Eksperci, właściciele przychodni oraz fizjoterapeuci ostrzegają: najnowszy pomysł NFZ drastycznie ograniczy dostęp pacjentów do fizjoterapii domowej finansowanej przez państwo. Na zmianach mogą zyskać prywatne centra rehabilitacyjne. Przed opublikowaniem projektu prezes NFZ poszedł na spotkanie do przedstawicieli największych firm rehabilitacyjnych w Polsce.
Więcej pod linkiem: https://wiadomosci.wp.pl/nfz-planuje-zmiany-w-rehabilitacji-eksperci-to-prywatyzacja-uderza-w-najciezej-chorych-7052992839588800a
Prezes KSON interweniuje ws. rehabilitacji domowej
Poniżej przypominamy list Prezesa KSON do Prezesa NFZ w tej sprawie.
Pan
Filip Nowak
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia
ul. Rakowiecka 26/30
02–528 Warszawa
Szanowny Panie Prezesie,
Mam 81 lat, jestem osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym w zakresie wzroku i ruchu po wypadku samochodowym przed 30 laty. Od ponad 20 lat pełnię społecznie funkcję Prezesa Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych i społecznego rzecznika Osób Niepełnosprawnych i Pacjentów, wspierając rocznie ponad 4500 niepełnosprawnych mieszkańców kotliny Jeleniogórskiej.
Trudno mi zatem zarzucić, że problemy tego środowiska są mi znane powierzchownie.
Panie Prezesie.
Gdyby, któryś z naszych 150 jeleniogórskich pacjentów objętych domową rehabilitacją dowiedział się o Pańskim projektowanym zarządzeniu z dnia 11 lipca 2024 to pewnie wszedł by Pan do ich codziennej modlitwy z piętnem Poncjusza Piłata.
Bardzo Pana Proszę, aby zechciał się Pan z tego projektu wycofać.
Obecna forma rehabilitacji domowej jest jedyną właściwie formą usprawniania niepełnosprawnych „więźniów” socjalistycznych blokowisk, z których wobec braku wind nie mają szans na wyjście z domu. Jest to przesłanka poparta nie tylko dobrymi efektami zdrowotnymi dla pacjentów ale również poprawa ich dobro stanu psychicznego o czym wiemy z relacji asystentów osobistych osób niepełnosprawnych wspierających ich na co dzień. Realizujemy bowiem 4 duże projekty asystenckie obejmujące łącznie 100 pacjentów przy udziale 58 asystentów
W skali Dolnego Śląska rehabilitanci w obecnym systemie obejmują szacunkowo około kilkunastu tysięcy pacjentów najczęściej ze znacznym stopniem niepełnosprawności ruchowej i neurologicznej i to zamieszkujących domy bez wind.
Tyle moich uwag jako osoby niepełnosprawnej.
A oto dodatkowe elementy szkodliwości projektowanego zarządzenia na które wskazują niepełnosprawni, rehabilitanci oraz lekarze:
1. limitowanie świadczeń nielimitowanych,
2. przerwanie rehabilitacji u pacjentów ze znacznym stopniem niepełnosprawności w domu pacjenta (przynajmniej o 95 % ) co spowoduje pogorszenie stanu zdrowia tych pacjentów,
3. szacuję się, że obecnie taką opieką jest objętych około 5 tysięcy pacjentów we wszystkich przychodniach tylko miasta Wrocław, a w skali Dolnego Śląska dotyczyć to może nawet kilkunastu tysięcy osób,
4. ograniczenie wizyt domowych wykonywanych przez ambulatorium spowoduje zwolnienie 95% personelu,
5. nowy projekt zarządzenia nie zmniejszy kolejek do rehabilitacji ambulatoryjnej, ponieważ wizyty domowe dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności NIE są wykonywane z podstawowego kontraktu z NFZ tylko jako nad wykonania,
6. z powodu zwiększających się kosztów wynagrodzeń już od dawna utrzymanie placówek ambulatoryjnych finansowane jest z rehabilitacji domowej w ramach ambulatorium.
Wprowadzenie zarządzenia spowoduje zachwianie płynności placówek co może spowodować redukcje personelu w samym ambulatorium co wpłynie na czas oczekiwania wszystkich pacjentów na świadczenia rehabilitacyjne, co oznacza dalsze utrudnienia związane z dostępem do usług medycznych.
Panie Prezesie, jednocześnie, po zapoznaniu się z listem Prezesa Krajowej Rady Fizjoterapeutów z dnia 16 lipca 2024 roku w pełni zgadzamy się z jego konkluzjami wnosząc o wycofanie się z tego nieszczęśliwego w skutkach rozwiązania.
Z poważaniem,
Stanisław Schubert
Prezes
Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych