„Przystań z Jezusem” w Kołobrzegu, podobnie jak „Przystanek Jezus” w Kostrzynie n. Odrą to inicjatywy ewangelizacyjne, które zapoczątkował ordynariusz diecezji koszalińsko–kołobrzeskiej bp Edward Dajczak.
Ponad stu ewangelizatorów „Przystani z Jezusem” wyruszyło 22 lipca 2016 r. z kościoła pw. Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia w Kołobrzegu w okolice amfiteatru, gdzie odbywał się festiwal Sunrise. Młodzi ludzie uczestniczyli w Adoracji Najświętszego Sakramentu. Po odmówieniu Koronki do Bożego Miłosierdzia kolorowy pochód, z wielkim krzyżem na przodzie wyruszył ulicami miasta w kierunku ul. Solnej nad brzegiem morza.
Uczestnicy ogólnopolskiej inicjatywy ewangelizacyjnej rozdawali ulotki mówiące o ewangelizacji i zapraszali do udziału w różnych imprezach. Ubrani byli w czerwone koszulki z napisem: „Chcę Ci powiedzieć, że Duch Święty posłał mnie do Ciebie”.
Krzysztof Ukleja z Kołobrzegu rozdawał ulotki w parku zdrojowym. W takiej ewangelizacji uczestniczył już po raz czwarty. Powiedział, że włącza się we wspólnotową modlitwę w intencji młodzieży, przybyłej z całej Polski i zagranicy, aby wziąć udział muzycznym widowisku.
Ks. Piotr Zieliński – rektor kościoła rektoralnego pw. Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia w Kołobrzegu przedstawił krótki rys historyczny świątyni. – Ten kościół nie jest kościołem parafialnym ani filialnym, on przynależy do Domu Księży Emerytów, którego dyrektor jest równocześnie rektorem kościoła. Kościół przetrwał działania wojenne, podczas gdy wszystkie świątynie wkoło starówki, także dzisiejsza bazylika uległy zniszczeniu – mówił. – Pierwsza Msza św. odprawiona tu została 12 sierpnia 1945 r. i zapoczątkowała trwanie katolicyzmu na tych terenach. Jako pierwszy kościół katolicki w Kołobrzegu, do 1994 r. pełnił funkcję kościoła parafialnego. Dla wielu mieszkańców miasta stanowi kolebkę wiary. Ks. Piotr powiedział, że grupa wiernych poprosiła go, aby podczas trwania festiwalu odbywała się tu Adoracja Najświętszego Sakramentu i żeby to było zaplecze modlitewne dla Szkoły Nowej Ewangelizacji. Prośbę tę z entuzjazmem przyjął ks. Rafał Jarosiewicz, który odpowiada za organizację Przystani Jezus w Kołobrzegu.
Ks. Rafał Jarosiewicz podkreślił, że uczestnicy Przystani nie są alternatywą dla Sunrise. –Chcemy służyć wszystkim tym, którzy będą potrzebować naszego wsparcia i pokazać im, że istnieje również inny świat, inne spojrzenie w kontekście Pana Boga. Organizujemy także mnóstwo różnych atrakcji dla tych, którzy przyjechali do Kołobrzegu — mówił.
Karolina Herman z Sopotu po raz pierwszy wzięła udział w Przystani Jezus, natomiast na Przystanku Jezus w Kostrzynie była trzynaście razy. W trakcie rozmowy z „Tu i Teraz” powiedziała, że z każdym rokiem ma więcej doświadczeń. – Uważam, że ludzie potrzebują najbardziej ciepłego bycia przy człowieku, niekoniecznie wielkich filozofii i mówienia o Bogu ale właśnie ludzkiego odbicia Boga, który jest obecny przy człowieku w każdej sytuacji – argumentowała.
Festiwal Sunrise jest to największy festiwal muzyki klubowej, w tym roku odbywał się od 22 do 24 lipca. Z tej okazji do Kołobrzegu od wielu lat przyjeżdżają tysiące młodych ludzi z Polski i zagranicy.
Wanda Milewska