Dostęp­ność zdro­wot­na dla pacjen­tów onkologicznych

Dostęp do nowo­cze­snej dia­gno­sty­ki i sku­tecz­ne­go lecze­nia nie powi­nien zale­żeć od miej­sca zamiesz­ka­nia – to głów­ne prze­sła­nie kolej­nej audy­cji przy­go­to­wa­nej przez Eula­lię Żuraw­ską. Mate­riał poświę­co­ny został jed­ne­mu z naj­waż­niej­szych wyzwań współ­cze­snej ochro­ny zdro­wia – zapew­nie­niu rów­ne­go dostę­pu do opie­ki onko­lo­gicz­nej wszyst­kim pacjen­tom, nie­za­leż­nie od tego, czy miesz­ka­ją w dużym mie­ście, czy w nie­wiel­kiej miejscowości.

W audy­cji przy­wo­ła­no sło­wa Elż­bie­ty Mar­kow­skiej, pre­zes Pol­skiej Koali­cji Pacjen­tów Onko­lo­gicz­nych oraz pre­zes Sto­wa­rzy­sze­nia Czę­sto­chow­skie Ama­zon­ki, któ­ra pod­kre­śla, że tak zwa­ny „kod pocz­to­wy” nie może decy­do­wać o szan­sach cho­re­go na szyb­kie roz­po­zna­nie nowo­two­ru i sku­tecz­ne lecze­nie. Każ­dy pacjent powi­nien mieć rów­ny dostęp do nowo­cze­snych metod dia­gno­stycz­nych oraz tera­pii, bez wzglę­du na miej­sce zamieszkania.

Mate­riał przed­sta­wia dzia­łal­ność Pol­skiej Koali­cji Pacjen­tów Onko­lo­gicz­nych, któ­ra od wie­lu lat dzia­ła na rzecz wyrów­ny­wa­nia szans osób cho­ru­ją­cych na nowo­two­ry. Jed­ną z naj­waż­niej­szych ini­cja­tyw orga­ni­za­cji jest kam­pa­nia „Pacjent Wyklu­czo­ny”, zwra­ca­ją­ca uwa­gę na nie­rów­no­ści w dostę­pie do lecze­nia oraz potrze­bę wspie­ra­nia cho­rych na każ­dym eta­pie terapii.

W audy­cji omó­wio­no rów­nież zna­cze­nie Forum Pacjen­tów Onko­lo­gicz­nych – wyda­rze­nia inte­gru­ją­ce­go pacjen­tów, eks­per­tów i przed­sta­wi­cie­li insty­tu­cji odpo­wie­dzial­nych za ochro­nę zdro­wia. Zwró­co­no uwa­gę, że ostat­nia edy­cja forum odby­ła się w Czę­sto­cho­wie, co sym­bo­licz­nie pod­kre­śla ideę decen­tra­li­za­cji oraz zapew­nie­nia rów­ne­go dostę­pu do wie­dzy, infor­ma­cji i wspar­cia tak­że poza naj­więk­szy­mi ośrod­ka­mi medycznymi.

Dużo miej­sca poświę­co­no edu­ka­cji pacjen­tów. Od pięt­na­stu lat wyda­wa­ny jest kwar­tal­nik „Głos Pacjen­ta Onko­lo­gicz­ne­go”, zawie­ra­ją­cy arty­ku­ły spe­cja­li­stów doty­czą­ce nowo­cze­snych metod lecze­nia, dia­gno­sty­ki oraz codzien­ne­go życia z cho­ro­bą nowo­two­ro­wą. Istot­nym ele­men­tem cza­so­pi­sma są tak­że histo­rie samych pacjen­tów, któ­rzy dzie­lą się wła­sny­mi doświad­cze­nia­mi. Takie świa­dec­twa poka­zu­ją, że w wal­ce z cho­ro­bą nikt nie pozo­sta­je sam, a doświad­cze­nia innych mogą stać się źró­dłem nadziei i motywacji.

Słu­cha­cze dowia­du­ją się rów­nież o wia­ry­god­nych źró­dłach infor­ma­cji, takich jak por­tal onkologia.gov.pl, gdzie moż­na zna­leźć aktu­al­ne wia­do­mo­ści doty­czą­ce lecze­nia, badań kli­nicz­nych oraz orga­ni­za­cji opie­ki onko­lo­gicz­nej w Polsce.

Audy­cja pod­kre­śla tak­że ogrom­ną rolę orga­ni­za­cji pacjenc­kich. Bar­dzo czę­sto są one two­rzo­ne przez oso­by, któ­re same prze­szły przez cho­ro­bę nowo­two­ro­wą i dzię­ki wła­snym doświad­cze­niom dosko­na­le rozu­mie­ją potrze­by innych pacjen­tów. Ofe­ru­ją wspar­cie emo­cjo­nal­ne, orga­ni­za­cyj­ne oraz poma­ga­ją odna­leźć się w skom­pli­ko­wa­nym sys­te­mie ochro­ny zdrowia.

Mate­riał przy­po­mi­na rów­nież o zmia­nach, jakie zaszły w pol­skiej onko­lo­gii w ostat­nich latach. Wśród nich wymie­nio­no wdro­że­nie Naro­do­wej Stra­te­gii Onko­lo­gicz­nej, utwo­rze­nie Kra­jo­wej Sie­ci Onko­lo­gicz­nej, roz­wój opie­ki koor­dy­no­wa­nej, reha­bi­li­ta­cji oraz dłu­go­fa­lo­we­go wspar­cia osób po zakoń­czo­nym lecze­niu. Wspo­mnia­no tak­że o dzia­łal­no­ści Onko­Fun­du­szu, któ­ry wspie­ra pacjen­tów rów­nież finan­so­wo, oraz o coraz więk­szym zaan­ga­żo­wa­niu samo­rzą­dów współ­pra­cu­ją­cych z orga­ni­za­cja­mi poza­rzą­do­wy­mi na rzecz osób cho­ru­ją­cych na nowotwory.

Choć dostęp­ność lecze­nia onko­lo­gicz­ne­go w Pol­sce sys­te­ma­tycz­nie się popra­wia, autor­ka audy­cji zwra­ca uwa­gę, że nadal pozo­sta­je wie­le obsza­rów wyma­ga­ją­cych dal­szych zmian. Klu­czo­we zna­cze­nie ma współ­pra­ca insty­tu­cji publicz­nych, orga­ni­za­cji pacjenc­kich i samo­rzą­dów, ponie­waż tyl­ko wspól­ne dzia­ła­nia pozwo­lą stwo­rzyć sys­tem, w któ­rym każ­dy pacjent będzie miał rów­ne szan­se na sku­tecz­ne leczenie.

Audy­cja powsta­ła na pod­sta­wie mate­ria­łów przy­go­to­wa­nych we współ­pra­cy z Pol­ską Koali­cją Pacjen­tów Onko­lo­gicz­nych i przy­po­mi­na, że – jak pod­kre­śla Elż­bie­ta Mar­kow­ska – nikt nie zro­zu­mie pacjen­ta lepiej niż dru­gi pacjent.

Opra­co­wa­nie: MP