Turnus rehabilitacyjny skierowany jest do osób niepełnosprawnych. Jest to zorganizowana forma aktywnej rehabilitacji, połączona z elementami wypoczynku. Celem organizowania turnusów rehabilitacyjnych jest poza poprawą sprawności psychofizycznej także rozwijanie umiejętności społecznych uczestników, takich jak: nawiązywanie i rozwijanie kontaktów społecznych, wspieranie i pomoc w realizacji i rozwijaniu zainteresowań.
Rodzaje turnusów rehabilitacyjnych:
- usprawniająco-rekreacyjny;
- rekreacyjno-sportowy i sportowy;
- szkoleniowy;
- psychoterapeutyczny;
- rozwijający zainteresowania i uzdolnienia;
- nauki niezależnego funkcjonowania z niepełnosprawnością.
Turnusy rehabilitacyjne organizuje się dla osób niepełnosprawnych o zbliżonych potrzebach, wynikających w szczególności z ich wieku lub rodzaju niepełnosprawności albo rodzaju schorzeń lub dysfunkcji. Grupy liczą minimum 20 uczestników. Turnusy rehabilitacyjne organizuje się na terenie kraju i trwają one 14 dni. Osoby niepełnosprawne są kierowane do udziału w turnusie na wniosek lekarza, pod którego opieką się znajdują. Uczestnictwo w turnusie jest płatne. Jednak można starać się o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Dofinansowanie do turnusu wynosi od 18 do 27 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.
Wysokość dofinansowania:
- 27 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia:
- a) dla osoby niepełnosprawnej ze znacznym stopniem niepełnosprawności,
- b) osoby niepełnosprawnej w wieku do 16. roku życia
- c) osoby niepełnosprawnej w wieku 16–24 lat uczącej się i niepracującej, bez względu na stopień niepełnosprawności;
- 25 % przeciętnego wynagrodzenia
- a) dla osoby niepełnosprawnej z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności;
- 23 % przeciętnego wynagrodzenia
- a) dla osoby niepełnosprawnej z lekkim stopniem niepełnosprawności;
- 18 % przeciętnego wynagrodzenia
- a) dla opiekuna osoby niepełnosprawnej;
- 18 % przeciętnego wynagrodzenia
- a) dla osoby niepełnosprawnej zatrudnionej w zakładzie pracy chronionej, niezależnie od posiadanego stopnia niepełnosprawności.
Przy ustalaniu wysokości dofinansowania uwzględnianie jest kryterium dochodowe. Osoba niepełnosprawna może ubiegać się o dofinansowanie ze środków PFRON, jeżeli przecięty miesięczny dochód w rozumieniu przepisów o świadczenia rodzinnych podzielony przez liczbę osób w rodzinie we wspólnych gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku nie przekracza kwoty:
- 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym
- 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej
W przypadku przekroczenia tych kwot dochodu, kwotę dofinansowania pomniejsza się o kwotę, o która dochód został przekroczony. Szczególnie uzasadnione przypadki mogą być podstawa do dofinansowania bez pomniejszania kwoty mimo przekroczenia wymaganych kwot dochodu. Kwota dofinansowania nie może być wyższa od faktycznego kosztu uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym.
Tryb ubiegania się o dofinansowanie :
- odpowiedni wniosek składa się w Powiatowym Centrum pomocy Rodzinie właściwym dla miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o dofinansowanie
- wniosek można złożyć osobiście, za pośrednictwem opiekuna albo organizatora turnusów rehabilitacyjnych
- do wniosku należy dołączyć:
- kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności- osoby od 16 roku życia
- kopię orzeczenia o niepełnosprawności osoby do 16 roku życia
- wniosek lekarza, pod którego opieką znajduje się osoba niepełnosprawna, kierujący na turnus rehabilitacyjny.
Wniosek rozpatrywany jest w terminie 30 dni od dnia złożenia Po otrzymaniu decyzji o przyznaniu dofinansowania należy wybrać konkretny turnus. Informację o tym należy przekazać do Centrum w terminie 30 dni od otrzymania powiadomienia o przyznaniu dofinansowania, nie później jednak niż na 21 dni przed rozpoczęciem turnusu. Osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym raz w roku w wymiarze do 21 dni roboczych.
(Podstawa Prawna: Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dn. 15 listopada 2007 r. w sprawie turnusów rehabilitacyjnych; Ustawa z dni. 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych)
Anna Rzymek – Stowarzyszenie Dobrej Nadziei