Przebudowa torowiska, system monitorowania bezpieczeństwa pasażerów, budowa pętli Motoarena, rewitalizacja dworca Toruń Główny, budowa węzła przesiadkowego oraz zakup taboru niskopodłowego to podstawowe zadania, które mają zostać zrealizowane w ramach projektu BiT-City w Toruniu. Z punktu widzenia osób starszych i niepełnosprawnych najważniejszy wydaje się fakt poprawy dostępności transportu publicznego i dostosowania go do ich potrzeb.
Przed rozpoczęciem wdrażania projektu BiT-City, zwłaszcza osoby niepełnosprawne i starsze miały problem wiążący się z korzystaniem z miejskiej komunikacji tramwajowej. Ze względu na brak przystosowania platform przystankowych wysiadanie i wsiadanie do tramwajów było dla wielu osób nie lada wyzwaniem. Problem ten został zauważony przez twórców projektu, który postanowili zmienić obecną sytuację.
Akcja – modernizacja!
W ramach projektu BiT-City przewidziana jest modernizacja 24 przystanków tramwajowych: Szosa Bydgoska, Plac Skalskiego, Osiedle Zieleniec, Reja, Przybyszewskiego, Park Miejski, Sienkiewicza, Jubilat, Świętopełka, Szpital Miejski, Tofama, Przychodnia, Budynek Elany oraz Elana B. Mają one zostać przystosowane do zakupionego taboru niskopodłogowego tak, aby osoby niepełnosprawne i starsze mogły bez problemu korzystać z komunikacji tramwajowej. Przystanki mają przede wszystkim zostać wyposażone w rampę dla osób niepełnosprawnych a ich nawierzchnia ma zostać wygładzona. Zostaną również wzbogacone o pas bezpieczeństwa, który poprzez wypustki ma chronić osoby niewidome przed upadkiem z peronu. Dodatkowo, wszystkie perony maja zostać wyposażone w wiaty, ławki, stojaki rowerowe a także system dynamicznej informacji pasażerskiej. Urządzenia te posiadają wbudowaną głosową informację na żądanie, prezentującą aktualny rozkład jazdy, co ma stanowić ułatwienie dla osób niewidomych
i słabowidzących. Dodatkowo mają one służyć jako źródło informacji w zakresie odjazdów tramwajów a także opóźnień i zmian w komunikacji miejskiej.
Co zyskamy?
Rezultatem tej obszernej inwestycji ma być przede wszystkim poprawa dostępności komunikacji tramwajowej dla osób starszych i niepełnosprawnych. Innym ważnym efektem jest ogólna poprawa bezpieczeństwa pasażerów, poprzez wyizolowanie i odgrodzenie peronów od ruchu drogowego. Każdy bez przeszkód i żadnych problemów będzie mógł wsiadać i wysiadać z tramwajów dzięki obniżeniu taboru tramwajowego. Ponadto, twórcy projektu podkreślają, że w związku z modernizacją komunikacji tramwajowej zwiększy się estetyka i atrakcyjność miasta.
Więcej informacji na temat projektu można zaleźć na stronie: www.bitcity.torun.pl
- Autor: Paula Kocoł
- Doradca ds. poradnictwa i informacji
- Regionalny Ośrodek Informacji i Wsparcia Osób Niepełnosprawnych w Toruniu