DLA SIEBIE I DLA INNYCH
Międzynarodowy Dzień Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych, to święto ustanowione przez Międzynarodową Organizację Pracy, które obchodzimy co roku w trzecią niedzielę marca. W tym roku miałam okazje uczestniczyć w obchodach tego dnia, które zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Psarach we współpracy z Warsztatami Terapii Zajęciowej w Będzinie. Obchody, w których brałam udział miały miejsce dnia 26 marca w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Psarach. W uroczystości wzięli udział podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej z Będzina, przybyli wraz z Kierownikiem WTZ panią Iwoną Wszelaką, prezesem Stowarzyszenia „Bądź z Nami” panem Tadeuszem Puka oraz opiekunami. Na widowni zasiedli także: Pan Wiesław Zarychta – przedstawiciel Rady Gminy oraz Pani Dorota Pronobis – Kościńska reprezentująca środowisko dyrektorów szkół.
W pierwszej części spotkania, wszyscy przybyli goście mogli zobaczyć występ pt.: Dla siebie i dla innych, przygotowany przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Będzinie. Artyści przygotowali przedstawienie pt: ”Ja, Ty i program TV”, składające się z krótkich występów nawiązujących kolejno do programów telewizyjnych, które można zobaczyć na różnych kanałach. Prezentowane programy, to: Prognoza Pogody na kanale TVP 1, Serial „Ojciec Mateusz” na TVP seriale, Reklama „Winiary”, Kanał Muzyczny; Program „Disco znaczy wszystko” – podczas którego występowała Shazza oraz Mecz Piłki Nożnej na TVP Sport HD. Na koniec nawiązano do telewizji sprzed lat i w ramach programu: „Co on robił gdy miał 5, 10, 15 lat…” uczestnicy śpiewali piosenkę Wojciecha Gąsowskiego „Gdzie się podziały tamte prywatki”. W ten sposób zakończyła się część artystyczna.
Wszystkie występy niepełnosprawnych artystów wywarły na mnie ogromne wrażenie. Oprócz wspaniałego przedstawienia wszyscy obecni mieli okazję doświadczyć niesamowitej energii, humoru i radości życia, którymi dzielili się niepełnosprawni artyści.
Po zakończeniu spektaklu miałam możliwość aktywnego uczestnictwa w obchodach, podczas którego w kilku zdaniach przybliżyłam zebranym, życie osób z niepełnosprawnością z własnej perspektywy – czyli z punktu widzenia osoby niepełnosprawnej. Temat mojego wystąpienia brzmiał: „Mimo niepowodzeń, miej odwagę spełniać swe marzenia” podczas tego wykładu na własnym przykładzie opowiadałam o tym, że nigdy nie należy się poddawać w dążeniu do realizacji marzeń. Mówiłam także o tym, jak ważne jest wsparcie najbliższych osób, by móc odnosić sukcesy. Wykład ten zakończył część oficjalną obchodów, której towarzyszył kiermasz ozdób świątecznych przygotowanych przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Będzinie.
Po części oficjalnej przeprowadziłam krótką rozmowę z jedną z terapeutek, która przygotowywała podopiecznych WTZ do tego niewątpliwie szczególnego dnia. Uzyskałam w ten sposób nieco informacji o tym, jak wyglądają takie przygotowywania „od kuchni”. Okazuje się, że prace nad wykonywaniem ozdób wielkanocnych, które pojawiły się na kiermaszu, rozpoczęły się tuż po zakończeniu okresu Bożonarodzeniowego, czyli na początku lutego. Równolegle rozpoczęto przygotowania i próby do występu. Każdy występ przygotowywany przez Uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, którymi są osoby z niepełnosprawnością przede wszystkim umysłową, wymaga wiele wysiłku i także czasu. W pierwszym etapie przygotowań terapeuci przez pewien okres czasu ćwiczą indywidualnie z każdym z uczestników jego kwestie, którą wypowiada podczas występu. Dopiero na samym końcu przygotowań, gdy wszyscy artyści mają dobrze opanowane swoje role, rozpoczynają się wspólne próby. Co bardzo ważne próby do występu muszą by systematyczne i odbywać się codziennie. Każdego dnia od początku lutego, aż do 26 marca, wszyscy uczestnicy pod okiem terapeutów powtarzali i uczyli się swych ról, by finalnie móc zaprezentować wspaniałe, pełne radości życia i humoru przedstawienie.
Dorota Warczok-Paciej