Dzień dobry!
W dniu dzisiejszym odbyło się spotkanie z niezwykle uroczą i sympatyczną Panią RENATĄ CHMIELEWSKĄ Dyrektorem DPS Pogodna Jesień.
Sentencją dzisiejszego spotkania było “Co może być najsmutniejsze dla ludzi starszych — to SAMOTNOŚĆ”
Jak nas zapewniała Pani Renata Dom Pogodnej Jesieni stara się choć w namiastce zapewnić poczucie atmosfery domu rodzinnego.
Pierwsze chwile adaptacyjne są z reguły najtrudniejsze, potem jest już coraz lepiej, poznaje się ludzi, opiekunów, personel medyczny, zaczynają się pierwsze przyjaźnie, które powodują wzajemną więź i chęć uczestniczenia razem we wszystkich sytuacjach, np. razem spędzanych świąt.
W każdej sytuacji wszyscy mają zapewnioną opiekę medyczną nawet paliatywną.
Zmiany demencyjne, otępienne u ludzi starszych powodują to, że często stają się bezbronne w trudnych sytuacjach, stanowiąc często zagrożenie dla siebie samych jak i otoczenia, dlatego też przebywanie w Domu Opieki są dla nich wybawieniem i bezpieczeństwem.
Wiadomo, że jeśli nawet jest rodzina, to bardzo często zajęta pracą zawodową i nie w każdym momencie mogąca sprawować bezpośrednią opiekę nad tymi ludźmi.
Dom Pogodnej Jesieni ma swój wewnętrzny regulamin, który reguluje harmonogram całodziennego pobytu, łącznie z godzinami posiłków oraz wpisywaniem do zeszytu wyjść i powrotów.
Dla mieszkańców zapewniona jest również opieka rehabilitacyjna, która zlecana jest przez lekarza, mają opiekę psychologów, psychiatrów, terapeutów.
Trzeba również wspomnieć o szerokiej gamie innych zajęć towarzysko-kulturalnych w jakich uczestniczą mieszkańcy, a są to wycieczki, spotkania z zaprzyjaźnionymi DPS-ami, turnusy nad morzem, potańcówki organizowane okazjonalnie, jednym słowem dużo ruchu i wesołej zabawy.
Dla 80 pacjentów zatrudnionych jest 33 pracowników do opieki całodobowej, mają swoją kuchnię, pralnię, świetlicę oraz segmenty mieszkalne usytuowane na trzech piętrach. Pokoje jednoosobowe w pełni umeblowane. Ze swoich prywatnych rzeczy można mieć TV, radio, obrazy
Procedury jakie obowiązują w przyjęciu do DPS to przede wszystkim złożenie podania u pracownika socjalnego w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, następnie po otrzymaniu i wypełnieniu odpowiednich druków przez lekarza pierwszego kontaktu i przeprowadzenia przez pracownika socjalnego MOPS wywiadu środowiskowego w celu zebrania jak największej ilości danych, zostaje skierowany wniosek o umieszczenie pacjenta w DPS. Czas oczekiwania to około trzy lata.
Opłata to 70% z emerytury bądź renty, resztę dofinansowuje rodzina lub w sytuacji braku rodziny dopłaca MOPS do pełnej kwoty, która wynosi około 5700zł.
Prywatne Domy Opieki działają na trochę innych zasadach, oparte są na przepisach działalności gospodarczej. Nie obowiązują ich tak rygorystyczne przepisy jak DPS, które są bardzo dokładnie i często kontrolowane.
DPS rozlicza również kupowane medykamenty, pieluchomajtki itp. do pewnych ustalonych limitów, powyżej limitu dopłaca pacjent.
Ośrodek przystosowany i wyposażony w pełni dla potrzeb osób niepełnosprawnych.
Spotkanie bardzo ciekawe, prowadzone w przyjemnej atmosferze przez bardzo miłą i kompetentną Panią Renatę Chmielewską Dyrektor DPS Pogodna Jesień.
Ryszard Buziuk