My, druga grupa kursu komputerowego “Senior na czasie” organizowanego przez Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych przy współudziale Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, którego celem była edukacja 30 osób starszych (powyżej 60 roku życia) w zakresie prawidłowego posługiwania się nowoczesnymi technologiami i kreatywnego wykorzystania ich w różnych dziedzinach życia‑z okrutną żałością spostrzegamy, że kurs się skończył. Przy okazji uprzejmie dziękujemy Organizatorom kursu, że nie musieliśmy zdawać egzaminu, bo może byłoby mniej miło.
Ponieważ jednak znajomość komputera opanowaliśmy w zakresie dla nas wystarczającym proponujemy, aby następny kurs, który zaliczymy, większy nacisk kładł na pogłębianie integracji. Jest parę miejsc w Polsce i na świecie, gdzie nie byliśmy, więc chętnie będziemy uczestniczyć w kursokonferencjach. Ponieważ jesteśmy najbardziej udaną i zżytą grupą, możemy za niewielką odpłatnością (np. 400$) wykładać na tych seminariach! Każdy z nas ma spory zasób wiedzy i doświadczenia:
Ania, była księgowa, będzie prowadzić buchalterię, i kreatywną księgowość, która zawsze wykaże, że jest w porządku. Stasia jest ekspertem od miłości, tańców i swawoli. Tu od razu przypomina się ballada A. Mickiewicza pt. “Pani Twardowska”- cytuję:
Jedzą, piją, lulki palą,
Tańce, hulanka, swawola,
Ledwie karczmy nie rozwalą,
Cha cha, chi chi, hejże hola!
Danusia zna się na łowach, ciastach, pszczołach i co najważniejsze, na produkcji nalewek. Jerzy może prowadzić treningi z samodyscypliny i uczyć, jak być super-facetem w byle jakiej sytuacji. Leszek, czyli ja, może nie zalecić lewatywy, tylko jakąś milszą terapię np. leczenie muzyką, lub pouczać, jak kochać zwierzęta- bo odwrotność jest oczywista! Zenek ma wielkie doświadczenie w drobnej przedsiębiorczości, zna się na babskich rozmiarach, miseczkach, elkach i emkach. Janus da wykład, jak być szwagrem nie tylko ze szwagrem, ale i z grupą. Mietek, życzliwy kolega, kierowca, na podstawie relacji ze Stasią, może pouczać, jak unikać konfliktów damsko-męskich. Edward, znawca pszczół i ludzi, człowiek prawy, może wykładać kulturę języka lub jakiś inny ‚dowolny przedmiot. Jan jest zdystansowany, nie ulega emocjom i może uczyć grać w szachy, lub pokera czy brydża, współautorka tegoż artykułu, Ania umie sprzątać i pić nalewki, śpiewać przy ognisku, czytać ze zrozumieniem (modne ostatnio), a także ocenić dobrą kuchnię. Jak widać z powyższego kadra gotowa jest i chętna na następne projekty.
Dziękujemy wykładowcom Bożence, Arkowi — specowi od informatyki w wersji angielskiej, psychologom Piotrowi, Marysi, Oli, za cierpliwość i miłą atmosferę na zajęciach i przekazaną wiedzę!
Anna Bilińska, Leszek Cichoń