a3x400W Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych spotykają się przede wszystkim ludzie starsi.

Na comiesięcznych spotkaniach staramy się - mówi Elżbieta Bukat – sekretarz Stowarzyszenia Inwalidów Wzroku omawiać te problemy, które wynikają nie tylko z naszej niepełnosprawności ale również staramy się oswajać starość. To właśnie temat chorób otępiennych zwanych demencją spowodował, że zaprosiliśmy na to spotkanie psychologa Tomasza Misiaka z Wrocławia. Jak się okazuje to „nie taki diabeł straszny” chociaż choroby demencyjne są wyjątkowo dolegliwe ale nie wszystko to co się wiąże z zapominaniem to już choroba demencyjna. Warto jednak wiedzieć, że choroby demencyjne pomimo trudności jakich dostarczają, dają się w pewnym stopniu leczyć i rehabilitować.

Ważne jest, że nie zawsze to co wiąże się z zapominaniem w okresie senioralnym, musi oznaczać jedną z chorób otępiennych. Chociaż pogoń za życiem „wyścig szczurów” powoduje,

że choroba ta zatacza coraz większe kręgi nie oszczędzając także ludzi młodych nawet 30 – 40 letnich. Choroba dotyczy coraz większej liczby pacjentów, ze względu na zmiany demograficzne i wydłużający się okres życia człowieka. Tylko 2% przypadków chorób demencyjnych dotyczy osób poniżej 60 roku życia. Bardzo rzadko ale mogą zdarzyć się przypadki zachorowań u 30-40 latków.

Jak wynika z raportów NIK z 2016 r. brak jest danych statystycznych w tym zakresie c może oznaczać, że i w tej dziedzinie systemowa opieka lekarska jest niedostateczna. Symptomami zbliżającej się choroby Alzheimera, która jest najczęściej występującą postacią demencji to zaburzenia pamięci epizodycznej (związanej z wydarzeniami z życia człowieka), szczególnie w kwestii zapominania.a2x400

Problemy w optymalnym działaniu procesów poznawczych np. pamięci mogą dotyczyć także ludzi młodych, a także często studentów, którzy przeżywają obniżenie nastroju, zaburzenia snu, brak apetytu, zamykanie się w sobie, płaczliwość. To coraz częściej spotykane objawy charakteryzujące młode pokolenie wchodzące w życie. Główne przyczyny powstawania problemów w funkcjonowaniu procesów poznawczych u ludzi młodych to zaburzenia nastroju, w tym m.in. depresja. Wśród potencjalnych możliwości, które mogą powodować trudności w funkcjonowaniu psychicznym u ludzi młodych to nieradzenie sobie z wypełnianiem swoich ról- pracownika, ucznia, rodzica. Na pewno szybkie tempo życia i wysoki poziom stresu, nie wpływają pozytywnie na optymalne funkcjonowanie psychiczne. W wielu przypadkach, kiedy człowiek nie radzi sobie z trudnościami jakie są przed nim stawiane, ważne jest aby szukać pomocy u odpowiedniego specjalisty.

Do pokonania dolegliwości o podłożu psychologiczno- somatycznym jest zrozumienie siebie i własnych emocji. Do tego niezbędny jest kontakt z drugim człowiekiem oraz współpraca pacjenta z psychoterapeutą, który udzieli wsparcia psychicznego. Na Zachodzie wizyta u psychologa jest całkowicie refundowana przez Państwo i jest traktowana jak wizyta u dentysty czy ginekologa.

a1x400W Polsce w wielu przypadkach choroby psychiczne są ukrywane przez rodzinę czy otoczenie, a jak już ktoś idzie do psychologa lub psychiatry jest dziwnie postrzegany. Szacuje się, że w Kotlinie Jeleniogórskiej żyje od 3 do 4 tys. osób dotkniętych zaawansowanymi chorobami psychicznymi. W nowoczesnej psychoterapii coraz częściej lub równolegle z farmakologią stosowane są metody rehabilitacyjne polegające na ćwiczeniach pamięci spowalniających proces zapominania.

Planujemy - mówi Monika Żak z KSON - zorganizowanie warsztatów terapeutycznych w pierwszej kolejności dla opiekunów chorych na tę dolegliwość. Istotną w tym projekcie rolę będą odgrywały „Warsztaty Wytchnieniowe” przybliżające opiekunom (także rodzinom) problemy związane z rehabilitacją. Warsztaty w swoim założeniu mają nie tylko nauczyć postępowania z chorym ale również dać szansę opiekunom (zazwyczaj rodzinie) odpocząć od pełnej stresów codzienności.

Zdaniem psychologów najlepszym lekarstwem na spowalnianie procesów zapominania przypisanych jednak procesowi starzenia jest wszelka aktywność ruchowa, uczestnictwo w życiu kulturalnym (kino, teatr, koncerty), a przede wszystkim unikanie samotności poprzez uczestnictwo np. w działalności Organizacji Pozarządowych.

W Sejmiku - mówi Andrzej Wójcik z Klubu Seniora i Wolontariusza - spotykają się co najmniej 4 razy w tygodniu członkowie Organizacji zrzeszonych w KSON ale otwarci jesteśmy również dla tych, którzy dotychczas nigdzie się nie zrzeszyli. Tu rodzą się przyjaźnie i zwykłe koleżeństwo nie tylko w czasie spotkań tematycznych ale także podczas wycieczek turystyczno-krajoznawczych czy wspólnych wyjść do kina, teatru, Filharmonii. Organizujemy też wyjazdy do Opery i Operetki we Wrocławiu. Te wydarzenia są finansowane z kieszeni naszych członków ale zawsze otrzymujemy duże ulgi na zakup biletów.

Informujemy o tym na naszej stronie www.kson.pl, a dodać należy, że większość naszych seniorów dość sprawnie posługuje się Internetem dzięki kolejnym kursom komputerowym organizowanych w KSON.

Wszystkie osoby zainteresowane współpracą z psychologiem informujemy, że w ramach projektu PFRON Sejmik prowadzi doradztwo psychologiczne i w tej sprawie można umówić się na konsultacje w poniedziałki od 10.00 do 12.00 oraz w środy od 12.00 do 16.00.

Zapraszamy także do kontaktu od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 16.00 pod numerem telefonu 75 75 242 54, bezpłatna infolinia 800 700 025, mailowo na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub osobiście w siedzibie KSON
ul. Osiedle Robotnicze 47 A w Jeleniej Górze