Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jama ustna stanowi jedyny w swoim rodzaju kompleksowy element organizmu, mający stałe połączenie ze światem zewnętrznym. Już od pierwszych chwil życia pojawiają się w niej drobnoustroje, które znajdują doskonałe warunki do rozwoju i rozmnażania.

 

Systemy obronne, wytwarzane przez organizm starają się nas uchronić przed ewentualnymi chorobami i zapewnić równowagę sił. Do takich mechanizmów należy: samooczyszczanie podczas aktu żucia, ślina wraz z całym arsenałem funkcji obronnych, oraz budowa nabłonka wyścielającego jamę ustną. Jednak mechanizmy te nie wystarczają do zachowania równowagi pomiędzy zdrowiem a chorobą. Próchnica,
zapalenie dziąseł, krwawienia, choroby przyzębia, pokazują bezsilność systemów obronnych organizmu wobec namnażającej się flory bakteryjnej.

Chciałabym zwrócić uwagę na wielką potrzebę edukacji w zakresie profilaktyki jamy ustnej, prawidłowej higieny zębów, dziąseł i szyjek zębowych.

Grupą szczególną są dzieci i młodzież szkolna, gdzie brak odpowiedniej wiedzy na temat technik szczotkowania zębów, wyboru szczoteczki, pasty i innych dodatków wiąże się z szybkim pojawieniem się próchnicy, krwawiących dziąseł w przestrzeniach międzyzębowych, czyli choroby zakaźnej. PRÓCHNICA
JEST CHOROBĘ ZAKAŹNĄ! Czego nie zniszczy próchnica w wieku młodym, dokończą paradontopatie w wieku dojrzałym. W bardzo dużym stopniu to my decydujemy o wyborze drogi. Wybierzmy zdrowie i piękny uśmiech. Utrzymanie pełnych łuków zębowych do późnej starości jest absolutnie możliwe.

Dzisiaj wiemy już znacznie więcej na temat chorób jamy ustnej, które w dużym stopniu przyczyniają się do poważnych chorób w całym organizmie. Przewlekłe stany zapalne przyzębia wywołują skutki daleko poza jamę ustną. Choroba wieńcowa, cukrzyca, udar mózgu, a nawet przedwczesny poród u kobiet wskazują na powiązania tych i prawdopodobnie wielu innych schorzeń ze średnią i głęboką postacią zapaleń przyzębia i próchnicy zębów. To jak bomba z opóźnionym zapłonem w naszym organizmie.

Usuńmy przyczynę a nie będzie choroby!

W Polsce problem próchnicy i chorób tkanek okołozębowych jest dramatycznie duży. Już u 60% trzylatków mamy do czynienia z próchnicą zębów mlecznych. Jest to początek piramidy problemów w
przyszłości: wśród 5-latków 80% próchnicy zębów mlecznych, wśród 12-latków 80% próchnicy ale już zębów stałych, wśród 15-latków 91% próchnicy a wśród 18-latków 95% Badania naukowe pokazują że powyżej 67 roku życia Polacy mają bardzo duże braki we własnym uzębieniu.

Nowości protetyczne typu: korony, mosty, implanty, cyrkon, porcelana, pełna ceramika, licówki itp., dają nam złudne poczucie bezpieczeństwa i możliwości odtworzenie zniszczeń naszego uzębienia w stopniu doskonałym. Reklamy i wszelkiego rodzaju artykuły zachęcają nas do skorzystania z usługi. Naturalnie cena jest odpowiednia do jakości. Pamiętajmy jednak że nic co jest sztuczne nie może równać się z naturą. Zdrowy ząb, zdrowe przyzębie jest najcenniejsze, najlepsze dla naszego zdrowia.

Mycie zębów nie jest naszą ulubioną czynnością, musimy jednak sobie uświadomić że tylko dokładne, mechaniczne pozbycie się płytki bakteryjnej z miejsc najbardziej narażonych na atak bakterii( przestrzeni międzyzębowych okolicy szyjek zębów i grzbietu języka) w przyszłości uchroni nas przed wieloma problemami.

Wybierając szczoteczki zwracajmy uwagę na ich gęstość i miękkość. Tylko miękkie i gęste włosie na szczoteczce jest w stanie prawidłowo wypolerować nasze zęby i nie uszkodzić powierzchni
szkliwa i dziąsła. Podobnie szczoteczki międzyzębowe powinny mieć rdzeń nie rysujący powierzchni zęba a także dokładnie wymiatać złogi z przestrzeni międzyzębowych. Zwracajmy uwagę na skład past i płukanek. Zawarty w nich SLS jest szczególnie dla nas szkodliwy.

Cel- wiedza- plan działania-sukces.

Mamy wpływ na nasze zdrowie, możemy osiągnąć wiele nic nie tracąc a bardzo dużo zyskując. Najważniejsze jest działanie i systematyczność. Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej i choroba również.