Czasem wystarczy na środku schodów zainstalować poręcz, żeby osoby niepełnosprawne mogły wejść do budynku, ale często o tym się zapomina – mówi Ewa Kaźmierczak-Wojtasiewicz. Kobieta musi korzystać z pomocy, aby wejść na wyższy krawężnik, schody są dla niej samodzielnie barierą nie do pokonania. A już wejście do urzędu…
Ewa Kaźmierczak-Wojtasiewicz jest ekspertem Ministerstwa Edukacji do spraw awansu zawodowego nauczycieli. Z tego powodu wiele jeździ, także po naszym regionie. – Widzę jak remontuje się np. budynki urzędów miast i gmin, zapominając o tym, że przecież takie miejsca muszą odwiedzać osoby niepełnosprawne ruchowo – mówi kobieta. Kładzie się śliskie kafelki, zapomina o tym, żeby na środku schodów zamontować poręcz, która umożliwi dotarcie do budynku osób o kulach, czy nawet matkom z dziećmi w wózku – podkreśla.
Sprawdziliśmy, jak wygląda dostępność najważniejszych urzędów w wybranych miastach w Polsce. Wnioski poniżej.
Jelenia Góra
Do budynku ratusza jak i do przybudówki niepełnosprawny wejdzie bez problemów, ale.. tylko na parter. Z zewnątrz do drzwi wejściowych prowadzą podjazdy dla wózków. Na parterze ratusza jest recepcja, gdzie można porozmawiać z osobą, która pomoże w załatwieniu ważnych spraw. Dużym minusem jest brak windy, przez co np. osoba mająca trudności z poruszaniem się jest zdana na schody. Podobnie jest z budynkiem urzędu przy ul. Sudeckiej. Przed wejściem głównym znajdują się schody. Można wejść wejściem bocznym (prosto z ulicy), ale korytarz jest dość ciasny. Centrum Obsługi Klienta mieści się z kolei przy ul. Ptasiej i to tam niepełnosprawny załatwi większość potrzebnych spraw. Tu jest dużo lepiej: centrum jest na parterze a przy wejściu do budynku jest podjazd.
Cieszyn
Aby wejść do Urzędu Miasta, trzeba wjechać na podjazd z prawej lub lewej strony wejścia głównego. Drzwi zewnętrzne ręcznie otwierane, duże i masywne, w dalszej części drugie – otwierają się na fotokomórkę i są wystarczającej szerokości dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
W 2014 r. na parterze powstało centrum obsługi mieszkańców, gdzie można załatwić większość spraw, urządzono toaletę dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych i matek z dziećmi, także miejsce do zabawy dla najmłodszych.
W urzędzie są drobne uchybienia, jak brak w widocznych miejscach piktogramów informujących o toaletach i przewijaku, nie ma obniżenia lady dla obsługi osób na wózkach i niskiego wzrostu, brak informacji dla osób niewidomych.
Do budynku starostwa powiatowego (znajduje się w nim także Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie) wchodzi się bezpośrednio z poziomu ulicy. Wejście jest pozbawione jakichkolwiek schodów, co jest dużym ułatwieniem dla osób z dysfunkcją narządu wzroku, które bezproblemowo mogą znaleźć się w środku. Drzwi są szerokie i otwierają się automatycznie. Korytarze w urzędzie są wąskie, wózek inwalidzki wprawdzie przejedzie, ale gdy w przejściu ktoś czeka, trzeba nieraz prosić o ustąpienie.
Zielona Góra
Budynek Urzędu Miasta jest dostępny dla osób niepełnosprawnych ruchowo — jest winda dostosowana dla osób z niepełnosprawnością (zmieści się w niej osoba na wózku wraz z opiekunem, posiada również system głosowego informowania dla osób niewidomych). Na parterze Urzędu Miasta mieści się Biuro Obsługi Interesanta. Interesant jest przyjmowany w nowoczesnej sali pozbawionej barier, przez co istnieje możliwość bezpośredniego kontaktu z urzędnikiem. Załatwianie sprawy w jednym miejscu pozwala na skrócenie czasu obsługi interesanta.
W Urzędzie Miasta od 2010 roku funkcjonuje również mówiąca przeglądarka internetowa Inteligent Web Reader. Odczytuje ona strony internetowe poprzez wbudowany syntetyczny głos (syntezator mowy IVONA). Posiada także możliwość powiększania czcionki zamieszczonego tekstu, dzięki czemu jest odpowiednim narzędziem dla osób starszych i słabowidzących jak i niewidomych.
W budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego jest winda, dostosowana dla osób z niepełnosprawnością (zmieści się w niej osoba na wózku wraz z opiekunem, posiada również system głosowego informowania dla osób niewidomych).W samym budynku istnieje możliwość skorzystania z windy oraz elektrycznych platform schodowych, przy ich uruchamianiu pracownicy ochrony urzędu udzielają pomocy. Daje to możliwość dostania się na każdą kondygnację, złożenia dokumentów w kancelarii ogólnej, mieszczącej się na parterze. Na każdej kondygnacji urzędu są toalety przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Gorzów Wielkopolski
Urząd Miasta Gorzowa mieści się w dziewięciu budynkach na terenie miasta z czego trzy są przystosowane dla osób niepełnosprawnych: przy ul. Teatralnej 26, ul. Przemysłowej 53 i ul. Kombatantów 34. Biuro obsługi klienta mieści się w budynku UM przy ul. Sikorskiego 3–4 na parterze. Niestety, nie jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W planach jest budowa nowego budynku urzędu, aby wszystkie wydziały były w jednym miejscu i byłby przyjazny dla osób niepełnosprawnych na wszystkich jego poziomach.
Legnica
Urząd Miasta jest w całości dostępny dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Posiada windę oraz toaletę dostępną dla osób niepełnosprawnych. Również, jako jeden z nielicznych samorządów w regionie, Legnica (od kwietnia 2012 roku) posiada system komunikacji niewerbalnej „Równość Człowieka Głuchego” dający możliwość osobom niesłyszącym osobistego, łatwego i bezstresowego komunikowania się z pracownikami wszystkich wydziałów Urzędu Miejskiego oraz najważniejszych pod względem obsługi klientów jednostek organizacyjnych gminy Legnica tj. Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, Młodzieżowego Centrum Kultury, Straży Miejskiej czy Legnickiej Biblioteki Publicznej.
***
W ostatnich latach nastąpiła spora poprawa w w zakresie dostępności infrastruktury dla osób niepełnosprawnych. Wciąż jednak w wielu miastach jest wiele obiektów z barierami, jak choćby sąd przy ul. Bankowej w Jeleniej Górze. Wysokie, strome schody dla osób niepełnosprawnych są nie do pokonania więc co z tego, że w środku jest winda? Tymczasem wystarczyłoby zamontować na środku tych schodów zwyczajną poręcz i bariera by znikła…
Zachęcamy Czytelników do dzielenia się z nami spostrzeżeniami na temat barier. Piszcie: ntit-gazeta@o2.pl
Materiał zebrali: Trianon PL, Mirosław Sosnowski, B B‑C, RZ
Wystarczy poręcz i bariera znika. Szkoda, że nie wszyscy o tym pamiętają – mówi Ewa Kaźmierczak-Wojtasiewicz.
WYIMEK
„W ostatnich latach nastąpiła spora poprawa w w zakresie dostępności infrastruktury dla osób