Logo Karkonoskiego Sejmiku Osób niepełnosprawnych

Wia­ra i Sztu­ka, czy­li jak zmie­nić obli­cze tej ziemi

garnizon color mW dniu 14 paź­dzier­ni­ka 2018 roku, w ocze­ki­wa­niu na 40-tą rocz­ni­cę roz­po­czę­cia pon­ty­fi­ka­tu pol­skie­go Papie­ża Jana Paw­ła II odbył się w Koście­le p.w. Pod­wyż­sze­nia Krzy­ża Świę­te­go w Jele­niej Górze spe­cjal­ny kon­cert muzy­ki sakral­nej i baro­ko­wej zaty­tu­ło­wa­ny „Offer­to­rium musi­ca­le”. W pro­gra­mie zna­la­zły się utwo­ry mistrzów okre­su baro­ku z listy utwo­rów umi­ło­wa­nych przez Jana Paw­ła II.

Kon­cert był inau­gu­ra­cyj­nym wyda­rze­niem cyklicz­ne­go pro­jek­tu „Offer­to­rium musi­ca­le – Dni Papie­skie w Kar­ko­no­szach”, któ­ry mamy nadzie­ję będzie odby­wał się każ­de­go roku w poło­wie paź­dzier­ni­ka, nie­ja­ko w ocze­ki­wa­niu na „Dzień Papie­ski”, czy­li kolej­ną rocz­ni­cę roz­po­czę­cia pon­ty­fi­ka­tu pocho­dzą­ce­go z Pol­ski Ojca Świętego.

- Pro­jekt zyskał duże zain­te­re­so­wa­nie wśród samo­rzą­dow­ców i będzie współ­fi­nan­so­wa­ny ze środ­ków woje­wódz­twa dol­no­ślą­skie­go – mówi Marek Obrę­bal­ski — Wice­prze­wod­ni­czą­cy Sej­mi­ku Dolnośląskiego.

Kul­mi­na­cją festi­wa­lu muzy­ki papie­skiej ma być kon­cert dedy­ko­wa­ny trzem Papie­żom pod tytu­łem „Wia­ra i Sztu­ka, czy­li jak zmie­nić obli­cze tej zie­mi”. To będzie z pew­no­ścią wiel­ka uczta nie tyl­ko dla jele­nio­gór­skich melo­ma­nów. Kon­cert dedy­ko­wa­ny Jano­wi Paw­ło­wi II, Bene­dyk­to­wi XVI i Fran­cisz­ko­wi obej­mo­wać będzie spe­cjal­nie na tę oko­licz­ność dobra­ny reper­tu­ar utwo­rów wywo­dzą­cych się z kul­tu­ry połu­dnio­wo­ame­ry­kań­skiej, sło­wiań­skiej, wło­skiej i nie­miec­kiej. W prze­rwach odczy­ta­ne zosta­ną frag­men­ty ency­klik papie­skich nawią­zu­ją­cych do nauk każ­de­go z Papieży.

Szcze­gól­nie waż­ny będzie rok 2020, kie­dy to obcho­dzić będzie­my 100-lecie uro­dzin św. Jana Paw­ła II. Z tej oka­zji zapre­zen­to­wa­ne zosta­ną naj­waż­niej­sze ency­kli­ki Ojca Świę­te­go, któ­re sta­no­wią uni­wer­sal­ny kanon wia­ry i życia. Ma to szcze­gól­ne zna­cze­nie, gdy weź­mie­my pod uwa­gę, że poko­le­nie Jana Paw­ła II poma­łu odchodzi.

Koor­dy­na­to­rem festi­wa­lu jest Sta­ni­sław Schu­bert – pre­zes Kar­ko­no­skie­go Sej­mi­ku Osób Nie­peł­no­spraw­nych wraz z księ­dzem Pra­ła­tem Andrze­jem Bokie­jem z Kościo­ła pod wezwa­niem Pod­wyż­sze­nia Krzy­ża Świę­te­go w Jele­niej Górze. Przy­go­to­wa­niem mery­to­rycz­nym pro­jek­tu zaję­ła się dr Mał­go­rza­ta Mier­czak z Mię­dzy­na­ro­do­we­go Towa­rzy­stwa Arty­stycz­ne­go „Ope­ra Ducha Gór” w Kar­pa­czu. Na kon­cer­tach usły­szy­my mało zna­ne lub cał­ko­wi­cie zapo­mnia­ne utwo­ry kom­po­zy­to­rów pol­skich two­rzą­cych w XIX-wiecz­nej Europie.

Innym nur­tem festi­wa­lu będzie przy­po­mi­na­nie cie­ka­wej twór­czo­ści kom­po­zy­to­rów nie­miec­kich, któ­rzy w pew­nym okre­sie moc­no zwią­za­ni byli z regio­nem Dol­ne­go Ślą­ska i Kar­ko­no­szy. Dni muzy­ki papie­skiej w Kar­ko­no­szach mają być nie tyl­ko chwi­lą reflek­sji nad życiem, wia­rą, sztu­ką i sło­wem, ale mają rów­nież wzbo­ga­cić ofer­tę kul­tu­ral­ną regio­nu. Przy tej oka­zji orga­ni­za­to­rzy pod­kre­śla­ją ogrom­ne zna­cze­nie reno­wa­cji uni­ka­to­wych na ska­lę euro­pej­ską orga­nów, któ­re są ser­cem festi­wa­lu i wspa­nia­łym zabyt­kiem baro­ko­we­go kościoła.

Pra­ce nad orga­ni­za­cją festi­wa­lu już się roz­po­czę­ły. W przy­go­to­wa­nia zaan­ga­żo­wa­ły się insty­tu­cje samo­rzą­do­we oraz rad­ni róż­nych szcze­bli, a wszyst­kich któ­rzy chcie­li­by się włą­czyć w orga­ni­za­cję kon­cer­tu — zapraszamy. 

Remi­giusz Stefaniak