Coraz częściej kobiety, ale także mężczyźni, żalą się swoim bliskim, że trudno im zrzucić zbędne kilogramy. Często źle się czują, niechętnie patrzą na siebie w lustrze, nie mieszczą się w ubrania. Osoby mające w perspektywie sylwestra, wesele czy wyjście na bal, gorączkowo poszukują diety cud. Wpadają w panikę. Jeżeli znajoma (-y) z pracy zrzuciła parę kilogramów dzięki „cudownej” diecie, to frustracja dodatkowo rośnie. Wtedy właśnie ludzie często decydują się rozpocząć dietę odchudzającą. Ale czy taka jednorazowa dieta ma sens? Czy będzie to zdrowa dieta? Chęć szybkiego, nieprzemyślanego schudnięcia może doprowadzić człowieka do niepotrzebnego stresu, huśtawek nastrojów, pogorszenia samopoczucia. Jednak tak wcale nie musi być! Co zrobić, aby tego uniknąć? O czym należy pamiętać podczas zrzucania zbędnych kilogramów?
Jadłospis nie może być karą.
Przede wszystkim, jeśli zmuszamy się do diety, to nic z tego nie wyjdzie. Jeśli ciągle myślimy co dobrego zjemy, gdy zakończymy dietę, to oszukujemy samych siebie. Nie powinniśmy również zaczynać diety, jeśli zamierzamy wrócić do starych nawyków. Organizm to bardzo logiczna maszyna. Jeśli zaczniemy nagle rezygnować z węglowodanów, białek lub tłuszczy, to szybko schudniemy, ale równie szybko wrócimy do dawnej wagi, gdyż organizm będzie potrzebował składników odżywczych, których go pozbawiliśmy, a które są niezbędne do prawidłowego wykonywania funkcji życiowych. Jeśli o tym zapomnimy, to nasz organizm dopomni się o to, tylko, że ze zdwojoną siłą. Odpowiednia dieta życia musi opierać się przede wszystkim na zdrowym odżywianiu, którego konsekwencją będzie schudnięcie, poprawa samopoczucia, większa energia. Pamiętajmy jednak, iż dieta bez ćwiczeń fizycznych, to nie jest dobra dieta! Dlatego ćwicz i korzystaj ze świeżego powietrza jak najczęściej. Zdrowa dieta i ćwiczenia fizyczne stanowią nierozłączną parę, która może pomóc Ci pozostać sprawnym i zdrowym.
Organizm powinien być budowany (jak solidny dom) na solidnych fundamentach.
Jest wiele składowych „niesolidnych fundamentów” organizmu:
— nietypowy tryb życia
— wieczny pośpiech
— stres, a poprzez to narastające napięcie nerwowe
— spożywanie nieodpowiednich potraw, ubogich w składniki odżywcze, witaminy i cenne minerały
— nieregularne posiłki
Większość obecnych chorób spowodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania. Dlatego właściwa dieta jest prawdziwym lekarstwem dla ciała. Odgrywa ważną rolę w utrzymaniu dobrego zdrowia, a także pomaga zapobiegać chorobom i skutecznie je leczyć. Podstawowymi składnikami pokarmów jest woda, węglowodany, tłuszcze, białka, minerały, witaminy i włókna rozpuszczalne (owoce, warzywa, nasiona) oraz nierozpuszczalne (pełne ziarna, skórka owoców, nasiona).
Co jest szczególnie istotne w prawidłowym żywieniu?
Przy zdrowym odżywianiu należy pamiętać o tym, żeby komponować potrawy głównie z naturalnego pożywienia, a jak najmniej z przetworzonych produktów. Poza tym powinniśmy znaleźć czas na zastanowienie się nad tym co lubimy jeść, co nam smakuje, a z czego spokojnie możemy zrezygnować. Jeśli zaczniemy odżywiać się zdrowo, ale i smacznie, w sposób urozmaicony, ciesząc się tym co jemy, dodając m.in. pachnące przyprawy, świeże zioła, przyprawiając czosnkiem, imbirem, sosami (sojowym, lnianym), dodając do potraw oliwę, to mamy bardzo duże szanse żyć długo, zdrowo, schudnąć i być w dobrej kondycji. Ponadto wielu dietetyków podkreśla, że wpływ na to jakie pożywienie jest dla nas najzdrowsze i jakie mamy zapotrzebowanie na dane składniki odżywcze, jest determinowane przez naszą grupę krwi.
Nauczmy się układać ciekawą, zdrową i smaczną dietę, aby cieszyć się gotowaniem i jedzeniem.
Co możesz zrobić dla siebie samego
— zastępuj białe pieczywo pełnowartościowym żytnim, razowym chlebem
— częściej gotuj i piecz potrawy zamiast je smażyć
— pij wodę niegazowaną, herbaty (zieloną, czerwoną, białą, czarną), soki ze świeżo wyciśniętych owoców i warzyw
Co możesz ograniczyć do minimum
— słodycze
— kolorowe napoje gazowane
— alkohol
— posiłki obfite w kwasy tłuszczowe nasycone np. fast food, czerwone mięso, pełnotłusty nabiał
— sól, cukier
— biały chleb
Jeśli nie masz uczulenia na konkretne składniki, staraj się bilansować swoją dietę uwzględniając przede wszystkim
— warzywa i owoce
— suszone owoce
— kasze (jaglana, gryczana, kukurydziana)
— ryż brązowy
— otręby zbożowe, płatki owsiane
— rośliny strączkowe, fasolę
— od czasu do czasu jaja, jogurty, ser biały
— orzechy np. nerkowce, migdały, orzechy włoskie, laskowe
— nasiona np. słonecznika, dyni
— chude mięso, drób, ryby, wątrobę
— oleje np. lniany, rzepakowy, sojowy, sezamowy, kukurydziany
— oliwę z oliwek
Zobaczycie efekty nie tylko w wyglądzie. Wasze samopoczucie znacznie się poprawi i pojawi się dodatkowa energia do życia. A co zrobić jeśli od czasu do czasu mamy nieodpartą ochotę na kawałek ciasta drożdżowego czy czekoladę? Zjeść. Dlaczego nie! Nie bądźmy wobec siebie zbyt rygorystyczni. Raz na jakiś czas, np. raz w tygodniu, pozwólmy sobie na małą chwilę zapomnienia. Nie ma sensu przez tydzień jeść płatków owsianych, a przez drugi tydzień ogórków, bo zniechęcimy się zupełnie, a i efekty będą marne. Sprawdzajmy co nam smakuje, eksperymentujmy z jedzeniem, bo dzięki temu organizm będzie reagować i podpowiadać nam co jest mu potrzebne, a co niekoniecznie. Dowiemy się jakie pożywienie sprawia, że stajemy się senni i ospali, a jakie dodaje energii życiowej.
Już dziś postarajmy się zwrócić uwagę na to, co serwujemy organizmowi, aby zdrowo funkcjonował każdego dnia!