KLUB PACJEN­TA W KSON WZNO­WIŁ DZIAŁALNOŚĆ

W dniu 17.07.2025 r. nastą­pi­ło wzno­wie­nie dzia­łal­no­ści Klub Pacjen­ta Sudec­kie­go Cen­trum Zdro­wia Psy­chicz­ne­go przy Szpi­ta­lu MSWiA w Jele­niej Górze usy­tu­owa­ne­go w Kar­ko­no­skim Sej­mi­ku Osób Nie­peł­no­spraw­nych w Jele­niej Górze, przy ul. Osie­dle Robot­ni­cze 47A ( sala Nr 10).

Klub Pacjen­ta funk­cjo­no­wał w tym miej­scu od dnia 06.12.2023 r. do cza­su ubie­gło­rocz­nej powo­dzi w Jele­niej Górze.

Jeśli nale­żysz do któ­re­go­kol­wiek z sto­wa­rzy­szeń zrze­szo­nych w Sej­mi­ku lub jesteś sym­pa­ty­kiem KSON‑u, a zauwa­żasz u sie­bie lub bli­skiej Ci oso­by nastę­pu­ją­ce problemy:

  • masz kło­po­ty ze spa­niem, nie możesz zasnąć, śpisz zde­cy­do­wa­nie za dużo;
  • masz fobie, ata­ki pani­ki lub kom­pul­syw­nie (przy­mu­so­wo) wyko­nu­jesz czynności;
  • zauwa­żasz kło­po­ty z pamię­cią krótkotrwałą;
  • psu­ją Ci się popraw­ne dotąd rela­cje z ludźmi;
  • towa­rzy­szy Ci roz­draż­nie­nie, sil­niej­sze odbie­ra­nie bodź­ców  z otoczenia;
  • myśli samo­bój­cze ata­ku­ją Cie­bie lub Two­ich bliskich

przyjdź do Klu­bu Pacjen­ta, gdzie uzy­skasz od opie­ku­na Klu­bu dokład­ne infor­ma­cje o try­bie przyj­mo­wa­nia pacjen­tów do Sudec­kie­go Cen­trum Zdro­wia Psy­chicz­ne­go przy Szpi­ta­lu Spe­cja­li­stycz­nym MSWiA przez Cało­do­bo­wy Punkt Zgło­sze­nio­wo-Koor­dy­na­cyj­ny, budy­nek A par­ter, ul. Cie­plic­ka 69–71, Szpi­tal MSWiA w Jele­niej Górze, tel. 75 64 35 748.

Wszyst­kie świad­cze­nia reali­zo­wa­ne przez Sudec­kie Cen­trum Zdro­wia Psy­chicz­ne­go dla pacjen­tów przez psy­chia­trów, psy­cho­lo­gów, psy­cho­te­ra­peu­tów i tera­peu­tów uza­leż­nień są bez­płat­ne – finan­so­wa­ne przez NFZ.

Ofer­ta Klu­bu kie­ro­wa­na jest do doro­słych pacjen­tów Sudec­kie­go Cen­trum Zdro­wia Psy­chicz­ne­go i człon­ków KSON‑u będą­cych w kry­zy­sie psy­chicz­nym, w tym do osób uza­leż­nio­nych od środ­ków psy­cho­ak­tyw­nych i czyn­no­ści beha­wio­ral­nych. Do osób będą­cych w trak­cie lecze­nia lub będą­cych po leczeniu.

Celem Klu­bu jest prze­ła­ma­nie izo­la­cji spo­łecz­nej i przy­go­to­wa­nie osób z kry­zy­sem psy­chicz­nym do powro­tu i pra­wi­dło­we­go funk­cjo­no­wa­nia w życiu społecznym.

Naj­więk­szym zagro­że­niem w kry­zy­sie jest pozo­sta­wa­nie w domu z myśla­mi destrukcyjnymi.

Zwłasz­cza dla osób samot­nych, a tak­że z rodzin dys­funk­cyj­nych. Pro­wa­dzi to czę­sto do prze­ry­wa­nia przyj­mo­wa­nia leków, się­ga­nia po alko­hol i inne środ­ki psy­cho­ak­tyw­ne  i zaprze­sta­nia leczenia.

Klub Pacjen­ta to nade wszyst­ko spo­łecz­ność, w któ­rej człon­ko­wie obda­rza­ją się wspar­ciem i zro­zu­mie­niem. To bez­piecz­ny azyl dla pacjen­ta, moż­li­wość kon­struk­tyw­ne­go spę­dza­nia wol­ne­go cza­su i ochro­na przed alie­na­cją spo­łecz­ną. Dzia­łal­ność Klu­bu obej­mu­je akty­wi­za­cję spo­łecz­ną i zawo­do­wą, edu­ka­cję w zakre­sie psy­chia­trii i form radze­nia sobie w kryzysie.

Duże zna­cze­nie dla umac­nia­nia pro­ce­su zdro­wie­nia przy­pi­su­je­my udzia­ło­wi uczest­ni­ków Klu­bu w dzia­ła­niach kul­tu­ral­nych i arty­stycz­nych ofe­ro­wa­nych przez mia­sto Jele­nia Góra i Powiat Kar­ko­no­ski. Człon­ko­wie Klu­bu regu­lar­nie uczest­ni­czą w kon­cer­tach w Fil­har­mo­nii Dol­no­ślą­skiej. Cho­dzą na wysta­wy orga­ni­zo­wa­ne przez Biu­ro Wystaw Arty­stycz­nych w Jele­niej Górze. Bio­rą udział w spek­ta­klach Teatru Ani­ma­cji w Jele­niej Górze. Podzi­wia­ją eks­po­zy­cje Muzeum Kar­ko­no­skie­go, Muzeum Przy­rod­ni­cze­go i Cen­trum Edu­ka­cyj­ne­go KPN – Pałac Sobie­szów. Uczest­ni­czy­my w kon­cer­tach Festi­wa­lu Sile­sia Sonans w Koście­le Gar­ni­zo­no­wym w Jele­niej Górze.

Dla człon­ków Klu­bu uzy­sku­je­my bez­płat­ne bile­ty i wej­ściów­ki na kon­cer­ty, wysta­wy, czy spektakle.

Opie­ku­nem Klu­bu Pacjen­ta jest Ryszard Pabiś – peda­gog, tera­peu­ta uza­leż­nień, tera­peu­ta środowiskowy.


Nie ma potrze­by uma­wia­nia ter­mi­nu przyj­ścia do Klu­bu Pacjenta.

Moż­na przyjść w dowol­nym, wygod­nym dla sie­bie cza­sie w godzi­nach pra­cy Klubu.

  • Klub czyn­ny jest w Kar­ko­no­skim Sej­mi­ku Osób Nie­peł­no­spraw­nych w Jele­niej Górze,  ul. Osie­dle Robot­ni­cze 47A (sala nr 10): w czwart­ki w godz. od 10:00 do 18:00
  • oraz  w Spe­cja­li­stycz­nym Szpi­ta­lu MSWiA w Jele­niej Górze, ul. Cie­plic­ka 69–71, w budyn­ku D (sala tera­peu­tycz­na nr 1) we wtor­ki w godz. od 14:00 do 19:00.

Tele­fon do opie­ku­na Klu­bu Pacjen­ta: 661 643 195.

ZAPRA­SZAM!

Ryszard Pabiś