Zakończyły się XIV Międzynarodowe Targi Turystyczne TOURTEC’2012 — zrealizowane pod hasłem “Karkonosze i Łużyce Górne — aktywnie przez cztery pory roku” ze środków Unii Europejskiej — Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Były to rekordowe targi pod każdym względem — ilości wystawców, zainteresowania społeczeństwa… i różnicy temperatury pierwszego i drugiego dnia targów! Przez dwa dni — 11 i 12 maja 2012, na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze można było zapoznać się z całoroczną, bogatą i kolorową ofertą turystyczną firm, miast, gmin i powiatów, biur podróży, organizacji i przedsiębiorstw z Polski, Belgii, Czech, Słowacji, Holandii i Niemiec. Różnorodne, z ciekawym wystrojem stoiska 158 wystawców reprezentujących ponad trzysta podmiotów, w tym, m. in. z Aachen, Bambergu, Jablonca nad Nisou, Liberca, Zielonej Góry, Białegostoku, Koszalina, Rewala, oraz z powiatów partnerskich: gryfickiego i wolsztyńskiego cieszyły się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców i licznych gości. Po raz pierwszy targom towarzyszyła Ogólnopolska Giełda Wydawnictw i Czasopism Turystycznych. Ogromną popularnością cieszyły się przewodniki, foldery i mapy, a przedstawiciele Wydawnictw mieli okazję do bezpośrednich rozmów z gestorami turystyki.W ramach Targów odbyło się także Ogólnopolskie Seminarium Krajoznawcze “Mijające krajobrazy Ziemi Jeleniogórskiej 2012”. Producenci wyrobów regionalnych zaprezentowali swoje oraz producentów wyrobów regionalnych. Atrakcją były degustacje potraw i przysmaków z domowej kuchni. Koło Gospodyń Wiejskich z Mysłakowic serwowały pyszne sery, pierogi i ciasta, a wystawcy z Powiatu Białostockiego — smakowite wędliny i baby ziemniaczane.Targom towarzyszyły występy kapel ludowych i folkowych, wystąpiły zespoły folklorystyczne i taneczne. Jak co roku przygotowano cieszącą się ogromnym zainteresowaniem atrakcję dla Wystawców — loty szybowcowe nad Kotliną Jeleniogórską.
Patronat nad Targami objęli: Polska Organizacja Turystyki, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Jeleniej Góry, Prezesi Polskiej i Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej oraz Dolnośląskiej Izby Turystyki,. Partnerem Targów, jak i całego Projektu był Marketing — Gesellschaft Oberlausitz Niederschleisen mbH z Bautzen. Okolicznościowym dyplomem wyróżniono Miasto Zielona Góra za Najefektowniejszą aranżację stoiska promocyjnego oraz wyróżniono stoiska Hotelu i Restauracji Relax z Karpacza oraz Gminy i Miasta Lwówek Śląski.
W targach po raz piąty brał udział Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych, którego stoisko oznaczone numerem 70 usytuowane było nieco z boku od areny głównych wydarzeń. Z jednej strony była to niezła lokalizacja, bo w cieniu ratusza nie było tak upalnie i bez hałasu mogliśmy rozmawiać z odwiedzającymi nas gośćmi, z drugiej strony jednak mniejsza ilość osób mogła do nas trafić. Wytrzymaliśmy w upalny piątek od godziny 10.00–18.00, również w zimną sobotę wolontariusze chuchając w zmarznięte dłonie już od rana służyli radą, informacją i jak zwykle otwartą życzliwością.
Na targi przygotowaliśmy dosyć bogatą ofertę. Zaprezentowaliśmy filmy pod nazwą „Turystyka Dla Osób Niepełnosprawnych, Starszych i Rodzin z Dziećmi na Wózkach”. Pokazywały one historię budowy i przebieg realizacji pierwszej w Polsce, a może i w Europie wysokogórskiej trasy turystycznej dla niepełnosprawnych biegnącej od stacji wyciągu na Małej Kopie i prowadzącej do Domu Ślaskiego na równi pod Śnieżką. Pokazaliśmy stan szlaku z roku 2007, czyli pełne głazów, trudne do przejścia ścieżki i stan po przygotowaniu tej drogi przez Karkonoski Park Narodowy w roku 2009. W sumie dzięki ludziom otwartych serc z Jerzym Pokojem na czele i instytucji „otwartych portfeli” udało się w montażu finansowym środków Urzędu Marszałkowskiego, PFRON, Banku Ochrony Środowiska oddać ponad dwukilometrową trasę przystosowaną do potrzeb niepełnosprawnych turystów.. Obecnie w weekendowe dni trasę tę odwiedza nawet 150 osób niepełnosprawnych , o czym dowiadujemy się z miejskiej kolei linowej w Karpaczu, która dla niepełnosprawnych sprzedaje bilety ulgowe w cenie 5 zł od osoby w obie strony. Trasę tę odwiedza zdecydowanie więcej osób niepełnosprawnych, którzy mając lepszą kondycję i możliwości docierają na szczyt Kopy pieszo a nie wyciągiem. Wybudowanie tej drogi to był strzał w dziesiątkę i być może początek otwierania gór dla wszystkich. Ten pierwszy film w wersji pełnometrażowej, którego emisja trwała blisko godzinę, opowiadał szczegółowo o realizacji ambitnego projektu począwszy od peirwszych prób “zdobywania” gór przez osoby niepełnosprawne, aż do ukończenia trasy. Ponieważ film budził spore zainteresowanie wśród zwiedzających, ale nie wszyscy mieli poświęcić odpowiednio dużo czasu, by obejrzeć jego pełną wersję, przygotowany został skrót będący piętnastominutowym reportażem, pokazującym najważniejsze momenty budowy szlaku. Kolejnym prezentowanym na targach filmem był przewodnik po “Śródmiejskiej Trasie Turystycznej w Jeleniej Górze” rozpoczynającej się przy Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, a kończącej na jeleniogórskim Placu Ratuszowym. W obrębie wspomnianej trasy znalazły się takie miejskie zabytki jak Kościół Garnizonowy, Cerkiew Prawosławna pw. Św. Piotra i Pawła, Brama Wojanowska wraz z Kościołem Św. Anny, najstarsza jeleniogórska świątynia, czyli Bazylika Mniejsza pw. Erazma i Pankracego, pozostałości murów obronnych Jeleniej Góry oraz zabytki Placu Ratuszowego czyli ratusz miejski, renesansowe kamieniczki, a także fontanna z postacią Neptuna. Współczesnymi elementami miasta podkreślonymi w filmie była głowa jelenia wbudowana w ścianę kompleksu zabudowań ratusza oraz rzeĄba jelonka ustawiona na ulicy 1‑go Maja.
W czasie targów pokazane zostały także niektóre filmy Tadeusza Siwka, jeleniogórskiego filmowca i dziennikarza, który poprowadził oglądających w okolice Borowego Jaru, Wzgórza Krzywoustego z odremontowaną wieżą widokową , a także starych i nieco już zapomnianych tras spacerowych na Helikonie i Górze Siodło. Ostatni z omawianych obrazów filmowych jest niejako zapowiedzią nowych inicjatyw krajoznawczych Starostwa Powiatowego i KSON propagujących krótkie i łatwo dostępne, a krajoznawczo i historycznie ciekawe miejsca Ziemi Jeleniogórskiej. Odwiedzający nasze stoisko mogli również otrzymać przewodnik turystyczny pod nazwą „105 Tras Turystycznych dla Niepełnosprawnych na Dolnym Śląsku”. Przekazaliśmy także ponad 100 sztuk materiałów otrzymanych z KARR pn. „Atrakcje Przemysłu i Techniki Euroregionu NYSA”, można też było nabyć ciekawy album o zabytkach Ziemi Jeleniogórskiej.
Na targach obecni byli doradcy i specjaliści z centrum informacji i wsparcia osób niepełnosprawnych z plakatami, ulotkami i egzemplarzami gazety „Niepełnosprawni TU i TERAZ” traktujących o problemach naszego środowiska. Z kronikarskiego obowiązku informujemy, że przy naszym stanowisku zatrzymało się ponad 150 osób.
Organizatorzy Targów dziękują Wystawcom za wspaniale przygotowane stoiska promocyjne i zapraszają na kolejne XV Międzynarodowe Targi Turystycznej TOURTEC, które odbędą się 10 i 11 maja 2013 r.
STANISŁAW SCHUBERT