W kromce chleba, w żółtym serze, w wodzie, w której gotujesz makaron, a także w słodkim ciastku!
Sól już nie jest pełnowartościową solą, która była stosowana kiedyś przez tradycyjne ludy. Przypomina inne wysoko rafinowane (przetworzone) produkty, takie jak biały cukier czy białe pieczywo. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jest to wysoko oczyszczona chemicznie odmiana, która składa się w 99,5% lub więcej z chlorku sodu z dodatkiem substancji przeciwzbrylających, jodku potasu i cukru (dekstrozy) — służącego do stabilizacji jodu.
Sól (NaCl) jest niezbędnym pierwiastkiem do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Chlor tworzy kwas solny, który jest składnikiem soku żołądkowego, a sód zapwnia sprawne przewodzenie impulsów nerwowych i odpowiada za prawidłową czynność komórek mięśniowych. Jeśli brakuje sokdu w naszym organiźmie, to spada kondycja fizyczna i psychiczna, a zwiększa się podatność na choroby i stres. Jedankże przy diecie, która uwzględnia zboża, nabiał oraz warzywa nie trzeba uzupełniać jego ilości solą kuchenną.
Nadmiar soli
Nadmiar soli jest znaną przyczyną wysokiego ciśnienia krwi, wrzodów i raka żołądka, obrzęków,strachu, zachcianek smakowych, uszkodzenia nerek, zmniejszonego wchłaniania substancji odżywczych oraz niedoboru wapnia, który z kolei prowadzi do osłabienia kości, nerwów, mięśni i serca. Pierwszymi oznakami nadwyżki soli są: niezwykle wzmożone pragnienie, ciemny mocz i cera, zaciśnięte zęby oraz nabiegłe krwią oczy. Nasilone łaknienie soli może być próbą zrównoważenia:
— używania oczyszczonej soli lub braku minerałów w ciele
— zakwaszenia krwi lub zatrucia
— chaosu w środowisku
— działania rozpraszających pokarmów i napojów (alkohol, rafinowany cukier, słodzone napoje bezalkoholowe)
— słabego trawienia lub wydzielania zbyt małej ilości kwasu solnego
— strachu i niepewności
Niedobór soli
Objawy niedoboru soli, takie jak zmniejszona siła i spadek popędu płciowego, gazy jelitowe, wymioty i zanik mięśni, można czasem zaobserwować u osób stosujących dietę z bardzo ograniczoną zawartością sli lub sodu. (Objawy te może wywołać również wiele innych czynników.)
Dzienne spożycie soli we wszystkich produktach łącznie nie powinna przekraczać 6 g. Natomiast małym dzieciom wolno zjeść mniej niż 2 g soli dziennie, a noworodkom tylko 0,5 g. Niestety z wielu badań wynika, ze zjadamy więcej soli niż potrzebuje organizm. Przeciętnie Polacy spożywają dziennie ok. 16–18 g soli, tak więc 3 razy więcej niż powinniśmy. Warto stopniowo rezygnować z soli na rzecz np. naturalnych przypraw i ziół.
Poniżej przedstawiamy ile soli zawiera wybrane pożywienie:
— dwie kromki białego pieczywa i jeden plasterek szynki — 2 g
— mała paczka chipsów — 2 g
— jeden jogurt 150 g — 0,2 g
— jabłko 110 g — 0 g
Warto pamiętać, że pełna, naturalna sól morska ma kolor lekko szarawy i występuje w większych kryształach, granulkach lub proszku.