Można najadać się do syta i tracić przy tym na wadze? Wydaje się to niewiarygodne… A jednak!
Twórcą zdrowej, dobrze zbilansowanej diety paleo (nazwanej także dietą jaskiniowców lub przodków) jest dr Loren Cordain. Choć on sam twierdzi, że nie wymyślił jej żaden człowiek, tylko natura. Dieta paleo jest powrotem do zasad odżywiania pierwszych ludzi, którzy zajmowali się zbieractwem i łowiectwem, nie znali rolnictwa ani technik przetwarzania żywności. Według Cordaina do takiej właśnie diety jesteśmy genetycznie przystosowani. Dzięki niej zatem możemy zapobiec nadwadze oraz mieć mnóstwo energii na co dzień.
Najważniejsze zasady
1. Dieta paleo nie wymaga liczenia kalorii! Nie musisz ograniczać liczby posiłków ani ich wielkości. Konieczne jest tylko wykluczenie z menu niektórych produktów (patrz czerwona ramka).
2. Dieta przodków nie jest tylko sposobem na zgubienie niechcianych kilogramów. To bardzo zdrowy styl odżywiania, który pozwala utrzymać dobrą kondycję oraz świetne samopoczucie.
3. Stosując tę dietę, koniecznie zrezygnuj z wszelkich przetworzonych pokarmów: konserw, gotowych dań, zup w proszku itp.
4. Wyklucz ze swojej diety cukier (nasi przodkowie w ogóle go nie znali!). Usuń też z menu sól. Potrawy przyprawiaj świeżymi ziołami, czosnkiem oraz cebulą.
5. Pij ok. 2 l dziennie, najlepiej wodę i herbatki ziołowe. Zrezygnuj z gotowych soków w kartonach, kawy i wszelkich napojów gazowanych.
Jak komponować posiłki?
Dietę paleo możesz stosować na trzech poziomach. Różnią się one liczbą tzw. posiłków otwartych, czyli takich, w których nie musisz trzymać się zasad diety i możesz jeść, na co masz ochotę.
Poziom pierwszy dopuszcza 3 otwarte posiłki w ciągu tygodnia! Najlepiej zacząć właśnie od tego poziomu, utrzymać przez 3 tygodnie i dopiero przejść do poziomu 2. lub 3. Można też pozostać na poziomie 1. przez cały czas kuracji.
Poziom drugi zezwala na 2 posiłki otwarte tygodniowo. Decydując się na niego, schudniesz więc nieco szybciej niż będąc na poziomie 1.
Poziom trzeci — możesz jeść tylko 1 otwarty posiłek w ciągu siedmiu dni. Poziom ten dietetycy zalecają osobom, które mają sporą nadwagę i które łatwo przystosowują się do zmian w diecie.
Produkty, które muszą się znaleźć w twoim menu
Chude mięso — możesz jeść wołowinę, cielęcinę, wieprzowinę (oczywiście bez kawałków tłuszczu), drób (bez skóry), dziczyznę oraz podroby. Mięso dostarczy ci zapas żelaza i białka.
Ryby oraz owoce morza, najlepiej ryby morskie (np. dorsz, łosoś, morszczuk, flądra) oraz krewetki, małże, kalmary itp. Są źródłem kwasów omega‑3, które wzmacniają serce i usprawniają pracę układu nerwowego.
Owoce i warzywa — wszystkie dostępne (oprócz strączkowych i ziemniaków). Idealnie, by połowę spożywanych posiłków stanowiły właśnie owoce oraz warzywa, najlepiej świeże. Zapewnią ci bowiem zastrzyk witamin i minerałów oraz błonnika, który ułatwia trawienie.
Jaja kurze, ale też kacze oraz gęsie są źródłem cennego białka oraz lecytyny (żółtko), która zapobiega miażdżycy, a także wspomaga pracę mózgu i poprawia pamięć. Jedz je nawet codziennie!
Owoce suszone to idealne zastępstwo dla słodyczy! Owoce są bogate w błonnik i świetnie wpływają na przemianę materii. Unikaj natomiast owoców kandyzowanych.
Polecamy oliwę z oliwek i olej rzepakowy – do 4 łyżek dziennie. Zawierają potrzebne kwasy omega‑3.
Orzechy włoskie, laskowe, migdały, pestki słonecznika i dyni. Zawierają m.in. magnez, który dba o prawidłową pracę układu nerwowego, a także cynk, wzmacniający odporność. Wykluczone są ziemne!
Przykładowy jadłospis na cały dzień
Śniadanie: Jajko ugotowane na miękko. Gruszka pokrojona w kostkę, wymieszana z suszoną żurawiną i posiekanymi orzechami włoskimi. Do tego filiżanka herbaty owocowej.
Obiad: Grillowany filet z łososia, skropiony sokiem z cytryny, oprószony ziołami i świeżo mielonym pieprzem. Sałatka np. z awokado, pomidora i kaparów, skropiona oliwą z oliwek. Szklanka wody z sokiem cytrynowym.
Kolacja: Gotowane brokuły albo kalafior. Pierś kurczaka pieczona w folii, z dużą ilością świeżych ziół oraz grubo startej włoszczyzny. Herbata ziołowa lub owocowa. Przekąska: Grillowane plastry ananasa lub jabłko pieczone z cynamonem i rodzynkami. Herbata ziołowa. Sałatka z winogron, banana, kiwi oraz posiekanych orzechów. Woda z cytryną albo herbata ziołowa.
Ruszaj się, kiedy tylko możesz
Bez obaw – wysiłek fizyczny nie musi być intensywny! Ważne, abyś codziennie znalazła czas na porcję ruchu. Nasi przodkowie prowadzili aktywny tryb życia, dlatego warto brać z nich przykład. Ćwicz na świeżym powietrzu. Forma aktywności zależy wyłącznie od ciebie. Może to być po prostu szybki spacer. Gorąco jednak polecamy też bieganie i jazdę na rowerze. Wystarczy pół godziny dziennie!
To wykluczamy!
Ziarna zbóż… i to, co z nich zrobiono: pieczywo, płatki, mąkę. Zrezygnuj też z ryżu, kasz i kukurydzy. Zakazane jest mleko i jego przetwory. Boczek, słonina, skóra z drobiu, skrzydełka, karkówka i inne tłuste części. Fasola, groch, soja, soczewica, a także orzeszki ziemne. Ziemniaki zawierają skrobię, której dawniej nie jadano. Ciasta, ciastka, cukierki, czekolada oraz miód.