Osoby niepełnosprawne to nie tylko te osoby, u których ich niepełnosprawność jest widoczna dla oka. Chorzy na raka nie są widoczni, a jeszcze częściej nie chcą być. Ta choroba naznacza. Dla innych przestajesz być człowiekiem, JESTEŚ CHORYM NA RAKA. Najlepiej nie widzieć, nie słyszeć. Znajomi przestają dzwonić, odwiedzać, bo tak jest im łatwiej, bo nie wiedzą co robić, co mówić, bo uświadamiają sobie własną śmiertelność. Chory zostaje sam. Świetnie jeśli rodzina nie tchórzy. Niestety czasem i jej członkowie nie umieją się znaleźć w nowej rzeczywistości. A właśnie wsparcie najbliższych, przyjaciół i otoczenia w którym żyjemy, pracujemy jest niezbędne w procesie leczenia.
Choroba nowotworowa- dużo się o niej mówi, niby akceptowalna społecznie ale jednak budzi strach, jawi się jako kara, jest tematem tabu. Nie rozmawia się o niej w domu ani w pracy, ani podczas towarzyskich spotkań. Dla zdrowych jest to wygodne. Nie muszą się zastanawiać jak się zachować, co powiedzieć. Chorzy czują się odrzuceni i nawet jeśli mówili o swojej chorobie to teraz przestają, nie chcą robić kłopotu zdrowym.
Jest wciąż bardzo niewiele miejsc, gdzie po okresie hospitalizacji , po diagnozie bądź w trakcie leczenia można przyjść porozmawiać, złapać oddech po to, aby nabrać sił do walki z chorobą. W czasie leczenia, a nawet wtedy, gdy już nie ma możliwości wyleczenia choroby potrzebna jest obecność drugiego człowieka.
Psychoonkologia jako nauka powstała na gruncie onkologii i psychologii, opiera się na założeniu związku naszego zdrowia fizycznego z psychiką. Jednym z jej celów jest między innymi towarzyszenie chorym i ich rodzinom w drodze przez chorobę, oddziaływanie na chorego tak, aby wzmacniając jego psychikę i zwiększając siły witalne wspomóc proces zdrowienia.
Psychoonkolog pomaga w odnalezieniu się w chorobie, budowaniu systemu wsparcia, wzmacniania energii, poprawy samopoczucia. Prowadzi edukację w zakresie zmian postaw i przekonań związanych z choroba, sposobów redukcji stresu, umiejętności bycia asertywnym, zwiększaniem poczucia wartości, szukania celów.
Fundacja Psychoonkologii ”Tu i teraz” wyszła naprzeciw potrzebom zorganizowania takiego miejsca. Realizujemy program ogólnopolskiej sieci Akademii Walki z Rakiem. U nas każdy otrzyma pomoc: chory, osoba wspierająca, a także osoba, która straciła kogoś bliskiego w wyniku choroby. Prowadzimy warsztaty psychoedukacyjne i grupę wsparcia.
Serdecznie zapraszamy. Renata Bury.
58–500 Jelenia Góra ul. Okrzei 11, I piętro
tel. 504 238 128
info@fundacjatuiteraz.eu
Grupa wsparcia spotyka się w każdą środę o godz. 14:00
Warsztaty psychoedukacyjne rozpoczynają się 08.10.2013 o godz. 16:30
Spotkania indywidualne po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.