Gorzów Wielkopolski

KIK Gorzów Wlkpx400Dokładnie 20 lat temu z udziałem przedstawicieli Europejskiego Centrum Ekumenicznego we Frankfurcie nad Odrą, odbyło się pierwsze ekumeniczne spotkanie Klubu Inteligencji Katolickiej. Dziś w Gorzowie Wlkp. obok gości z Niemiec wizytę złożył bp senior diecezji zielonogórsko – gorzowskiej Paweł Socha, współinicjator gorzowskiego oddziału KIK.

Na spotkanie opłatkowe, które odbyło się 13 stycznia, do sali sesyjnej Urzędu Miasta Gorzowa przybyli m.in. Christoph Bruckhoff – przewodniczący Europejskiego Centrum Ekonomicznego oraz Knut Papmahl z ECE, ks. Dariusz Chudzik – pastor zboru chrześcijan baptystów oraz przewodniczący Rady Ekumenicznej prof. Paweł Leszczyński – prorektor Akademii Gorzowskiej. Obecni byli także prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, poseł Krystyna Sibińska, przewodniczący rady miasta Sebastian Pieńkowski. Proboszcza katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny reprezentował ks. Mariusz Stadnicki.

W spotkaniu nie mógł dziś wyjątkowo uczestniczyć bp płk Mirosław Wola - od 2010 r. Naczelny Kapelan Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego – Ewangelicki Biskup Wojskowy.

Christoph Bruckhoff zauważył, że takie spotkania ludzi łączą: „My jako chrześcijanie stoimy ponad podziałami ekonomicznymi i narodowymi, bo łączy nas wiara w Chrystusa” – powiedział przewodniczący ECE, składając w darze zapaloną świecę na ręce przewodniczącego KIK-u. Przy okazji także przypomniał o grudniowym spotkaniu władz Słubic i Frankfurtu przyjmujących na moście Światełko Betlejemskie, a potem wspólną modlitwę w kościele.

Bp Socha podkreślił, że takie spotkania są bardzo cenne bo stanowią znak jedności i łączności z Bogiem. Hierarcha życzył aby do działalności KIK-u włączali się ludzie młodzi. Przypomniał także początki powstawania klubów i szczególną ich rolę duchową w czasie stanu wojennego.

– Te pierwsze spotkania, najpierw w kurii trwały po kilka godzin, czytano Pismo Święte i dzielono się Słowem Bożym, a s. Jadwiga częstowała ciastkami i herbatą. I tak powstawał KIK – powiedział żartobliwie bp Socha.KIKx400

Odpowiadając duszpasterzowi na życzenia, prezes gorzowskiego oddziału KIK  Stanisław Księżniakiewicz powiedział, że w grudniu podpisana została umowa o współpracy z Akademią Gorzowską im. Jakuba z Paradyża mająca na celu zachęcanie młodzieży do działania. Tę niemiecką współpracę ekumeniczną zapoczątkowali Władysław i Teresa Klimkowie, współtwórcy m.in gorzowskiego KIK-u oraz Gorzowskich Dni Kultury Chrześcijańskiej.

Były konserwator zabytków Władysław Chrostowski przedstawił rys historyczny uwzględniający dzielenie się opłatkiem, pasterki, kolędowanie i śpiewanie kolęd, które – jak powiedział - są pełne humoru, radości ale także zadumy i tęsknoty. Obecna na spotkaniu poseł Krystyna Sibińska podarowała do biblioteki KIK-u książki autorstwa bp. Grzegorza Rysia pt. „Moc Wiary” i „Moc Słowa”. Od niedawna gorzowska ulica nazwana została imieniem Teresy Klimek. W tym miesiącu także w KIK-u odbędzie się spotkanie ludzi, którzy pamiętają śp. Teresę Klimek - nauczycielkę matematyki, byłą działaczkę opozycyjną, internowaną w czasie stanu wojennego, a w wolnej Polsce odbierającą tytuł Honorowego Obywatela Gorzowa.

Ekumeniczną uroczystość, śpiewem kolęd uświetnił chór „Wrzosy”, pod kierunkiem Anny Kamczyc z Klubu „Jedynka” działającego przy Miejskim Centrum Kultury w Gorzowie Wielkopolskim. Stowarzyszenie ECE prowadzi we Frankfurcie centrum spotkań i współpracy uczelnianej. Prowadzony tam jest dom studenta, w którym mieszkają studenci z Polski, Łotwy, Rosji Ukrainy i Chin. Celem działalności centrum jest nauczenie wspólnego życia ludzi o różnych kulturach i różnej wiary.

Wanda Milewska