Szanowni Państwo,
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że już w 26 maja 2018 roku wyruszy nasz Muzealny Pociąg Specjalny w kierunku POLANICY-ZDRÓJ
Przejazd poprowadzi lokomotywa parowa TKt48-18 z zestawem zabytkowych wagonów. Przejazd odbędzie się po jednej z najbardziej malowniczych tras kolejowych nie tylko w Polsce, ale w Europie — linii 286 Wałbrzych — Kłodzko. Linia Wałbrzych — Kłodzko powstała w latach 1879–80 jako przedłużenie Śląskiej Kolei Górskiej.
Linia przebiegała przez tereny obfitujące w doliny i wzgórza, co wymuszało na budowie wielu wiaduktów, mostów i tuneli. Tak więc po drodze czeka nas przejazd 3 tunelami — w tym jednym z najdłuższych tuneli kolejowych w Polsce — pod Małym Wołowcem.
TRASA PRZEJAZDU Jaworzyna Śląska — Wałbrzych Miasto — Wałbrzych Główny — Głuszyca — Nowa Ruda Przedmieście — Nowa Ruda — Kłodzko Główne — Kłodzko Miasto — Polanica Zdrój — Kłodzko Miasto — Kłodzko Główne — Nowa Ruda — Nowa Ruda Przedmieście — Głuszyca — Wałbrzych Główny — Wałbrzych Miasto — Jaworzyna Śląska
Szczegóły na stronie: http://muzeumtechniki.pl/muzealny-pociag-specjalny-26–05-2018-do-polanicy-zdr/
Zachęcamy Państwa do odwiedzenia atrakcji turystycznych dostępnych na trasie przejazdu Naszego Pociągu: WAŁBRZYCH: MUZEUM PORCELANY W WAŁBRZYCHU Muzeum Porcelany w Wałbrzychu zostało założone w 1908 r., zaś od 1926 r. jego siedzibą jest położony w centrum miasta, kilka minut spacerem od Rynku zabytkowy klasycystyczny pałac należący wcześniej do rodziny Albertich, wałbrzyskich kupców i przemysłowców. W 2015 roku po remoncie swojej siedziby i nowej aranżacji sal wystawienniczych muzeum pełniące dotychczas rolę muzeum regionalnego zostało przekształcone w Muzeum Porcelany, skupiając się na eksponowaniu liczącej ponad 10.000 obiektów kolekcji porcelany śląskiej (w tym pochodzącej z fabryk wałbrzyskich) oraz historycznej porcelany z manufaktur i fabryk europejskich (m.in. Niemiec, Austrii, Czech, Rosji, Danii, Francji, Holandii i Anglii). Część pomieszczeń została zaaranżowana w stylu dawnej mieszczańskiej rezydencji z wykorzystaniem własnych zbiorów malarstwa, mebli oraz rzemiosła artystycznego. W muzeum prezentowana jest także kolekcja polskiego malarstwa współczesnego (z dziełami takich artystów, jak J. Duda-Gracz, F. Starowieyski, Z. Beksiński, J. Nowosielski) oraz kolekcja ceramiki polskiej z lat 50. i 60. XX wieku. Organizowane są również wystawy czasowe.
STARA KOPALNIA CENTRUM NAUKI I SZTUKI Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu to największa atrakcja turystyki poprzemysłowej w Polsce, mieszcząca się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia („Thorez”). Zakończona w 2014 roku rewitalizacja największej, wałbrzyskiej kopalni zatrudniającej w szczycie swej działalności kilka tysięcy pracowników umożliwiła powstanie wyjątkowego obiektu na turystycznej mapie Polski. Obecnie to 4,5 hektara zabytkowych obiektów poprzemysłowych, wzbogaconych o autentyczne wyposażenie obejmujące zabezpieczony i udostępniony zwiedzającym kopalniany park maszynowy. Dzięki pracującym w Starej Kopalni przewodnikom-górnikom, którzy przed laty pracowali w KWK „Julia”, każdy ze zwiedzających może nie tylko obejrzeć ogromną skalę kopalnianej infrastruktury, ale także ma możliwość poznania specyfiki niebezpiecznej i wymagającej pracy górnika.
NOWA RUDA: TURYSTYCZNA TRASA PODZIEMNA – NOWA RUDA Największa atrakcja ziemi noworudzkiej, czyli Muzeum Górnictwa i Podziemnej Trasy Turystycznej zaprasza do zapoznania się z autentycznymi eksponatami górniczymi. Ponadto istnieje możliwość zwiedzenia prawdziwej kopalnianej sztolni, gdzie można między innymi zobaczyć maszyny. Na sam koniec zwiedzania czeka aktywna kolejka górnicza.
KŁODZKO: PARK MINIATUR MINIEUROLAND W KŁODZKU Park Miniatur Minieuroland — miejsce, w którym każdy może poczuć się jak Guliwer w krainie Liliputów i jednocześnie jak Alicja w zaczarowanym ogrodzie. To jedyny w Polsce kompleks rekreacyjno-edukacyjny, łączący park miniatur z arboretum. Na powierzchni dwóch hektarów znajduje się ponad 40 makiet, misternie odwzorowujących budowle z Polski, Europy i świata. Wszystkie miniatury powstają w pracowni modelarskiej, w której goście Minieurolandu mogą na własne oczy zobaczyć jak wygląda praca modelarzy oraz poznać narzędzia i materiały z jakich wykonywane są miniaturowe budowle. Minieurolandu z całą pewnością nie może zabraknąć na turystycznej mapie rodzinnych atrakcji. Zwiedzanie jest urozmaicone różnorodnymi formami aktywności, rozwijającymi spryt i kreatywność. Dorośli mogą wspólnie za swoimi pociechami rozwiązywać zagadki, układać gigantyczne puzzle i walczyć o tytuł „Zdobywcy Minieurolandu”. Na powierzchni 1200 m², znajduje się nowoczesny plac zabaw z mnóstwem kolorowych i bezpiecznych w użytkowaniu urządzeń, takich jak zjeżdżalnia linowa tyrolka, huśtawki bocianie gniazda, ścianka wspinaczkowa oraz wiele innych atrakcji, spełniających oczekiwania wszystkich maluchów. Każdy zakątek Parku Miniatur Minieuroland inspiruje, zachwyca i zaskakuje.
TWIERDZA KŁODZKO W KŁODZKU Twierdza została oficjalnie uznana za zabytek i udostępniona turystom. Część fortyfikacji udostępnionej do zwiedzania to zaledwie 10% obiektu. W towarzystwie przewodnika ubranego w historyczny mundur turyści mają szansę zdobyć ostateczny punkt obrony twierdzy czyli donjon. Z bastionów górujących nad Kłodzkiem podziwiać panoramę miasta oraz gór otaczających Ziemię Kłodzką będącą Turystycznym Hrabstwem Sudetów. Śmiałkowie pod czujnym okiem pruskiego żołnierza będą mieli okazję przejść błyskawiczne przeszkolenia artyleryjskie przy jednaj z naszych armat. Najodważniejszych (i tych mniej odważnych również) zapraszamy do naszych podziemi zwanych popularnie labiryntami. Tam czeka na Państwa do przejścia ponad kilometr z kilkukilometrowej sieci podziemnych chodników kontrminerskich rozciągających się pod stokiem bojowym Twierdzy. Twierdza to miejsce owiane aurą tajemniczości, które gromadzi wiele historycznych wydarzeń z minionych epok oraz różnych legend i opowieści. Przewodnicy oprowadzający po Twierdzy odkryją przed Państwem jej sekrety i w ciekawy sposób opowiedzą o burzliwej historii tej fortyfikacji.
POLANICA: PARK ZDROJOWY Polanica-Zdrój to nietypowa urbanistycznie miejscowość. Nie ma tu klasycznego rynku, a miejscowość rozbudowała się wokół Parku Zdrojowego — który jest centralnym punktem miasta. Park Zdrojowy ma powierzchnię około 13 hektarów i jest wpisany do rejestru zabytków. Z ciekawszych okazów flory rosną tu rozłożyste, pachnące w trakcie kwitnienia (od maja), rododendrony — czyli różaneczniki, ale także magnolie, a trawniki pokryte są dywanami kwiatów. Ciekawym okazem jest również pochodzący z kanady cyprysik Lawsona, którego obwód wynosi 12 centymetrów. W parku odnajdziemy również wiele drzew — pomników przyrody. W parku znajdują się również Pijalnia Wód Mineralnych, Muszla Koncertowa, Teatr Zdrojowy im. Ćwiklińskiej, Zakład Przyrodoleczniczy i Kolorowa Fontanna.
MUZEALNY POCIĄG SPECJALNY 26.05.2018 DO POLANICY ZDRÓJ