NFZ pla­nu­je zmia­ny w reha­bi­li­ta­cji. Eks­per­ci: To pry­wa­ty­za­cja. Ude­rza w naj­cię­żej chorych

Eks­per­ci, wła­ści­cie­le przy­chod­ni oraz fizjo­te­ra­peu­ci ostrze­ga­ją: naj­now­szy pomysł NFZ dra­stycz­nie ogra­ni­czy dostęp pacjen­tów do fizjo­te­ra­pii domo­wej finan­so­wa­nej przez pań­stwo. Na zmia­nach mogą zyskać pry­wat­ne cen­tra reha­bi­li­ta­cyj­ne. Przed opu­bli­ko­wa­niem pro­jek­tu pre­zes NFZ poszedł na spo­tka­nie do przed­sta­wi­cie­li naj­więk­szych firm reha­bi­li­ta­cyj­nych w Polsce.

Wię­cej pod lin­kiem: https://wiadomosci.wp.pl/nfz-planuje-zmiany-w-rehabilitacji-eksperci-to-prywatyzacja-uderza-w-najciezej-chorych-7052992839588800a

Pre­zes KSON inter­we­niu­je ws. reha­bi­li­ta­cji domowej

Poni­żej przy­po­mi­na­my list Pre­ze­sa KSON do Pre­ze­sa NFZ w tej sprawie.

Pan

Filip Nowak

Pre­zes Naro­do­we­go Fun­du­szu Zdrowia

ul. Rako­wiec­ka 26/30

02–528 War­sza­wa

Sza­now­ny Panie Prezesie,

Mam 81 lat, jestem oso­bą nie­peł­no­spraw­ną w stop­niu znacz­nym w zakre­sie wzro­ku i ruchu po wypad­ku samo­cho­do­wym przed 30 laty. Od ponad 20 lat peł­nię spo­łecz­nie funk­cję Pre­ze­sa Kar­ko­no­skie­go Sej­mi­ku Osób Nie­peł­no­spraw­nych i spo­łecz­ne­go rzecz­ni­ka Osób Nie­peł­no­spraw­nych i Pacjen­tów, wspie­ra­jąc rocz­nie ponad 4500 nie­peł­no­spraw­nych miesz­kań­ców kotli­ny Jeleniogórskiej.

Trud­no mi zatem zarzu­cić, że pro­ble­my tego śro­do­wi­ska są mi zna­ne powierzchownie.

Panie Pre­ze­sie.

Gdy­by, któ­ryś z naszych 150 jele­nio­gór­skich pacjen­tów obję­tych domo­wą reha­bi­li­ta­cją dowie­dział się o Pań­skim pro­jek­to­wa­nym zarzą­dze­niu z dnia 11 lip­ca 2024 to pew­nie wszedł by Pan do ich codzien­nej modli­twy z pięt­nem Pon­cju­sza Piłata.

Bar­dzo Pana Pro­szę, aby zechciał się Pan z tego pro­jek­tu wycofać.

Obec­na for­ma reha­bi­li­ta­cji domo­wej jest jedy­ną wła­ści­wie for­mą uspraw­nia­nia nie­peł­no­spraw­nych „więź­niów” socja­li­stycz­nych blo­ko­wisk, z któ­rych wobec bra­ku wind nie mają szans na wyj­ście z domu. Jest to prze­słan­ka popar­ta nie tyl­ko dobry­mi efek­ta­mi zdro­wot­ny­mi dla pacjen­tów ale rów­nież popra­wa ich dobro sta­nu psy­chicz­ne­go o czym wie­my z rela­cji asy­sten­tów oso­bi­stych osób nie­peł­no­spraw­nych wspie­ra­ją­cych ich na co dzień. Reali­zu­je­my bowiem 4 duże pro­jek­ty asy­stenc­kie obej­mu­ją­ce łącz­nie 100 pacjen­tów przy udzia­le 58 asystentów

W ska­li Dol­ne­go Ślą­ska reha­bi­li­tan­ci w obec­nym sys­te­mie obej­mu­ją sza­cun­ko­wo oko­ło kil­ku­na­stu tysię­cy pacjen­tów naj­czę­ściej ze znacz­nym stop­niem nie­peł­no­spraw­no­ści rucho­wej i neu­ro­lo­gicz­nej i to zamiesz­ku­ją­cych domy bez wind.

Tyle moich uwag jako oso­by niepełnosprawnej.

A oto dodat­ko­we ele­men­ty szko­dli­wo­ści pro­jek­to­wa­ne­go zarzą­dze­nia na któ­re wska­zu­ją nie­peł­no­spraw­ni, reha­bi­li­tan­ci oraz lekarze:

1. limi­to­wa­nie świad­czeń nielimitowanych,

2. prze­rwa­nie reha­bi­li­ta­cji u pacjen­tów ze znacz­nym stop­niem nie­peł­no­spraw­no­ści w domu pacjen­ta (przy­naj­mniej o 95 % ) co spo­wo­du­je pogor­sze­nie sta­nu zdro­wia tych pacjentów,

3. sza­cu­ję się, że obec­nie taką opie­ką jest obję­tych oko­ło 5 tysię­cy pacjen­tów we wszyst­kich przy­chod­niach tyl­ko mia­sta Wro­cław, a w ska­li Dol­ne­go Ślą­ska doty­czyć to może nawet kil­ku­na­stu tysię­cy osób,

4. ogra­ni­cze­nie wizyt domo­wych wyko­ny­wa­nych przez ambu­la­to­rium spo­wo­du­je zwol­nie­nie 95% personelu,

5. nowy pro­jekt zarzą­dze­nia nie zmniej­szy kole­jek do reha­bi­li­ta­cji ambu­la­to­ryj­nej, ponie­waż wizy­ty domo­we dla osób ze znacz­nym stop­niem nie­peł­no­spraw­no­ści NIE są wyko­ny­wa­ne z pod­sta­wo­we­go kon­trak­tu z NFZ tyl­ko jako nad wykonania,

6. z powo­du zwięk­sza­ją­cych się kosz­tów wyna­gro­dzeń już od daw­na utrzy­ma­nie pla­có­wek ambu­la­to­ryj­nych finan­so­wa­ne jest z reha­bi­li­ta­cji domo­wej w ramach ambulatorium.

Wpro­wa­dze­nie zarzą­dze­nia spo­wo­du­je zachwia­nie płyn­no­ści pla­có­wek co może spo­wo­do­wać reduk­cje per­so­ne­lu w samym ambu­la­to­rium co wpły­nie na czas ocze­ki­wa­nia wszyst­kich pacjen­tów na świad­cze­nia reha­bi­li­ta­cyj­ne, co ozna­cza dal­sze utrud­nie­nia zwią­za­ne z dostę­pem do usług medycznych.

Panie Pre­ze­sie, jed­no­cze­śnie, po zapo­zna­niu się z listem Pre­ze­sa Kra­jo­wej Rady Fizjo­te­ra­peu­tów z dnia 16 lip­ca 2024 roku w peł­ni zga­dza­my się z jego kon­klu­zja­mi wno­sząc o wyco­fa­nie się z tego nie­szczę­śli­we­go w skut­kach rozwiązania.

Z powa­ża­niem,

Sta­ni­sław Schubert

Pre­zes

Kar­ko­no­skie­go Sej­mi­ku Osób Niepełnosprawnych