wywiad3a- Została Pani Prezesem Koła PZN w Jeleniej Górze po burzliwych obradach, czemu te wybory odbyły się w tym terminie?

Z uwagi na rezygnację p. Anny Jaworskiej z funkcji Prezesa Koła, która przez Zarząd Okręgu Dolnośląskiego PZN została wybrana Dyrektorem Biura Okręgu we Wrocławiu i zmniejszony skład Zarządu Koła dokonano wyborów uzupełniających. W dniu 26.07 br. odbyło się Nadzwyczajne Walne Zebranie Uzupełniające Członków naszego Koła w Książnicy Karkonoskiej. Przybyło ponad osiemdziesięciu Członków Koła, a przedmiotem zebrania, oprócz wyborów Prezesa i Członków Zarządu Koła, była również bieżąca ocena pracy Zarządu Koła.

W tym miejscu chciałabym bardzo serdecznie podziękować wszystkim Członkom naszego Koła za udział w Nadzwyczajnym Walnym Zebraniu, a przede wszystkim tym, którzy zaufali mi i oddali głosy na moją skromną osobę. Na ogólną liczbę glosujących zdobyłam 69 głosów i zostałam wybrana nowym Prezesem naszego Koła. Po ukonstytuowaniu się, w skład Zarządu Koła wchodzą: Tomasz Żylewicz - Wiceprezes Zarządu Koła PZN w Jeleniej Górze, Janusz Kaczorowski - Skarbnik Zarządu Koła PZN, Andrzej Leśniak - Sekretarz Zarządu Koła PZN, a Członkami Zarządu zostali: Piotr Chwedczuk, Anna Jaworska oraz Artur Świstak. Natomiast na zastępców Członków Zarządu zostali wybrani: Jędrzej Hałatek i Janina Jabłońska. Zebranie w części było rzeczywiście burzliwe ale to jest demokratyczna praktyka obrad w naszym Związku.

- Proszę coś powiedzieć o nowym dla Pani wyzwaniu.

Nie takie ono nowe, bo w Stowarzyszeniu jestem od 5 lat, a od czerwca 2015 r. byłam Skarbnikiem w Zarządzie Koła. Jestem dość dobrze zorientowana w tym, co Związek oferuje osobom z dysfunkcją narządu wzroku i czego oni od nas oczekują. Koło zrzesza 471 osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Historia Koła w Jeleniej Górze sięga ponad 40 lat. Będziemy starali się przypomnieć tych, którzy tworzyli to Stowarzyszenie. Najbliższą okazja będzie spotkanie z okazji „Dnia Seniora” w dniu 24.08.2016 r. Chociaż większość naszych Członków to osoby zdecydowanie po pięćdziesiątce, to podziwiam ich aktywność, sprawność intelektualną i chęć działania. Chciałabym też bardzo wyraźnie podkreślić, że jestem pozytywnie zbudowana mądrością i rozwagą naszych Członków. Potrafią oni odróżnić „ziarno od plew” i docenić pracę merytoryczną, którą staramy się jak najlepiej wykonywać dla ich dobra, czemu dali dowód w swoich głosowaniach. Przykro mi, że mamy kilka osób, które swoją wiedzę i ambicję wykorzystują jedynie po to, aby koncentrować się na atakach personalnych, wywoływaniu animozji i szerzeniu nieufności oraz wewnętrznych sporów. Osoby te nie zdają sobie zupełnie sprawy, że ich działania jedynie szkodzą naszej Organizacji.

- Na czym będzie polegać nowa perspektywa działań Zarządu Koła PZN w Jeleniej Górze pod pani kierownictwem?

Mówiliśmy o tym na pierwszym posiedzeniu Zarządu Koła PZN w Jeleniej Górze, chcemy otworzyć Koło i naszych Członków na działania z całym środowiskiem osób niepełnosprawnych. Będą temu służyły wspólne integracyjne spotkania, wycieczki, zajęcia sportowo-relaksacyjne, konferencje. Myślimy także o doposażeniu naszego biura o niezbędny sprzęt komputerowy, który ułatwi mam pracę i pozwoli w lepszym stopniu wykorzystać nasz potencjał.

- A co z nowości?

Nawiązaliśmy kontakt z organizacją turystyczną w Szklarskiej Porębie i wspólnie ze Stowarzyszeniem Inwalidów Wzroku przystąpiliśmy do nowatorskiego projektu „Niewidomi na szlaku”. Przedsięwzięcie to będzie polegało na przetestowaniu specjalistycznego oprogramowania wraz z wyposażeniem, które ułatwi osobom niewidomym i słabowidzącym poruszanie się po szlakach turystycznych. Na te próbę wybrano szlak od dworca kolejowego w Szklarskiej Porębie na Wysoki Kamień. Być może to szansa dla wielu niewidomych, którzy sami nie mogą się wybrać na wycieczki. Zdaniem specjalistów z Akademii Wychowania Fizycznego i Politechniki Wrocławskiej, zaangażowanych w ten projekt, to rewolucja dla ludzi żyjących w ciemności. Naszym zamiarem jest również pozyskanie do naszego Stowarzyszenia osób w wieku aktywności zawodowej. Z myślą o tym, w ramach środków unijnych, złożyliśmy projekt, mający na celu aktywizację osób z dysfunkcją wzroku w zakresie m.in.: obsługi komputera, uwieńczonej certyfikatem ECDL oraz dziennikarstwa. Efektem końcowym projektu będzie podjęcie pracy przez jego beneficjentów.

- Proszę coś powiedzieć o sobie i o swoich marzeniach?

Jako kobiecie, trudno mi mówić o swoim wieku. Powiem może tylko tyle, że jestem matką dwóch dorosłych synów i babcią dwojga wnucząt. Z wykształcenia jestem ekonomistką z doświadczeniem pracy w bankowości. Moim marzeniem jest współpracować z zespołem ludzi, których głównymi cechami są: pozytywnie ukierunkowane aspiracje, chęć pomocy innym oraz empatia.
Zapraszam wszystkich do Koła PZN w Jeleniej Górze, które mieści się przy ul. Jana Pawła II 7 w pokoju nr 410. Biuro czynne jest w godzinach we wtorki i czwartki w godzinach 09:00 – 13:00 oraz każdy pierwszy czwartek m-ca od godziny 09:00 do 17:00. Można się również z nami kontaktować telefonicznie pod numerem 699 979 985, 75 75 249 31 lub email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Dziękuję za rozmowę.