Wolontariuszem może być każda osoba, która chce pomagać innym. Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Fundacji „Złota Jesień” w Gorzowie Wielkopolskim, oprócz samoobsługi, sprzątania, szycia, czy obsługiwania urządzeń mechanicznych uczą się także pomagania innym. Dzięki czemu potrafią włączać się do miejskich i ogólnopolskich akcji charytatywnych.
Początkowo osoby bardziej sprawne pomagały tym, którzy mają ograniczone możliwości poruszania się czy samodzielnego jedzenia. Dzisiaj jest to naturalne, że jeden uczestnik pomaga drugiemu. Wsparcie polega na karmieniu, wysadzaniu z wózka, ćwiczeniu na materacu, prowadzeniu niewidomych. Z czasem umiejętności zaczęły procentować i poszerzać się. Zgodnie z ustalonym regulminem uczestnicy chodzili na szpitalne oddziały. Na paliatywnym towarzyszyli sobom leżącym, pomagali prowadzać osłabionych, rozmawiali, na prośbę chorych czytali Pismo św. i wspólnie się modlili.
O chęci pomagania przez naszych podopiecznych dowiadywali się mieszkańcy Gorzowa. Zaczęli więc chodzić do domów osób potrzebujących pomocy. Pomagali przy przenoszebniu chorych z łóżka na wózek, robili zakupy.
Roman dwa razy w tygodniu jeździł do leżącego pana aby go ogolić. Przeżywał gdy po trzech latach człowiek umarł. Adam, Bartek i Jacek przez dwa lata pomagali znosić panią ma wózku z trzeciego piętra, aby mąż mógł z nią spacerować po parku.
Uczestnicy są pomocni przy jednorazowych akcjach typu malowanie pomieszczeń, przynoszenie węgla, zakupy czy przeprowadzki. Pani Emilia Szozda była szczęśliwa gdy podczas przeprowadzki nie zmieściła się z wózkiem do wynajętego samochodu i dzięki temu wolontariusze przewieźli ją ulicami miasta do jej mieszkania. Pani Emilia od kilku lat nie widziała osiedla, teraz mogła zobaczyć co się zmieniło.
Każdego roku niepełnosprawni biorą udział w miejskiej akcji pomocy schronisku bezdomnych mężczyzn, która prowadzona jest pod nazwą „Zielone Mikołaje” . Wolontariusze przebrani są w stroje i z puszkami stoją przed marketami. Pieniądze także zbierają na rzecz hospicjum św. Kamila.
Brali udział w akcjach ogólnopolskich: „Pola nadziei” – szerzącą ideę hospicyjną, w „Szlachetnej Paczce” – tworząc bazy danych i pomagając przy rozwożeniu darów do domów osób potrzebujących.
Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie zaprasza naszych wolontariuszy do pomocy przy organizowaniu wystaw, czyli ustawianiu sztalug, przynoszenia kartonów z obrazami, a później do jej uprzątnięcia. Punktem kulminacyjnym są wernisaże, w których pomocnicy także biorą udział.
Włączali się do pomocy dzieciom w Afganistanie, organizując zbiórkę przyborów szkolnych. Akcję prowadziła 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana ze Szczecina oraz Związek Żołnierzy Wojska Polskiego z Gorzowa Wlkp.
Afganistan jest jednym z krajów na świecie, który od wielu lat nękany jest konfliktami zbrojnymi. Mieszkańcom potrzebna jest każda pomoc, brakuje jedzenia, środków czystości a dzieciom wszystkiego co jest potrzebne do nauczania.
Fundacja Dziecięca Fantazja z Warszawy zwróciła się do nas z prośbą o wsparcie ogólnopolskiej akcji charytatywnej polegającej na sprzedaży w marketach OBI eleganckiego magazynu “Sztuka dekoracji” za 1 zł. z której, dochód przeznaczony jest na leczenie dzieci chorych na białaczkę. Przy kasach wielkiego supermarketu stanęli więc nasi podopieczni – wolontarusze.
Bycie wolontariuszem — to obopólna korzyść. Pomaganie, ubogaca człowieka, daje radość z czynienia dobra, uczy wrażliwości. Zauważają to nasi podopieczni i ich rodziny. Są uradowani widząc, że praca jest naprawdę potrzebna. Uczestnicy warsztatów nie mają oporów przed wejściem do nowego środowiska. Odważnie wypowiadają się w lokalnych mediach, które chętnie realizują programy z ich udziałem. Nauczyli się odpowiedzialności, punktualności, systematyczności — atutów niezbędnych w każdej pracy. Wielu z nich zostało zatrudnionych w marketach i firmach ogrodniczych i gastronomii. Obecnie przyszłością jest możliwość odbywania stażu w Spółdzielni Socjalnej „Warto nad Wartą”, która powołana została specjalnie dla nich.
{AG}galeria20{/AG}