Logo Karkonoskiego Sejmiku Osób niepełnosprawnych

Cho­ro­by otę­pien­ne- jak sobie z nimi radzić

a3x400W Kar­ko­no­skim Sej­mi­ku Osób Nie­peł­no­spraw­nych spo­ty­ka­ją się przede wszyst­kim ludzie starsi. 

Na comie­sięcz­nych spo­tka­niach sta­ra­my się — mówi Elż­bie­ta Bukat – sekre­tarz Sto­wa­rzy­sze­nia Inwa­li­dów Wzro­ku oma­wiać te pro­ble­my, któ­re wyni­ka­ją nie tyl­ko z naszej nie­peł­no­spraw­no­ści ale rów­nież sta­ra­my się oswa­jać sta­rość. To wła­śnie temat cho­rób otę­pien­nych zwa­nych demen­cją spo­wo­do­wał, że zapro­si­li­śmy na to spo­tka­nie psy­cho­lo­ga Toma­sza Misia­ka z Wro­cła­wia. Jak się oka­zu­je to „nie taki dia­beł strasz­ny” cho­ciaż cho­ro­by demen­cyj­ne są wyjąt­ko­wo dole­gli­we ale nie wszyst­ko to co się wią­że z zapo­mi­na­niem to już cho­ro­ba demen­cyj­na. War­to jed­nak wie­dzieć, że cho­ro­by demen­cyj­ne pomi­mo trud­no­ści jakich dostar­cza­ją, dają się w pew­nym stop­niu leczyć i rehabilitować.

Waż­ne jest, że nie zawsze to co wią­że się z zapo­mi­na­niem w okre­sie senio­ral­nym, musi ozna­czać jed­ną z cho­rób otę­pien­nych. Cho­ciaż pogoń za życiem „wyścig szczu­rów” powoduje,

że cho­ro­ba ta zata­cza coraz więk­sze krę­gi nie oszczę­dza­jąc tak­że ludzi mło­dych nawet 30 – 40 let­nich. Cho­ro­ba doty­czy coraz więk­szej licz­by pacjen­tów, ze wzglę­du na zmia­ny demo­gra­ficz­ne i wydłu­ża­ją­cy się okres życia czło­wie­ka. Tyl­ko 2% przy­pad­ków cho­rób demen­cyj­nych doty­czy osób poni­żej 60 roku życia. Bar­dzo rzad­ko ale mogą zda­rzyć się przy­pad­ki zacho­ro­wań u 30–40 latków.

Jak wyni­ka z rapor­tów NIK z 2016 r. brak jest danych sta­ty­stycz­nych w tym zakre­sie c może ozna­czać, że i w tej dzie­dzi­nie sys­te­mo­wa opie­ka lekar­ska jest nie­do­sta­tecz­na. Symp­to­ma­mi zbli­ża­ją­cej się cho­ro­by Alzhe­ime­ra, któ­ra jest naj­czę­ściej wystę­pu­ją­cą posta­cią demen­cji to zabu­rze­nia pamię­ci epi­zo­dycz­nej (zwią­za­nej z wyda­rze­nia­mi z życia czło­wie­ka), szcze­gól­nie w kwe­stii zapominania.a2x400

Pro­ble­my w opty­mal­nym dzia­ła­niu pro­ce­sów poznaw­czych np. pamię­ci mogą doty­czyć tak­że ludzi mło­dych, a tak­że czę­sto stu­den­tów, któ­rzy prze­ży­wa­ją obni­że­nie nastro­ju, zabu­rze­nia snu, brak ape­ty­tu, zamy­ka­nie się w sobie, płacz­li­wość. To coraz czę­ściej spo­ty­ka­ne obja­wy cha­rak­te­ry­zu­ją­ce mło­de poko­le­nie wcho­dzą­ce w życie. Głów­ne przy­czy­ny powsta­wa­nia pro­ble­mów w funk­cjo­no­wa­niu pro­ce­sów poznaw­czych u ludzi mło­dych to zabu­rze­nia nastro­ju, w tym m.in. depre­sja. Wśród poten­cjal­nych moż­li­wo­ści, któ­re mogą powo­do­wać trud­no­ści w funk­cjo­no­wa­niu psy­chicz­nym u ludzi mło­dych to nie­ra­dze­nie sobie z wypeł­nia­niem swo­ich ról- pra­cow­ni­ka, ucznia, rodzi­ca. Na pew­no szyb­kie tem­po życia i wyso­ki poziom stre­su, nie wpły­wa­ją pozy­tyw­nie na opty­mal­ne funk­cjo­no­wa­nie psy­chicz­ne. W wie­lu przy­pad­kach, kie­dy czło­wiek nie radzi sobie z trud­no­ścia­mi jakie są przed nim sta­wia­ne, waż­ne jest aby szu­kać pomo­cy u odpo­wied­nie­go specjalisty.

Do poko­na­nia dole­gli­wo­ści o pod­ło­żu psy­cho­lo­gicz­no- soma­tycz­nym jest zro­zu­mie­nie sie­bie i wła­snych emo­cji. Do tego nie­zbęd­ny jest kon­takt z dru­gim czło­wie­kiem oraz współ­pra­ca pacjen­ta z psy­cho­te­ra­peu­tą, któ­ry udzie­li wspar­cia psy­chicz­ne­go. Na Zacho­dzie wizy­ta u psy­cho­lo­ga jest cał­ko­wi­cie refun­do­wa­na przez Pań­stwo i jest trak­to­wa­na jak wizy­ta u den­ty­sty czy ginekologa.

a1x400W Pol­sce w wie­lu przy­pad­kach cho­ro­by psy­chicz­ne są ukry­wa­ne przez rodzi­nę czy oto­cze­nie, a jak już ktoś idzie do psy­cho­lo­ga lub psy­chia­try jest dziw­nie postrze­ga­ny. Sza­cu­je się, że w Kotli­nie Jele­nio­gór­skiej żyje od 3 do 4 tys. osób dotknię­tych zaawan­so­wa­ny­mi cho­ro­ba­mi psy­chicz­ny­mi. W nowo­cze­snej psy­cho­te­ra­pii coraz czę­ściej lub rów­no­le­gle z far­ma­ko­lo­gią sto­so­wa­ne są meto­dy reha­bi­li­ta­cyj­ne pole­ga­ją­ce na ćwi­cze­niach pamię­ci spo­wal­nia­ją­cych pro­ces zapominania.

Pla­nu­je­my — mówi Moni­ka Żak z KSON — zor­ga­ni­zo­wa­nie warsz­ta­tów tera­peu­tycz­nych w pierw­szej kolej­no­ści dla opie­ku­nów cho­rych na tę dole­gli­wość. Istot­ną w tym pro­jek­cie rolę będą odgry­wa­ły „Warsz­ta­ty Wytchnie­nio­we” przy­bli­ża­ją­ce opie­ku­nom (tak­że rodzi­nom) pro­ble­my zwią­za­ne z reha­bi­li­ta­cją. Warsz­ta­ty w swo­im zało­że­niu mają nie tyl­ko nauczyć postę­po­wa­nia z cho­rym ale rów­nież dać szan­sę opie­ku­nom (zazwy­czaj rodzi­nie) odpo­cząć od peł­nej stre­sów codzienności.

Zda­niem psy­cho­lo­gów naj­lep­szym lekar­stwem na spo­wal­nia­nie pro­ce­sów zapo­mi­na­nia przy­pi­sa­nych jed­nak pro­ce­so­wi sta­rze­nia jest wszel­ka aktyw­ność rucho­wa, uczest­nic­two w życiu kul­tu­ral­nym (kino, teatr, kon­cer­ty), a przede wszyst­kim uni­ka­nie samot­no­ści poprzez uczest­nic­two np. w dzia­łal­no­ści Orga­ni­za­cji Pozarządowych.

W Sej­mi­ku — mówi Andrzej Wój­cik z Klu­bu Senio­ra i Wolon­ta­riu­sza — spo­ty­ka­ją się co naj­mniej 4 razy w tygo­dniu człon­ko­wie Orga­ni­za­cji zrze­szo­nych w KSON ale otwar­ci jeste­śmy rów­nież dla tych, któ­rzy dotych­czas nigdzie się nie zrze­szy­li. Tu rodzą się przy­jaź­nie i zwy­kłe kole­żeń­stwo nie tyl­ko w cza­sie spo­tkań tema­tycz­nych ale tak­że pod­czas wycie­czek tury­stycz­no-kra­jo­znaw­czych czy wspól­nych wyjść do kina, teatru, Fil­har­mo­nii. Orga­ni­zu­je­my też wyjaz­dy do Ope­ry i Ope­ret­ki we Wro­cła­wiu. Te wyda­rze­nia są finan­so­wa­ne z kie­sze­ni naszych człon­ków ale zawsze otrzy­mu­je­my duże ulgi na zakup biletów.

Infor­mu­je­my o tym na naszej stro­nie www.kson.pl, a dodać nale­ży, że więk­szość naszych senio­rów dość spraw­nie posłu­gu­je się Inter­ne­tem dzię­ki kolej­nym kur­som kom­pu­te­ro­wym orga­ni­zo­wa­nych w KSON.

Wszyst­kie oso­by zain­te­re­so­wa­ne współ­pra­cą z psy­cho­lo­giem infor­mu­je­my, że w ramach pro­jek­tu PFRON Sej­mik pro­wa­dzi doradz­two psy­cho­lo­gicz­ne i w tej spra­wie moż­na umó­wić się na kon­sul­ta­cje w ponie­dział­ki od 10.00 do 12.00 oraz w śro­dy od 12.00 do 16.00.

Zapra­sza­my tak­że do kon­tak­tu od ponie­dział­ku do piąt­ku w godzi­nach od 10.00 do 16.00 pod nume­rem tele­fo­nu 75 75 242 54, bez­płat­na info­li­nia 800 700 025, mailo­wo na biuro@kson.pl lub oso­bi­ście w sie­dzi­bie KSON
ul. Osie­dle Robot­ni­cze 47 A w Jele­niej Górze

KAMPANIA "I'M JUST LIKE YOU"


This will close in 20 seconds