Szanowna Pani! Na wstępie bardzo pragnę Pani podziękować za poradę, myslę, że uświadomiła mi wiele ważnych rzeczy, o których wcześniej nie myślałem i pomogła ustawić mi się w pionie. Za Pani radą zacząłem znów uczęszczać na grupę terapeutyczną i choć na początku było mi ciężko, jednak nie poddałem się. Mam tylko jeszcze jedno pytanie — na zajęcia, bywa, że przychodzą osoby nietrzeźwe, albo wypijają alkohol przed samymi zajęciami, \“dla kurażu\”. Zauważyłem, że zaczęło mi to przeszkadzać i jak Pani sądzi, co mogę z tym zrobić. Może po prostu się przyzwyczaić? Z poważaniem.
Szanowny Panie! Cieszę się, że moja porada pomogła Panu uzyskać większy wgląd w Pańską sytuację życiową. Bardzo dobrze, że ponownie podjął Pan terapię grupową, ponieważ przy Pana trudnościach jest ona niezbędną i podstawową metodą leczenia. Ważną częścią pracy na grupie terapeutycznej jest praca nad emocjami, dlatego, jak Pan pisze, czasami “bywa ciężko”, jednak najważniejsze to nie poddawać się i nie przerywać leczenia.
Odnośnie Pańskiego pytania — na grupie terapeutycznej nie powinny przebywać osoby pod wpływem alkoholu i takie osoby terapeuta powinien niezzwłocznie wyprosić z zajęć. Dlatego, jeśli czuje Pan od kogoś zapach alkoholu lub na Pan choćby przypuszczenia, że ktoś na zajęciach jest pod wpływem alkoholu, proszę powiadomić o tym terapeutę prowadzącego grupę. W razie wątpliwości terapeuta przeprowadzi badanie alkomatem. W ten sposób uniknie Pan dyskomfortu przebywania podczas zajęć z osobą nietrzeźwą i będzie się Pan mógł skoncentrować na terapii.
Pozdrawiam!
Maja Kozłowska