Logo Karkonoskiego Sejmiku Osób niepełnosprawnych

Marek Szy­ryk. O pięk­nie życia

Marek Szyryk Skoki ruchx400Marek Szy­ryk. O pięk­nie życia. Wysta­wa foto­gra­fii, insta­la­cji wideo oraz environmentu.

Wer­ni­saż: 14 lute­go (pią­tek), godz. 17:00 Wysta­wa potrwa do 25 mar­ca 2020 r.

Tema­tem wysta­wy jest sze­ro­ko poję­ta idea zaba­wy jako podró­ży w głąb kra­iny szczę­śli­we­go dzieciństwa.

Marek Szy­ryk poka­że zestaw ponad stu foto­gra­fii, któ­re wyko­nał w wie­ku 9–16 lat. Zdję­cia pocho­dzą z minio­nej epo­ki. Mają w sobie urok zatrzy­ma­ne­go cza­su, bez­tro­ski i poczu­cia wol­no­ści, któ­re przy­na­le­żą do wie­ku  mło­dzień­cze­go. Jest w nich nostal­gia za świa­tem utra­co­nym, tęsk­no­ta za czy­stym i natu­ral­nym dozna­niem zado­wo­le­nia z życia, któ­re z bie­giem cza­su nie­po­strze­że­nie umy­ka. Foto­gra­fie Szy­ry­ka są nie tyl­ko uni­wer­sal­nym repor­ta­żem o pięk­nie ist­nie­nia „homo ludens”. To zestaw, któ­ry zaska­ku­je doj­rza­ło­ścią mło­de­go twór­cy, wyczu­ciem chwi­li, świet­ny­mi uję­cia­mi ruchu, wywa­żo­ną i prze­my­śla­ną kom­po­zy­cją. Przy­szły arty­sta oka­zu­je się uważ­nym obser­wa­to­rem. Za pomo­cą czu­łe­go oka obiek­ty­wów swo­ich apa­ra­tów uka­zu­je towa­rzy­szy mło­dzień­czych zabaw jako atle­tów, siła­czy, wspa­nia­łych spor­tow­ców. Przed­sta­wie­ni są jako mło­dzi bogo­wie, dosko­na­le zbu­do­wa­ni i zupeł­nie nie­świa­do­mi pięk­na, któ­rym zosta­li obda­rze­ni. Szy­ryk foto­gra­fu­je chwi­le mło­dzień­czych zabaw ze świa­do­mo­ścią, że zacho­wu­je część waż­ne­go dla sie­bie w danym momen­cie świa­ta. Ma się wra­że­nie, że z peł­ną świa­do­mo­ścią kreu­je zare­je­stro­wa­ną rze­czy­wi­stość jako sym­bo­licz­ną, idyl­licz­ną kra­inę spo­ko­ju, pogo­dy ducha i szczęśliwości.

Nar­ra­cja archi­wal­na kon­ty­nu­owa­na jest przez doj­rza­łe­go twór­cę, doświad­cza­ją­ce­go tych samych doznań w  kon­tek­ście foto­gra­ficz­nej obser­wa­cji współ­cze­snych zabaw dzie­cię­cych. Nowo­cze­sne pola­ro­idy, zdję­cia  pozy­ska­ne przez auto­ra w wyni­ku ape­lu zamiesz­czo­ne­go w mediach spo­łecz­no­ścio­wych, pod­kre­śla­ją uni­wer­sal­ny cha­rak­ter wysta­wy, dają poczu­cie cią­gło­ści. Cudow­na kra­ina dzie­ciń­stwa to nie tyl­ko wspo­mnie­nie z dale­kiej prze­szło­ści. Zaba­wa trwa nadal, poczu­cie szczę­ścia i radość z życia dostęp­ne są w każ­dym miej­scu i czasie.

Joan­na Mie­lech, BWA Jele­nia Góra.

Marek Szy­ryk – pro­fe­sor Pań­stwo­wej Wyż­szej Szko­le Fil­mo­wej Tele­wi­zyj­nej i Teatral­nej im. Leona Schil­le­ra w Łodzi. Absol­went Wyż­szej Szko­ły Peda­go­gicz­nej w Opo­lu. Od 2000 nale­ży do Związ­ku Pol­skich Arty­stów Foto­gra­fi­ków. Jest twór­cą foto­gra­fii kla­sycz­nych oraz insta­la­cji. Na nowo odkrył i pro­pa­gu­je sta­rą tech­ni­kę mokre­go kolo­dio­nu. Jest auto­rem zesta­wów foto­gra­fii, m. in. „Foto­gra­fia z fili­żan­ką herbaty”„,Pomiędzy”, „Moje Kar­ko­no­sze”, „Foto­gra­fie”, „Doty­ka­jąc sto­łu”, „Wra­cam do raju”, „Atlas form prze­trwal­ni­ko­wych”, „Medy­ta­cje”.

Swo­je pra­ce pre­zen­to­wał na wie­lu wysta­wach w Pol­sce i za gra­ni­cą, m.in. na wysta­wach zbio­ro­wych: „Bien­na­le Foto­gra­fii Pol­skiej” w Pozna­niu, „Fotografie‘98″ w Kra­ko­wie, „Bli­żej Foto­gra­fii” w Jele­niej Górze, w II, III, IV i V edy­cji „Kon­tak­tów” oraz w „Kontakty‑c.d.” (BWA Jele­nia Góra, rok 2019).

Lau­re­at Grand Prix IX Ogól­no­pol­skie­go Bien­na­le Foto­gra­fii Gór­skiej w Jele­niej Górze w 1996 roku. Kura­tor wystaw foto­gra­fii. Autor tomi­ków poezji haiku. Jego foto­gra­fie znaj­du­ją się m. in. w Muzeum Histo­rii Foto­gra­fii w Kra­ko­wie, Muzeum Kar­ko­no­skim w Jele­niej Górze oraz w kolek­cjach pry­wat­nych w kra­ju i za granicą.

Wysta­wa przy­go­to­wa­na we współ­pra­cy z Muzeum Okrę­go­wym w Suwał­kach oraz Miej­ską Gale­rią Sztu­ki w Łodzi.

Wysta­wa zre­ali­zo­wa­na przy pomo­cy finan­so­wej Mia­sta Jele­nia Góra.

 Biu­ro Wystaw Arty­stycz­nych w Jele­niej Górze

  1. Dłu­ga 1, 58–500 Jele­nia Góra

tel. 75 7526669, 75 7675132

www.galeria-bwa.karkonosze.com [1]

bwa@jeleniagora.pl

KAMPANIA "I'M JUST LIKE YOU"


This will close in 20 seconds