Stomatologia na najwyższym poziomie nie jest zarezerwowana tylko dla zdrowych i zamożnych
Strach przed dentystą powoduje, że pacjenci trafiają do gabinetu dopiero wtedy, kiedy boli. A wcale nie musi tak być! Jeżeli zadbamy o zęby naszych podopiecznych zanim jeszcze wystąpią niepokojące objawy, to prawdopodobnie nigdy nie będą cierpieć z powodu próchnicy.
Wystarczy, że trafią w ręce świetnych specjalistów, którzy zabiegi wykonują w znieczuleniu ogólnym - mówi dr Piotr Borowski, stomatolog.
Panie doktorze, próchnica dotyczy każdego- niezależnie od tego, czy jest zdrowy, czy niepełnosprawny.
Otóż to! Różnica polega na tym, że osoba zdrowa niekiedy sama potrafi stwierdzić, że potrzebna jest jej wizyta u dentysty, bo zobaczy w lustrze jakiś niepokojący objaw. W przypadku osób niepełnosprawnych zaś trzeba trochę pomóc i zacząć troszczyć się o ich zęby zanim wystąpi próchnica. Każda osoba zasługuje na pełny, zdrowy uśmiech.
Trzeba zatem skoncentrować się na profilaktyce, a nie leczeniu.
Oczywiście. Trzeba spowodować, aby zęby nigdy nie bolały i przede wszystkim — żeby one w ogóle były. Często uzębienie osób z upośledzeniami jest spisywane na straty, jeżeli ubytki są duże. Tak nie musi być! Wystarczy raz wszystko wyleczyć a potem regularnie przeglądać aby mieć zdrowe zęby.
Opiekunowie się boją- że leczenie będzie długie, nieprzyjemne i bardzo stresujące.
To mit. W dzisiejszych czasach możemy zaproponować naszym wymagającym pacjentom takie warunki, które ograniczą ból i stres praktycznie do zera. Receptą na to jest przeprowadzanie zabiegów w znieczuleniu ogólnym. Pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości, a stomatolog wówczas jest w stanie wyleczyć nawet kilkanaście zębów!
Wszystko to w ciągu jednej wizyty? A co z usuwaniem zębów?
Dokładnie tak, możemy naprawić cały uśmiech pacjenta podczas jednej wizyty.
Usuwanie?
Jeżeli już jest potrzebne, czego chcemy oczywiście uniknąć, to można przeprowadzić ekstrakcję nawet kilku zębów. Ze względów medycznych jest to zresztą najbardziej korzystne, całość goi się szybko i pacjent w mgnieniu oka zapomina o wcześniejszych dolegliwościach.
Gdzie zatem szukać klinik, które zajmują się taką kompleksową opieką nad niepełnosprawnymi?
Całkiem blisko! Jedna z nich funkcjonuje już od jakiegoś czasu w Ostrawie (Czechy), zaś na otwarcie kolejnej już w lutym czeka Náchod, również w Republice Czeskiej, 90 km od Jeleniej Góry.
Ale dlaczego akurat Czechy?
Z prostych przyczyn. Po pierwsze, dla województw południowych, w szczególności dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego, odległości do miast z naszymi klinikami są niewielkie. Komunikacja jest bardzo dobra, do Czech można dostać się łatwo i niedrogo. Po drugie- w Czechach funkcjonuje zupełnie inne prawodawstwo. Pacjent dzięki temu ma o wiele większe korzyści.
A koszt? Przecież takie usługi, jak kompleksowe leczenie, usuwanie zębów czy ich czyszczenie z osadów i kamienia to dziś bardzo kosztowne zabiegi.
Wszystkie usługi świadczymy za darmo. Nie pobieramy żadnych opłat za materiały, pracę lekarzy ani środki farmakologiczne. Koszty pokrywa NFZ w ramach finansowania transgranicznego, podobnie jak to się ma w przypadku zaćmy. Niepełnosprawni i ich opiekunowie muszą zdać sobie sprawę z tego, że ich podopieczni mają pewne przywileje, z których powinno się korzystać. Minister Zdrowia określił że standardem dla osób niepełnosprawnych jest stosowanie tak jak w gabinetach prywatnych wypełnień światło utwardzalnych oraz znieczulenia ogólnego – narkozy.
Kto z nas nie chciałby usnąć na fotelu dentystycznym i obudzić się ze wyleczonymi zębami?
Tak – dla niepełnosprawnych to możliwe i to za darmo! Dobrze wiemy, że dziś w prywatnych gabinetach stomatologicznych koszt wypełnienia ubytku materiałem światło utwardzalnym zaczyna się od około 100 złotych, natomiast cena ta wzrasta wraz z wielkością ubytku, który należy wypełnić. Tutaj natomiast wszystkie najlepsze materiały, zapewniające trwałość i wieloletnią przydatność, są całkowicie bezpłatne. To samo tyczy się narkozy ze wskazań medycznych. Jeżeli podopieczny na fotelu dentystycznym czuje się niekomfortowo i po prostu się boi — to za darmo oferujemy pomoc anestezjologa, który wprowadzi pacjenta w stan pełnego rozluźnienia, żeby leczenie przebiegło szybko i bez stresu.
Co zatem finansowo spoczywa w gestii opiekunów?
Opiekunowie pokrywają tylko i wyłącznie koszt transportu.
A kwestie formalne?
Za kwestie formalne bierzemy także pełną odpowiedzialność, chociaż do tego potrzebna jest nieskomplikowana dokumentacja medyczna. Za to także nie pobierane są żadne opłaty, nie ma tu żadnych kruczków. Koszty finansuje NFZ. Naszym priorytetem naprawdę jest dobro i komfort pacjenta.
Jak wygląda zatem dobór sprzętu i specjalistów?
Decydujemy się tylko na współpracę z najlepszymi. Wszyscy nasi lekarze są wykwalifikowanymi specjalistami, mają niezbędne certyfikaty i uprawnienia. Najważniejsze w tym wszystkim jest jednak to, że są to lekarze, którzy naprawdę kochają swoją pracę i są jej oddani. Mają swoją misję — chcą leczyć ludzi i sprawiać, żeby w szczególności ci, którzy są od osób zdrowych nieco słabsi, ale równie wartościowi — cieszyli się pięknym i zdrowym uśmiechem. Mamy wielu pacjentów, którzy po jednej wizycie nie wyobrażają sobie leczenia nigdzie indziej. Oczywiście pracujemy w grupach międzynarodowych — wśród lekarzy są zarówno Polacy, jak i Czesi, jednak nie należy obawiać się problemów z komunikacją — asystenci z chęcią tłumaczą wszelkie zagadnienia. Jeżeli chodzi o sprzęt, to nie możemy sobie pozwolić na odstępstwa od najwyższych standardów. Po prostu działamy w myśl zasady: najlepsze materiały, najlepszy sprzęt, najlepsi lekarze. To murowany sukces i nasz i pacjentów.
Najlepsze materiały, sprzęt i lekarze — mając taką ofertę jak wyglądają kolejki do odbycia wizyty?
Polska rzeczywistość przyzwyczaiła nas do terminów mrożących krew w żyłach. Właśnie dlatego stworzyliśmy kliniki w Czechach. Jako, że tu funkcjonują zupełnie inne zasady, nie obowiązują limity, tak jak w innych, polskich ośrodkach refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Często jest tak, że lekarze nie mogą przyjmować nadprogramowej ilości pacjentów, ponieważ przyjęty system im na to nie pozwala. Tu jest inaczej. Przyjmujemy wszystkich, którzy tej pomocy potrzebują. Oczywiście jest pewna kolejność, natomiast na wizytę nie czeka się bardzo długo, a nagłe przypadki są obsługiwane poza ustalonym porządkiem. Nikt nie może pozostać bez opieki. W myśl tej zasady podejmujemy współpracę z ośrodkami, domami pomocy — tak, aby całe grupy osób w ustalonym terminie cyklicznie były przywożone do gabinetów, kompleksowo leczone i przywracane środowisku jako osoby z całkowicie zdrowym uzębieniem. I najważniejsze- żebyśmy mogli faktycznie zapobiegać, a nie leczyć.
Często w placówkach świadczących usługi nieodpłatnie traktuje się pacjentów jak w warsztacie samochodowym: „Zepsuło się? Naprawimy”, ale nic poza tym.
A tu jest inaczej. Bo u nas liczy się człowiek i troska o niego. Nie chcemy, aby ludzie cierpieli z powodu bólu. Proces leczenia obejmuje dla nas także rekonwalescencję- dlatego po wizytach dzwonimy do opiekunów pacjentów, pytamy o samopoczucie podopiecznego, a jeżeli potrzebna jest pomoc- pomagamy. Natychmiast. Po to zostaliśmy lekarzami.
Rozmawiała
Joanna Krakowiak
Zdaniem pacjenta…
„U Wiktora pojawił się problem stomatologiczny. W Dzień Niepodległości 11 listopada w piątek odezwała się prawa górna ósemka. (…) Ujawniło się jeszcze kilka tematów: przeciwległa ósemka do przeleczenia, kilka ognisk próchnicy, konieczność wymiany starego wypełnienia, potrzeba wyczyszczenia wszystkich zębów. I tu zaczęły się schody. Bo Wiktor generalnie nie chce współpracować na co dzień, a na fotelu dentystycznym to już w ogóle. Jak wyleczyć mu chore zęby i usunąć ósemkę? Niby sprawa prosta ale nie w tym przypadku. Bez znieczulenia i uśpienia ani rusz ! (…) Pojawiła się i na to rada. Propozycja wizyty w gabinecie stomatologicznym w Ostarwie , w którym pracują polscy i czescy lekarze, w tym anestezjolodzy. I wszystko w ramach NFZ, bez kolejki. Już w środę rano 16 listopada Wiktor zasiadł na fotelu, został wprowadzony w stan sedacji i poddany leczeniu. Po nieco ponad dwóch godzinach został wybudzony. Tego samego dnia wróciliśmy do domu. Wszystkie problemy stomatologiczne Wiktora zostały rozwiązane podczas jednej wizyty. (…) Poświęciliśmy jeden dzień a spokój mamy na cały rok. Gorąco polecam takie rozwiązanie wszystkim osobom, które stanęły przed podobnym problemem. Z powodu uregulowań prawnych kwestia ogranicza się do dorosłych osób niepełnosprawnych z orzeczeniem o stopniu umiarkowanym i znacznym. Ale to o nich właśnie przecież chodzi!”
Roman Kubicza, Starachowice
Źródło: prywatny profil facebookowy https://www.facebook.com/roman.kubicza/posts/1158571990856720?pnref=stor
Wszyscy zainteresowani proszeni są o kontakt z
Karkonoskim Sejmikiem Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze ul. Osiedle Robotnicze 47a.
osobiście od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 16.00, telefonicznie pod numerem telefonu 757524254
lub mailowo na adres biuro@kson.pl