O tym jak ważna jest profilaktyka raka nie pozwala nam zapomnieć Stowarzyszenie Amazonek i osób z chorobą nowotworową w Zgorzelcu. Jako jedna z Amazonek, wraz z koleżankami i prezesem Stowarzyszenia, przyjechaliśmy w kwietniu do Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze by promować profilaktykę raka piersi oraz raka jąder i prostaty. Nasze przybycie rozpoczęło się od audycji w internetowym radiu KSON gdzie Prezes Roman Wisiecki i zastępca prezesa Dorota Gruchalska, opowiadali o profilaktyce, swoich historiach oraz o tym, z czym przyjechaliśmy, czyli z fantomami piersi damskiej o różnej wielkości i gęstości, fantomem piersi męskiej, fantomem jąder oraz prostaty. Po udzielonym wywiadzie w radiu , rozpoczęliśmy swoje wykłady w sali z przybyłymi gośćmi. Można było się z nami połączyć i uczestniczyć w spotkaniu przez Internet przez platformę ZOOM, gdzie również przybyli goście towarzyszyli nam w spotkaniu.
Wykład jakże ważny o profilaktyce raka. Jednym z głównych celów Amazonek jest szerzenie właśnie tej profilaktyki. Rak piersi jest najczęstszym nowotworem kobiet. Każdego roku nową diagnozę słyszy ponad 20tyś Polek. Statystyki mówią, że nawet co 8. kobieta w ciągu swojego życia zachoruje na raka piersi. Jak w każdym nowotworze, niezwykle ważne jest wczesne wykrycie choroby, bo to przekłada się na możliwość wyleczenia, a nawet zastosowania mniej agresywnych metod leczenia. Zaprezentowaliśmy kilka filmików o tym jak rozpoznać niepokojące objawy, o tym czym jest mammografia i usg i kiedy je wykonywać , o samobadaniu piersi a także o profilaktyce raka prostaty i jąder, jak samemu się badać i do jakiego lekarza się udać w razie niepokojących objawów. Zaprezentowałam jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi i węzłów chłonnych a prezes na fantomach pokazał jak badać pierś męską, ponieważ mężczyźni również chorują na raka piersi. Jest to ok 3% w stosunku do kobiet, oraz jak wykonać samobadanie jąder, jakże ważne, ponieważ ten rak dotyka już młode osoby. Statystyki wykazują, że występuje pomiędzy 16tym a 35tym rokiem życia Pamiętajmy o raku prostaty, który jest najczęstszym na świecie nowotworem złośliwym występującym u mężczyzn. Uświadamiajmy naszych Maczo, którzy niestety boją się, wstydzą lub nie chcą chodzić do lekarza, że proste badanie PSA z krwi, wykonane raz w roku, może uratować im życie. Miałam możliwość opowiedzieć krótko o swojej historii z rakiem. Gdyż sama jako 31 latka zachorowałam na raka złośliwego obu piersi. W moim przypadku badania genetyczne wykazały mutację genu BRCA1, gdzie nosiciele tego genu są bardziej narażeni na zachorowanie i u kobiet jest to aż 80% ryzyka zachorowania na raka piersi. Dzięki badaniom usg co 6 miesięcy oraz samobadaniu w domu, jednego guza wyczułam sama, drugi odkryty został podczas usg. Szybkie wykrycie tych zmian pozwoliło mi na całkowite wyleczenie raka. Dlatego właśnie profilaktyka jest tak ważna, ponieważ wczesne wykrycie ratuje życie.
Nasi goście dostali od nas płyty relaksacyjne z wizualizacją oraz ulotki o samobadaniu, mogli zadawać nam pytania, mieli do dyspozycji fantomy jak już wcześniej pisałam, na których uczyli się poprawnego badania piersi, jąder i prostaty. Myślę że zostali obdarowani przez nas ciekawą wiedzą oraz naszymi historiami, bo przecież jesteśmy żywymi przykładami na to, że z rakiem czy u kobiet czy u mężczyzn da się wygrać . Nasze Stowarzyszenie Amazonek i osób z chorobą nowotworową w Zgorzelcu, planuje dalsze wyjazdy o tematyce profilaktyki raka. W kwietniu zawitamy jeszcze w Szklarskiej Porębie.
Pamiętajmy – badajmy się .
WCZESNE WYKRYCIE, RATUJE ŻYCIE.
Katarzyna Anders