskich raubritterów, którzy nierzadko byli przeciwnikami politycznymi węgierskiego władcy. Pod koniec kwietnia 1479 roku zorganizowano ekspedycję na Podskale. Przewodził jej starosta świdnicko — jaworski i namiestnik Górnych Łużyc, Jerzy von Stein, a w wyprawie wzięły udział wojska węgierskie Jana Zeleny, oddziały Związku Sześciu Miast łużyckich oraz oczywiście mieszczanie ze Lwówka Śląskiego.
W dniu 1 maja 1479 roku o godzinie 9 rano przy dźwiękach kościelnego dzwonu zwołującego na nabożeństwo dokonano generalnego i ostatecznego szturmu, który zakończony został pełnym sukcesem. Dowodzący obroną zamku Niklas von Tschirnhaus, został ujęty i powieszony, a jego ciała nie pozwolono nawet pochować. Po dwóch tygodniach zwłoki odcięto od sznura i porzucono na pastwę dzikich zwierząt.
Do zdobycia i zniszczenia siedziby Talkenbergów w dużym stopniu przyczynili się murarze oraz cieśle lwóweccy i jeleniogórscy, a także górnicy z Kowar, którzy miną prochową rozsadzili mury zamkowe.
Byłą siedzibę raubritterów wraz z pobliską wsią Rząsiny król Maciej Korwin podarował Lwówkowi Śląskiemu. Władca chciał w ten sposób odwdzięczyć się mieszczanom za ich pomoc w likwidacji zbójeckiego gniazda.
Mieszczanie lwóweccy niedługo jednak cieszyli się nowym majątkiem. Po śmierci Macieja Korwina w roku 1490 rządy po nim objął Władysław Jagiellończyk, który nie zapomniał o swoich starych stronnikach, unieważniając nadanie i przekazując Rząsiny Krzysztofowi von Talkenberg, bratu raubrittera Bernarda, co spotkało się z głośnym ale bezskutecznym protestem mieszczan lwóweckich.
W roku 1491na zamku Gryf doszło do zawarcia ugody, w myśl której Krzysztof von Talkenberg uzyskał zamek Podskale, wraz z wsią i folwarkiem w Rząsinach, a mieszczanom udało się zatrzymać jedynie tamtejszy młyn, który zresztą bardzo szybko Talkenbergowi odsprzedali.
Podskale już nigdy nie podźwignęło się z ruin. Rycerz Krzysztof von Talkenberg wzniósł nowy dwór na terenie wsi, a stara siedziba raubritterów popadała w coraz większą dewastację i zapomnienie.
W roku 1818 większość kamieni z murów Podskala posłużyła do utwardzenia bitej drogi pomiędzy Gryfowem a Lwówkiem. W dwanaście lat później zabezpieczenia pozostałości zamku dokonał właściciel okolicznych dóbr, znany podówczas feldmarszałek rosyjski, książę Iwan Dybicz.
Do do dnia dzisiejszego z zamku Podskale zachowały się tylko niewielkie fragmenty murów i wieży. Potrzeba sporej wiedzy i wyobraźni, żeby z tych skromnych pozostałości odtworzyć wygląd byłego rozbójniczego gniazda.
TADEUSZ SIWEK