Od sierpnia br. Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych w partnerstwie z Klubem Seniora i Wolontariusza uruchomi program „Oswoić starość”. Zwiększająca się populacja seniorów, w tym coraz częściej samotnych, a także ponad 4-letnie doświadczenia Sejmiku w zakresie aktywizacji i integracji osób starszych zadecydowały o przyznaniu środków finansowych na realizację tego projektu z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Projekt zakłada zaktywizowanie grupy seniorów w blokach tematycznych:
• Warsztaty pn. „Sprawny senior – oswajamy umysł”, podczas których uczestnicy poznają teoretyczne modele pomyślnego starzenia się a także praktyczne wskazania określonych metod dbałości i pobudzania sprawności umysłowej.


• Warsztaty pn. „Oswajamy samotność” przeznaczone dla osób, które cierpią po utracie najbliższych.
• Warsztaty edukacyjne pn. „Oswajamy finanse” w celu doskonalenia świadomości seniorów w zakresie możliwości bezpiecznego posługiwania się kartami płatniczymi a także zadbania o własną wiarygodność finansową.
• Warsztaty edukacyjne pn. „Oswajamy budżet” czyli, jak wiązać koniec z końcem w wydatkach domowych.
• Szkolenie „Animator grup senioralnych”, którego celem jest przygotowanie seniorów chętnych i gotowych do prowadzenia i animowania spotkań hobbystycznych i integracyjnych w środowiskach senioralnych.
• Spotkania hobbystyczno-tematyczne moderowane przez profesjonalnych animatorów w czterech blokach tematycznych: hobby, turystyka i rekreacja, sport i zdrowie, kultura i edukacja.

Głównym miejscem prowadzonych działań i zajęć będzie utworzona w Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w ramach niniejszego projektu Kawiarenka Aktywnego Seniora.

Istotą projektu jest utrwalanie potencjału aktywności społecznej seniorów i szerokiego otwierania się seniorów na środowisko w celu poprawy jakości własnego życia. Zapraszamy do uczestnictwa w naszym projekcie zainteresowanych seniorów zamieszkałych w Jeleniej Górze i w okolicznych miejscowościach.

Zgłoszenia do uczestnictwa w projekcie przyjmować będziemy od 1 sierpnia br.
Rekrutacja odbędzie się na podstawie ankiet i indywidualnych konsultacji.

Informacji udzielamy osobiście w siedzibie KSON Jelenia Góra, Osiedle Robotnicze 47 A od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.oo do 16.oo oraz telefonicznie 75 752 42 54, 75 752 31 83 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.