Dzień dobry!
Mamy za sobą pierwsze spotkanie po wakacjach. Jestem w szoku, mimo rozesłanych wszędzie gdzie się dało ogłoszeń o dzisiejszym spotkaniu i kodu dostępu do transmisji na ZOOM, byłem ja i w połowie dołączył Wojtek. A szkoda bo dzisiejsze spotkanie poświęcone było sprawom bezpośrednio nas dotyczących.
Gościem była Pani Urszula DUKIEWICZ, pracownik Jeleniogórskiego Inspektoratu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z Działu Rent i Emerytur. Na początku została wyjaśniona kwestia orzecznictwa o niepełnosprawności przez Powiatowy Zespół Orzekania do Spraw Niepełnosprawności i ZUS.
Orzeczenie PZO o N nie ma uwarunkowań finansowych. Z orzeczenia ZUS są przyznawane wszelkie świadczenia, w zdecydowanej większości decydujące o naszej egzystencji.
W następnej kolejności Pani Urszula omówiła jakie dokumenty i gdzie należy składać, aby uzyskać należne świadczenia.
Poruszony został też temat rent i emerytur. Należności z tytułu renty są zupełnie inaczej naliczane niż emerytura. Emerytura obliczana jest z kapitału początkowego nagromadzonego w czasie wykonywanej pracy o zbieranych składek. Będąc na rencie chorobowej w przypadku osiągnięcia wieku emerytalnego, automatycznie zostajemy “przeniesieni” na emeryturę bez żadnych komplikacji. Jeżeli świadczenie chorobowe było wyższe niż obliczona emerytura, zostaje przyznane wyższe świadczenie.
Następnym tematem była renta rodzinna -(“renta wdowia”), przysługuje ona w wymiarze 85% świadczenia, jakie było pobierane przez współmałżonka.
W przypadku świadczenia zbieżnego, czyli emerytura i renta pobierana razem, po śmierci współmałżonka druga strona otrzymuje 85% emerytury bądź renty, w zależności które świadczenie jest korzystniejsze.
Dodatek pielęgnacyjny wypłacany jest tylko osobom pobierającym emeryturę bądź rentę z tytułu niezdolności do pracy, albo rentę rodzinną, nie jest natomiast wypłacany tym, którzy pobierają świadczenie przedemerytalne czy rentę socjalną i jest on w wysokości 294,34zł.
Była również mowa o dodatkach i uprawnieniach kombatanckich, w przypadku śmierci kombatanta, osoba chcąca nabyć uprawnienia do tych dodatków, (ryczałt energetyczny, dodatek kompensacyjny) musi się zwrócić do Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych żeby wydali taką decyzję i z takim dokumentem zwracamy się do ZUS, aby mogły mieć wypłacane te świadczenia.
Jeśli chodzi o dostęp do bezpłatnych leków dla kombatantów, to wdowa również musi uzyskać odpowiednie dokumenty, aby z tych darmowych leków korzystać.
Odzyskanie pieniędzy z ZUS po śmierci współmałżonka jest możliwe tylko z tzw :Subkonta na którym zgromadzone były pieniądze Otwartego Funduszu Emerytalnego.
Pani Urszula bardzo dokładnie i precyzyjnie wyjaśniała wszelkie sprawy związane z działalnością Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Niestety nie jestem dobrym sprawozdawcą, ( a szkoda) dlatego też bardzo namawiam i zachęcam do udziału w takich spotkaniach, bo możemy bardzo wiele się dowiedzieć na temat spraw nas nurtujących o czym świadczy dzisiejsze spotkanie.
Że było bardzo interesujące może świadczyć ilość zadawanych bardzo konkretnych pytań, na które uzyskaliśmy zadawalające nas odpowiedzi.
JUŻ DZIŚ ZAPRASZAM NA PIĄTKOWE SPOTKANIE Z ENDOKRYNOLOGIEM PANIĄ KAJĄ FILACZYŃSKĄ NA GODZINĄ 12**
BĘDZIE TO TRANSMISJA NA ZOOM
–
Ryszard Buziuk



