ogumiła Twardowska - Rogacewicz. bezObrazy.
Wystawa potrwa do 11 maja 2019 r.
Obrazy Bogumiły Twardowskiej-Rogacewicz urzekają harmonią kompozycji. Agata Rome-Dzida pisze w tekście towarzyszącym wystawie, że Artystka ucieka od realnych form i kształtów, które mogłyby wywołać skojarzenia z konkretnym przedmiotem czy zjawiskiem. Jedynym wyjątkiem są elementy pejzażu. Karkonosze, u stóp których mieszka i pracuje, zawsze ją pociągały. Pejzaże Twardowskiej-Rogacewicz są esencją krajobrazu. Pozbawione szczegółów, skupione na dominujących liniach i plamach barwnych, jakie tworzą realne formy, są ich artystycznym uogólnieniem.
Na przeciwległym biegunie znajduje się cykl abstrakcji. Doskonale widać w nim ewolucję artystki, która ostatecznie odważyła się na próbę opisu samej energii. Dla Twardowskiej-Rogacewicz kolor jest energią. Na wystawie w BWA prezentujemy obrazy czysto abstrakcyjne, uwolnione od nadmiaru znaczeń oraz współczesne pejzaże malarskie, w których abstrakcja ewoluuje w stronę przedstawień realistycznych.
Bogumiła Twardowska – Rogacewicz (ur. 1960) absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1990 r. uzyskała dyplom z zakresu projektowania graficznego w klasie prof. Jana Jaromira Aleksiuna. Zajmuje się projektowaniem graficznym i malarstwem. W dorobku ma ponad 30 wystaw indywidualnych oraz udział w wielu prezentacjach zbiorowych. Jest autorką plakatów do spektakli, festiwali muzycznych, filmowych oraz dla Muzeum Karkonoskiego i Biura Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze. Zajmowała się również projektowaniem scenografii i kostiumów teatralnych. Wystawa zrealizowana przy pomocy finansowej Miasta Jelenia Góra.
Harmonogram Imprezy Święto Biało – Czerwonej 2019 2 maja (czwartek),
godziny: 11:00 – 13:00.
1. Oficjalne powitanie – przemówienia.
2. Uroczyste wciągnięcie flagi odśpiewanie Hymnu.
3. Występy cheerleaderek z Młodzieżowego Domu Kultury w Jeleniej Górze „Jelonek".
4. Otwarcie działań warsztatowych: – Teatr Cichy – warsztaty cyrkowe (hula hop itp). – „Karkonosze – tutaj rosnę" – warsztat malarski w przestrzeni miejskiej dla dzieci, młodzieży i dorosłych. – instalacja w przestrzeni miejskiej. Z biało – czerwonych kół powstaną mobilne konstrukcje. Dzieci w różnym wieku. – „Ojczyzna na TAK" – akcja artystyczna, w ramach której uczestnicy będą mieli możliwość wyrażenia się w formie graficznej i werbalnej. Prace na kartach ozdobią przestrzeń miejską, – stanowisko malowania twarzy.
5. Międzyszkolny Ośrodek Sportu poprowadzi serię zabaw sportowych;
6. W galerii będzie można obejrzeć projekcję filmu Krzysztofa Wojciechowskiego oraz materiały dokumentujące poprzednią edycję Święta Biało-Czerwonej
7. Podczas imprezy pojawią się: – etiuda Teatru Cichego, – happening związany z uprzedzeniami i stereotypami. Aleksandra Jaszczyk, – zapraszamy do BWA na pokaz filmu K. Wojciechowskiego oraz do obejrzenia materiałów z poprzednich imprez Święto Biało – Czerwonej.
8. Zaproszenie do wspólnej fotografii.
9. Zakończenie imprezy i podziękowania.
Organizatorzy: Biuro Wystaw Artystycznych, Miasto Jelenia Góra. Współorganizatorzy: Międzyszkolny Ośrodek Sportu, Miejski Dom Kultury Muflon. Patronat honorowy: Zofia Czernow Poseł na Sejm RP. Dziękujemy Partnerom: Termy Cieplickie, Karkonoski Park Narodowy, Teatr Zdrojowy Animacji, Młodzieżowy Dom Kultury Jelonek. Dziękujemy Wolontariuszom. Zastrzegamy sobie możliwość zmian w harmonogramie w związku z nieprzewidzianymi okolicznościami.
Prezentacja technologii VR (virtual reality - rzeczywistość wirtualna).
11 – 15 maja (w godzinach pracy galerii: sobota 10:00-16:00, poniedziałek-środa 09:00-17:00)
W BWA ustawione zostaną trzy stanowiska. Wszyscy zainteresowani będą mieli możliwość zapoznania się z tą technologią pod okiem fachowca.
Gry wideo. Zabawa a rzeczywistość. Spotkanie z Konradem Czernikiem.
14 maja (wtorek), godz. 12:00 Spotkanie poświęcone mechanizmom funkcjonowania współczesnej branży gier wideo w Polsce i za granicą.
Konrad Czernik – rysownik, storyboardzista, wieloletni pracownik firmy Techland. Specjalizuje się w koncepcyjnym opracowaniu gier komputerowych. Wykłada na ASP we Wrocławiu. Prowadzenie: Tomasz Wrona.
Coś tu nie GRA. Performance Izabeli Chamczyk.
18 maja (Noc Muzeów), godz. 19:00 Artystka podejmie problem rozdwojenia i rozbicia, rozterek moralnych oraz niezgody na kompromisy. Gra wiąże się z umiejętnością lub nieumiejętnością grania, zagrywką, rozgrywaniem sytuacji, w której można potencjalnie coś zyskać. Performerka musi przyjmować pozy i grać, wchodzić w role albo pozwalać się w nie wtłaczać, ponieważ niegranie powoduje nieistnienie na rynku sztuki.
Izabela Chamczyk – malarka, performerka, video artystka. Tworzy sztukę procesualną. Pracuje w wielu mediach redefiniując ich granice. Po performance odbędzie się spotkanie z artystką, które poprowadzi Janina Hobgarska.
Kurator projektu Gra w sztukę: Piotr Machłajewski. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Miasta Jelenia Góra. Patronat medialny: Jelonka, Timm Magazyn.
Prezentacja technologii VR (virtual reality - rzeczywistość wirtualna).
11 – 15 maja (w godzinach pracy galerii: sobota 10:00-16:00, poniedziałek-środa 09:00-17:00)
W BWA ustawione zostaną trzy stanowiska. Wszyscy zainteresowani będą mieli możliwość zapoznania się z tą technologią pod okiem fachowca.
Gry wideo. Zabawa a rzeczywistość.
Spotkanie z Konradem Czernikiem.
14 maja (wtorek), godz. 12:00
Spotkanie poświęcone mechanizmom funkcjonowania współczesnej branży gier wideo w Polsce i za granicą.
Konrad Czernik – rysownik, storyboardzista, wieloletni pracownik firmy Techland. Specjalizuje się w koncepcyjnym opracowaniu gier
komputerowych. Wykłada na ASP we Wrocławiu.
Prowadzenie: Tomasz Wrona.
Coś tu nie GRA.
Performance Izabeli Chamczyk.
18 maja (Noc Muzeów), godz. 19:00
Artystka podejmie problem rozdwojenia i rozbicia, rozterek moralnych oraz niezgody na kompromisy. Gra wiąże się z umiejętnością lub nieumiejętnością grania, zagrywką, rozgrywaniem sytuacji, w której można potencjalnie coś zyskać. Performerka musi przyjmować pozy i grać, wchodzić w role albo pozwalać się w nie wtłaczać, ponieważ niegranie powoduje nieistnienie na rynku sztuki.
Izabela Chamczyk – malarka, performerka, video artystka. Tworzy sztukę procesualną. Pracuje w wielu mediach redefiniując ich granice.
Po performance odbędzie się spotkanie z artystką, które poprowadzi Janina Hobgarska.
Kurator projektu Gra w sztukę: Piotr Machłajewski.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Miasta Jelenia Góra.
Patronat medialny: Jelonka, Timm Magazyn.
Janusz Wincenty Lipiński. Nieposkromiona wolność i frywolność linii.
Wernisaż: 17 maja (piątek), godz. 17:00
Wystawa rysunku i malarstwa jednego z najważniejszych twórców mieszkających w Jeleniej Górze.
Janusz Lipiński urodził się w Cieplicach Śląskich Zdroju w 1949 r. Ukończył Wydział Architektury Państwowej Szkoły Technicznej we Wrocławiu w 1970 r. Jest autorem wielu wystaw indywidualnych, brał udział w wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach: Biblioteki Narodowej w Warszawie /ekslibrisy/, Muzeum Zamkowego w Malborku /ekslibrisy/, BWA w Jeleniej Górze, BWA w Łodzi, Muzeum Regionalnego w Rzeszowie /ekslibrisy/, Muzeum w Lubaczowie, Muzeum Narodowego w Gdańsku Muzeum Archidiecezjalnego Sztuki Sakralnej w Lublinie.
Wystawa zrealizowana przy pomocy finansowej Miasta Jelenia Góra