Trzydniówka, gorączka trzydniowa, rumień nagły lub wysypka nagła. To łagodna infekcja wywoływana przez wirus HHV6, który występuje w odmianie A i B. Trzydniówka to bardzo często pierwsza choroba zakaźna niemowląt i małych dzieci (6 miesięcy do 3 lat) — połowa wszystkich przypadków gorączki u niemowląt jest spowodowana zakażeniem HHV6. Przypuszcza się, że dzieci mogą zarazić się od dorosłych, którzy są nosicielami wirusa HHV6. Rzadkie są przypadki zarażenia się dziecka od dziecka.
Wylęguje się w ciągu 5–17 dni. Zakaźność jest bardzo mała.
Objawy: wysoka gorączka (nawet powyżej 39 st.C). Utrzymuje się 3–7 dni, zwykle 3–4 dni. W czasie jej trwania nie ma objawów, które mogłyby ją wytłumaczyć, a dziecko pomimo wysokiej gorączki czuje się zazwyczaj dobrze. Gorączka występuje jako jedyny objaw, jednak czasami towarzyszy jej kaszel, katar, biegunka, pojawiają się zmiany grudkowe w gardle oraz powiększają się węzły chłonne szyjne, a także występują drgawki. Po trzecim dniu choroby gorączka zazwyczaj spada, ale pojawia się wysypka plamista i grudkowa jak w różyczyce na twarzy i tułowiu, która szybko całkowicie ustępuje po kilku dniach i nie zostawia żadnych przebarwień czy złuszczeń. Kiedy wysypka się pojawia, stan dziecka ulega poprawie. U dorosłych takie zakażenie HHV6 występuje rzadko i przypomina przebiegiem mononukleozę.
Leczenie. Tej choroby się nie leczy i nie można jej zapobiec. Stosuje się jedynie środki na obniżenie wysokiej gorączki oraz podaje się dużo płynów. Choroba ustępuje samoistnie. Można stosować także zimne okłady.