Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Co powinieneś wiedzieć przed wyborami prezydenckimi?

Przypominamy, że 10 maja 2015 r. odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Poniżej prezentujemy nazwiska 11 kandydatów na to stanowisko, zarejestrowanych w Państwowej Komisji Wyborczej, oraz garść praktycznych informacji dla wyborców.

W wyborach wystartują:

 1. Grzegorz Michał Braun – wykształcenie wyższe magisterskie, kandydat bezpartyjny .
 2. Andrzej Sebastian Duda – wykształcenie wyższe – doktor, kandydat Prawa
  i Sprawiedliwości.
 3. Adam Sebastian Jarubas – wykształcenie wyższe magisterskie, kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego.
 4. Bronisław Maria Komorowski – wykształcenie wyższe magisterskie, kandydat bezpartyjny.
 5. Janusz Ryszard Korwin Mikke – wykształcenie wyższe magisterskie, kandydat Kongresu Nowej Prawicy z hasłem wyborczym.
 6. Marian Janusz Kowalski – wykształcenie podstawowe, kandydat Ruchu Narodowego.
 7. Paweł Piotr Kukiz – wykształcenie średnie, kandydat bezpartyjny.
 8. Magdalena Agnieszka Ogórek – wykształcenie wyższe – doktor, kandydatka bezpartyjna, wysunięta przez Sojusz Lewicy Demokratycznej.
 9. Janusz Marian Palikot – wykształcenie wyższe magisterskie, kandydat Twojego Ruchu.
 10. Paweł Jan Tanajno – wykształcenie wyższe magisterskie, kandydat Demokracji Bezpieczeństwa.
 11. Jacek Wilk – wykształcenie wyższe magisterskie, kandydat Kongresu Nowej Prawicy.

Jeżeli ktoś nie ma możliwości osobistego udziału w wyborach, może zagłosować korespondencyjnie. 27 kwietnia 2015r. upływa termin zgłaszania zamiaru korespondencyjnego udziału w głosowaniu. Głos może oddać także pełnomocnik. Taką deklarację należy złożyć do 4 maja 2015 r. Prawo do głosowania za pośrednictwem pełnomocnika mają wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat, a także wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Pełnomocnikiem może być osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania lub posiadający zaświadczenie o prawie do głosowania. Pełnomocnictwa udziela się przed wójtem, burmistrzem lub prezydentem miasta lub pracownikiem urzędu miasta do tego upoważnionym.

Istnieje możliwość głosowania poza miejscem zamieszkania i taką chęć można wyrazić do 5 maja 2015 r. Trzeba złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania. Do 7 maja można również złożyć deklarację głosowania na statkach morskich oraz chęć uczestniczenia w wyborach za granicą. 9 maja rozpoczyna się cisza wyborcza, a 10 maja – pierwsza tura wyborów prezydenckich w godzinach 07:00 – 21:00. Ewentualna druga tura głosowania odbędzie się 24 maja 2015 r.

Gdzie głosujemy?

W okręgu jeleniogórskim wyznaczono 46 lokali wyborczych, w tym także część dostosowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych oraz do głosowania korespondencyjnego. Oto te lokale :

- Biuro Wystaw Artystycznych ul. Długa 1

- Jeleniogórskie Centrum Kultury ul. 1 Maja 60

- Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej w Jeleniej Górze ul. Ogińskiego 6

-  Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych Al. Jana Pawła II 25

- Szkoła Podstawowa Nr 8 ul. Paderewskiego 13

- Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych, Al. Jana Pawła II 25

- Filia Politechniki Wrocławskiej Pl. Piastowski 27

-  Miejskie Integracyjne Przedszkole Nr 14 ul. Junaków 2a

- Miejski Dom Kultury „MUFLON” ul. Cieplicka 172

Głosowanie w lokalu wyborczym przy użyciu nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a

Wyborca niepełnosprawny może także głosować przy użyciu nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a w lokalu wyborczym. Zamiar głosowania przy użyciu nakładki powinien być zgłoszony w Urzędzie Miasta Jelenia Góra w Wydziale Obsługi Mieszkańców ul. Ptasia 6a pok. 3(parter) tel. 75 75 49 865 lub tel. 75 75 49 875 najpóźniej
w 13 dniu przed dniem wyborów tj. do dnia 27 kwietnia 2015 r..

Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie, telefonicznie lub w formie elektronicznej na adres:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W zgłoszeniu należy wskazać obwód głosowania właściwy dla miejsca zamieszkania wyborcy. W dniu głosowania obwodowa komisja wyborcza wraz z karta do głosowania wyda wyborcy niepełnosprawnemu, na jego prośbę, nakładkę na tę kartę. Po oddaniu głosu wyborca obowiązany jest zwrócić komisji obwodowej nakładkę na kartę.

Osób niepełnosprawnych w Polsce jest bardzo dużo, więc tym bardziej mogą oni mieć decydujący głos w sprawach ważnych naszego kraju. Ograniczenia sprawności nie są przeszkodą, a wszyscy są pełnoprawnymi obywatelami i mogą zmieniać polską rzeczywistość. Dlatego bez względu na przekonania, czy ograniczenia, nie pozostawajmy bierni i idźmy do urn 10 maja, a może zmienimy tak ważne dla nas oblicze Polski.

urna niepel