Nowoczesny ośrodek sportowy w Szklarskiej Porębie zaprojektowany dla niepełnosprawnych. Wysoki poziom inwestycji to nie tylko jej rozmach i nowoczesność, ale i dostosowanie do potrzeb niepełnosprawnych. Świadomość tej prawdy, tak oczywistej w krajach zachodniej Europy, przebija się do Polski. Dowodem jest projekt nowoczesnego ośrodka sportowego w Szklarskiej Porębie.
Gdy ktoś jeździ po świecie i zwiedza popularne miejsca, widzi dwa zjawiska, z którymi w Polsce bywa bardzo różnie: dbałość o atrakcje dla dzieci oraz o dostępność dla niepełnosprawnych i rodzin z wózkami z małymi dziećmi. Bez spełnienia tych dwóch warunków trudno wyobrazić sobie tam muzea czy instytucje publiczne.
W Polsce przykładem myślenia o potrzebach niepełnosprawnych już na etapie planowania i projektowania inwestycji (a nie później, gdy trzeba robić kosztowne przeróbki i adaptacje) jest modernizacja ośrodków sportowych w Szklarskiej Porębie. Chodzi o Ośrodek Narciarstwa Biegowego w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach oraz o Ośrodek Maraton w centrum miasta.
Mile widziani
Oba cieszą się od lat dobrą opinią wśród sportowców – zarówno amatorów, jak i wyczynowców. Z obu korzystają też niepełnosprawni.
- Do potrzeb osób niepełnosprawnych dostosowane są szatnie na dole naszego głównego budynku – mówi komandor Biegu Piastów, Dariusz Serafin. — W Biegu Piastów niepełnosprawni startują pięć minut przed resztą zawodników. Trenują u nas przez cały sezon, są zawsze mile widziani. Przy budynku z szatniami wydzielone są trzy miejsca parkingowe dla nich. Przy okazji apeluję do innych narciarzy, by nie zajmowali ich, co niestety zdarza się regularnie…
- Nasz ośrodek nie nadaje się niestety dla sportowców na wózkach inwalidzkich – przyznaje Krzysztof Sokołowski, który zarządza ośrodkiem Maraton. — Osoby z innymi rodzajami niepełnosprawności, na przykład niedowidzący czy niedosłyszący, przyjeżdżają do nas na treningi. Kiedyś rozważano przebudowę ośrodka z myślą o szerszym udostępnianiu go osobom na wózkach, ale realizacja tych zamierzeń byłaby zbyt kosztowna.
Bieżnia pod dachem
W przyszłości oba ośrodki mają być w bardzo szerokim zakresie zmodernizowane i rozbudowane, a formalnie scalone pod jednym zarządem z ramienia miasta.
Przy Ośrodku Maraton ma powstać hala lekkoatletyczna z 200-metrową bieżnią oraz budynek wielofunkcyjny z pokojami noclegowymi, stołówką, gabinetami odnowy biologicznej i strzelnicą. Jak mówi Krzysztof Sokołowski, nowy obiekt będzie przystosowany do ruchu ludzi na wózkach. Na stadionie trzeba będzie wykonać jedynie niewielką adaptację.
Z myślą o inwalidach projektowane są też wszystkie nowości w Jakuszycach: szatnie, toalety, smarowalnie nart, sale konferencyjne i rozgrzewkowe, parkingi, lokale gastronomiczne.
Inwestycję poprowadzi Miasto Szklarska Poręba. Na razie zaczyna starania o pieniądze na ten cel – samo nie jest w stanie udźwignąć finansowo tak ogromnego zadania, szacowanego na około 70 mln zł. O fundusze zabiega w Ministerstwie Sportu i Dolnośląskim Urzędzie Marszałkowskim. Od skuteczności tych starań zależy, czy cel zostanie osiągnięty.
Oczywiście, sama budowa to jedno, a wykorzystywanie później ośrodków to drugie ważne zadanie. Władze Szklarskiej Poręby są wprawdzie przekonane, że dzięki rosnącej szybko popularności amatorskiego uprawnia sportu, ośrodki nie będą narzekać na słabą frekwencję. By to było realne, zamierzają je udostępnić jak najszerszym grupom, w tym także niepełnosprawnym. Oby wszystko się udało!
Leszek Kosiorowski
Materiały graficzne: Urząd Miasta Szklarska Poręba