Dostosowanie stadionów na EURO 2012 polega m.in. na łatwym dostępie do miejsc przygotowanych specjalnie dla osób na wózkach i audiodeskrypcji dla osób niewidomych.
Jak tłumaczy Martin Zwischenberger, austriacki komentator sportowy, który od Euro 2008 zajmuje się audiodeskrypcją, komentarz audiodeskryptywny, to komentarz nieustanny. W czasie meczu piłkarskiego komentator musi wciąż mówić, aby każdy mógł wiedzieć, jak mecz się toczy, gdzie jest piłka. Opisywane tez są emocje towarzyszące temu wydarzeniu.
Podczas Euro 2008 w Austrii i Szwajcarii audiodeskrypcja była dostępna na wszystkich meczach. Organizatorzy Euro 2012 zapewniają, że po imprezie sprzęt do audiodeskrypcji zostanie w Polsce. Nadajniki i odbiorniki (sygnał dociera do osób niewidomych drogą radiową) nie są zamontowane na stałe na konkretnym stadionie. Będą w dyspozycji CAFE, organizacji finansowanej przez UEFA i działającej na rzecz kibiców z niepełnosprawnością, do wykorzystania przez organizatorów meczów w Polsce. Ponadto osoby, które odbyły szkolenie z zakresu komentarza audiodeskryptywnego pochodzą z całej Polski, a zainteresowanie wykorzystywaniem sprzętu jest spore.
Trzeba przyznać, że udostępnienie takiego komentarza na meczach Euro 2012 to skok jakościowy w naszym kraju. Nie jest to zupełna nowość. Pierwsze w Polsce próby z audiodeskrypcją na stadionie podejmowano w 2007 r. w Białymstoku na meczach miejscowej Jagiellonii. Od niedawna tego typu komentarz dostępny jest podczas spotkań Wisły Kraków i Lecha Poznań. Wciąż są to jednak tylko próby, nie systemowe rozwiązania.
Jeśli chodzi dostępność stadionów dla osób na wózkach, to sytuacja ma się nie najlepiej. Zdaniem Pawła Parusa, prezesa Klubu Kibiców Niepełnosprawnych Śląska Wrocław, bardzo dużo się zmieniło, na Euro powstało trochę nowych obiektów. Z zasady są lepiej dostosowane niż stare, na których osoby na wózkach stoją zazwyczaj na murawie. Jednakże np. komfort aren jest niski: często trzeba się wdrapać po schodach na górę tylko po to, by z drugiej strony zejść na dół. W Ekstraklasie takich obiektów jest na szczęście coraz mniej.
Dla kibiców EURO 2012, którym nie udało się zdobyć biletów, w wielu miastach w Polsce powstaną Strefy Kibica. Będzie tam można bezpłatnie oglądać mecze na telebimach, skorzystać z oferty gastronomicznej i wielu atrakcji.
Największa Strefa Kibica powstanie pod Pałacem Kultury w Warszawie, nawet dla 100 tys. kibiców. Przed trybunami staną dwa podesty, każdy dla 20 osób na wózkach. Nie będzie osobnej, eksponowanej platformy (osoby z niepełnosprawnością nie przepadają za takim wyróżnianiem w tłumie). Na podesty nie ma rezerwacji. 10 proc. toalet będzie dostosowanych, część gastronomii również. Dla osób niedosłyszących pojawią się pętle indukcyjne, nie jest natomiast przewidziana audiodeskrypcja dla osób z dysfunkcją wzroku. Miasto zorganizować ma zbiorowy transport, który kierowany będzie do wejścia możliwie najbliżej trybuny. Tam też będzie dostosowany punkt informacyjny. Dostępne mają być wszystkie wejścia.
Po 30 tys. osób zmieści się w Strefach Kibica na Placu Zebrań Ludowych w Gdańsku, na Placu Wolności w Poznaniu i Rynku we Wrocławiu. W Gdańsku Strefa będzie bezpłatna oprócz dni z koncertami. Przewidziane są dwa wejścia bez barier i platforma. Platforma blisko sceny ma być też we Wrocławiu. Wstęp bezpłatny z wyjątkiem dnia z koncertem. W Poznaniu powstanie podest dla osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów. Ma być osobne wejście, na uboczu, by jak najłatwiej dotrzeć do miejsc. W każdej ze stref dostosowane mają być toalety i część gastronomii. Rozważane jest zainstalowanie pętli indukcyjnych.
Mniejsze Strefy Kibica będą m.in. w Białymstoku, Bydgoszczy, Częstochowie, Gnieźnie, Krakowie, Miliczu, Pile, Rybniku, Wyszkowie.). Przedstawiciela spółki obsługującej te strefy informuje jednak, że nie rozważano obecności w Strefach Kibica osób z niepełnosprawnością, ale obiecano pochylić się nad ta kwestią.
Źródło: www.niepełnosprawni.pl