Porozmawiaj z notariuszem…
W sobotę 18 listopada 2023 roku odbędzie się czternasta edycja organizowanej przez środowisko polskich notariuszy akcja społeczna Dzień Otwarty Notariatu. Po przerwie spowodowanej pandemią powrócono do spotkań stacjonarnych, które organizowane są w wielu miastach Polski, w tym w Jeleniej Górze.
Oprócz spotkań tête à tête będzie możliwość uzyskania informacji telefonicznie, jak też online (streaming live oraz na czacie). W ustalonych z zainteresowanymi terminach organizowane są również bezpłatne wykłady notariuszy dla słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku czy klubów seniora.
Temat tegorocznej edycji to „Porozmawiaj z notariuszem o zmianach w prawie spadkowym i ich skutkach”, z uwagi na ważne nowelizacje przepisów dotyczących sukcesji – zmiany obowiązujące od wiosny tego roku dotyczące fundacji rodzinnej oraz zachowku, jak też wchodzące w życie 15 listopada 2023 r. zmiany kodeksu cywilnego w zakresie prawa spadkowego (m.in. rozszerzenie przesłanek niegodności dziedziczenia, ograniczenie kręgu spadkobierców ustawowych, zmiany w zakresie odrzucenia spadku przez małoletniego spadkobiercę). Ponadto w bieżącym roku po długiej przerwie ustawodawca zdecydował o podniesieniu kwot wolnych od podatku od spadków i darowizn.
Celem akcji jest podniesienie świadomości prawnej społeczeństwa w dziedzinach leżących w kompetencjach notariuszy, w tym m.in. obrotu nieruchomościami (umowy sprzedaży, darowizny, zamiany, dożywocia, renty), udzielania pełnomocnictw, spraw spadkowych (testamenty, oświadczenia w zakresie przyjęcia lub odrzucenia spadku, umowy zrzeczenia się dziedziczenia, akty poświadczenia dziedziczenia).
Z uwagi na wskazany wyżej cel akcji, podczas Dnia Otwartego Notariatu niezależnie od tematu edycji, zainteresowani mogą uzyskać informacje o regulacjach prawnych we wszystkich dziedzinach, jakimi na co dzień w swej praktyce zajmują się notariusze.
Niezmiennie zainteresowaniem osób zgłaszających się do notariuszy podczas Dnia Otwartego Notariatu cieszą się informacje jakie sprawy można załatwić u notariusza bez konieczności udawania się do sądu, jak bezpiecznie przekazać majątek, czy wszystkie sprawy trzeba załatwiać osobiście.
Dzięki wprowadzeniu instytucji notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia spadkobiercy uzyskali alternatywną do sądowego stwierdzenia nabycia spadku możliwość poświadczenia praw spadkowych u notariusza. Pozwala to na szybkie i mniej stresujące niż w sądzie uzyskanie dokumentu potwierdzającego prawa spadkowe.
Osoby niepełnosprawne i seniorzy jako klienci notariusza
Czynności notarialne dokonywane są w siedzibie kancelarii. W sytuacjach wyjątkowych, jeżeli przemawia za tym charakter czynności lub szczególne okoliczności, czynność notarialna może być dokonana także w innym miejscu, np. w miejscu zamieszkania klienta. W każdym przypadku najważniejsze jest, aby osoba dokonująca czynności (klient) rozumiała znaczenie dokonywanej swobodnie czynności. Notariuszowi nie wolno dokonywać czynności notarialnej, jeżeli poweźmie wątpliwość, czy strona czynności notarialnej ma zdolność do czynności prawnych. Zatem najważniejsza jest świadomość klienta. Ograniczenia fizyczne nie mają znaczenia.
Przed dokonaniem każdej czynności notariusz udziela klientowi niezbędnych wyjaśnień dotyczących dokonywanej czynności notarialnej.
Pełnomocnictwo
Pełnoletnie osoby niepełnosprawne i seniorzy nie zawsze mają możliwość osobistego załatwiania swoich spraw urzędowych. Jeśli tylko mają w swoim kręgu osoby zaufane (członków rodziny, przyjaciół), którym mogą powierzyć dokonywanie w ich imieniu określonych czynności, powinni skorzystać z instytucji pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo może być ogólne (obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu), rodzajowe (określające rodzaj czynności dokonywanych w imieniu mocodawcy) lub szczególne (do konkretnej wymienionej w treści pełnomocnictwa czynności).
Nie do wszystkich czynności wymagane jest pełnomocnictwo w szczególnej formie (notarialne — przez poświadczenie podpisu lub akt notarialny), czasami wystarcza pełnomocnictwo pisemne. W instytucji czy urzędzie, w których pełnomocnictwo będzie wykorzystane należy dowiedzieć się jaka forma pełnomocnictwa jest wymagana.
W przypadku konieczności udzielenia pełnomocnictwa notarialnego (np. do zbycia czy nabycia nieruchomości lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu), należy – po uprzednim umówieniu terminu spotkania — udać się do kancelarii notarialnej.
Pełnomocnik jest zobowiązany działać zgodnie z wolą osoby, która udzieliła pełnomocnictwa, zwanej mocodawcą.
Seniorzy powinni rozważyć udzielenie pełnomocnictwa do załatwienia najważniejszych spraw w okresie kiedy pozostają w dobrej formie psychicznej. W obowiązującym stanie prawnym, z uwagi na brak możliwości dokonania czynności prawnej (w tym udzielenia pełnomocnictwa) przez osoby znajdujące się w stanie uniemożliwiającym samodzielne podejmowanie decyzji, kierowanie swoim postępowaniem i prowadzenie swoich spraw, w sytuacji pogorszenia formy psychicznej, udzielenie pełnomocnictwa może się okazać niemożliwe. Pozostanie uzyskanie rozstrzygnięcia sądowego. Niejednokrotnie konieczne będzie przeprowadzanie postępowania o ubezwłasnowolnienie.
Od kilku lat proponowane jest m.in. przez środowisko notariuszy tzw. pełnomocnictwo opiekuńcze, które z powodzeniem funkcjonuje już w Niemczech. Pełnomocnictwo takie ułatwiłoby funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami w różnych dziedzinach życia oraz załatwianie spraw, w tym dokonywanie czynności prawnych za pośrednictwem wybranej przez siebie osoby fizycznej. Należy mieć nadzieję, że instytucja ta zostanie wprowadzona do polskiego systemu prawnego.
Testamenty notarialne
Klienci mają możliwość sporządzenia testamentu własnoręcznego. Jeśli jednak wybiorą notarialną formę testamentu, przed jego sporządzeniem otrzymają od notariusza informacje prawne niezbędne do podjęcia właściwej decyzji w zakresie sukcesji.
W przypadku zamiaru uczynienia zapisu windykacyjnego (postanowienia, że oznaczona osoba nabywa przedmiot zapisu z chwilą otwarcia spadku) forma aktu notarialnego jest konieczna.
Serdecznie zapraszam na Dzień Otwarty Notariatu.
Not. Maria Dworak
Koordynator Dnia Otwartego Notariatu w Jeleniej Górze
Dzień Otwarty Notariatu 2023
Sobota 18 listopada 2023 roku
Jelenia Góra, ul. Podwale 25 Centrum Handlowe Nowy Rynek
Informacje telefoniczne pod nr: 71 738 12 01