rafalska2 150x15019 stycznia br. na konferencji prasowej Elżbieta Rafalska – Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ogłosiła termin przygotowania nowej ustawy o wsparciu osób niepełnosprawnych.

Czy oznacza to, że resort przygotuje i ogłosi projekt nowej ustawy, która zastąpi obecną ustawę o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych czy będzie to zupełnie inna ustawa?

Na razie trudno jednoznacznie określić. Jedno jest istotne – o potrzebie gruntownej reformy systemu mówi się już od dawna. Nową ustawę obiecywała przez wiele lat poprzednia ekipa. Mamy nadzieję, że proces jej przygotowywania zakłada intensywne i realne konsultacje społeczne, gdyż nie wyobrażamy sobie, aby tak ważny akt prawny nie powstawał we współpracy z partnerami społecznymi.

Niepokój budzi jednak fakt, że wiele kluczowych zagadnień z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej, które winny być rozwiązane w nowej ustawie, nie ma szans na opracowanie koncepcyjne i prawne do końca bieżącego roku. Chodzi między innymi o sprawę reformy orzecznictwa o niepełnosprawności czy nowej koncepcji zatrudnienia chronionego. Te i inne pytania wskazują jednoznacznie na to, że bieżący rok będzie obszarze rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych równie ważny, co pracowity. 

fragment artykułu za WatchDogPfron: http://www.watchdogpfron.pl/do-konca-roku-projekt-nowej-ustawy-o-wsparciu-osob-niepelnosprawnych-wazna-deklaracja-minister-rafalskiej/