Tarczyca (łac. glandula thyroidea) – nieparzysty gruczoł wydzielania wewnętrznego występujący u kręgowców. Wytwarza hormony trójjodotyroninę (T3), tyroksynę (T4) i kalcytoninę, wpływając na metabolizm i gospodarkę wapniowo-fosforową organizmu. Tarczyca jest umiejscowiona w przednio-dolnej części szyi. Zbudowana jest z dwóch płatów bocznych połączonych wąską cieśnią (węziną). Czasami występuje także trzeci płat – piramidowy. Zaburzenia czynności tarczycy ma co piąty Polak, ale chorują głównie kobiety. Jakie są objawy chorób tarczycy u kobiet i jak choroby tarczycy mogą na nie wpływać? U kobiet choroby tarczycy zaburzają cykl miesiączkowy, obniżają płodność, utrudniają donoszenie ciąży, stają się przyczyną wad wrodzonych płodu. Wpływają też niekorzystnie na wygląd.
Wpływ chorób tarczycy na kobiety w różnym wieku:
Miesiączkowanie – niedoczynność tarczycy bywa przyczyną obfitych miesiączek prowadzących do anemii, natomiast nadczynność – skąpych, rzadkich krwawień, a nawet braku miesiączki.Nadczynność tarczycy może je przyśpieszyć i spowodować pojawienie się pierwszej miesiączki w 9. roku życia, niedoczynność zaś – opóźnić dojrzewanie i zatrzymać wzrost.
Płodność – niedoczynność tarczycy sprzyja rozwojowi zespołu policystycznych jajników, którego skutkiem jest brak owulacji, utrudnione zagnieżdżanie się zapłodnionej komórki jajowej w macicy, poronienia. Niedoczynność z kolei może spowodować nadmierne wydzielanie prolaktyny, hormonu hamującego owulację i zaburzającego cykl miesiączkowy. Dojrzewanie.
Ciąża – niedoczynność zwiększa ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu, wad wrodzonych płodu lub niedorozwoju umysłowego dziecka. W przypadku nadczynności poza zwiększonym ryzykiem niedonoszenia ciąży dodatkowo może wystąpić wzrost ciśnienia tętniczego i rozwinąć się stan przedrzucawkowy zagrażający życiu matki i płodu. Choroba Hashimoto może prowadzić do poronień.
Wygląd – niedoczynność powoduje tycie mimo prawidłowego odżywiania i aktywności fizycznej. Sprawia też, że włosy stają się cienkie, suche, łamliwe, paznokcie kruche, a skóra cienka, blada, sucha. Przy nadczynności nadmiernie wypadają włosy, paznokcie są miękkie, skóra cienka, delikatna, wilgotna.
Jak z powyższego wynika prawidłowe funkcjonowanie tarczycy jest niezmiernie ważne dla całego organizmu człowieka. Jednak w przypadku par starających się o dziecko, kobiet w ciąży, czy młodych matek kondycja tego gruczołu ma szczególne znaczenie. Choroby tarczycy, takie jak nadczynność lub niedoczynność, mają poważny wpływ na zaburzenia prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego kobiety. Dlatego każda kobieta już na etapie planowania ciąży powinna sprawdzić, czy jej tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Także w ciąży regularna kontrola gruczołu tarczowego jest niezbędna, ponieważ jest to czas, kiedy w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian mogących zaburzać pracę tarczycy.
Choroby tarczycy to ogromny problem społeczny w Polsce. Choruje na nie ponad 7 milionów ludzi, co stanowi 20% społeczeństwa (dla porównania osób chorych na cukrzycę jest ok. 2 miliony). Mimo takiej skali zjawiska Polakom brakuje świadomości zagrożeń, jakie niosą za sobą choroby tarczycy, takich jak np. niepłodność, z którą boryka się nawet co 5. para w naszym kraju. Dlatego tak ważne jest budowanie świadomości społecznej związanej z zaburzeniami funkcjonowania tarczycy.
Opracowała: Grażyna Szablewska