Informacjami dzielą się z nami Członkowie Zarządu Stowarzyszenia Niedosłyszących “LIRA”. Nie ma dokładnych danych ile jest osób niedosłyszących w Polsce. W Raporcie o osobach niepełnosprawnych w Polsce przygotowanym przez Biuro Prasowe Kongresu Kobiet Warszawa, 06.06.2011r, czytamy:
- niemal 900 tys. osób w naszym kraju ma poważny uszczerbek słuchu.
- co szóste dziecko w wieku szkolnym ma problemy ze słuchem. Są to przede wszystkim następstwa infekcji górnych dróg oddechowych.
- rocznie u ponad 300 noworodków stwierdza się wrodzoną wadę słuchu.
- około 100 osób rocznie traci słuch w wyniku różnych wypadków.
- w Polsce problem niedosłuchu dotyczy ponad 6 mln osób.
- według danych szacunkowych, niedosłuch ma ok. 10–15 proc. całej populacji świata, czyli ok. 500 mln osób, a w 2025 ma już ich być aż 900 mln. W Europie problem niedosłuchu dotyczy ponad 80 mln osób.
- w Polsce 80 proc. osób niedosłyszących nie nosi aparatów słuchowych. Jedni źle się z nimi czują, innych na nie nie stać.
Stowarzyszenie LIRA, zgodnie z zadaniami uchwalonymi w statucie pomaga osobom niedosłyszącym w pokonywaniu barier. Chcemy lepiej słyszeć, szukamy jak możemy sobie pomóc, dowiadujemy się o najnowszych osiągnięciach technicznych w dziedzinie aparatów słuchowych i urządzeń z nim współpracujących. Chcemy, aby otaczające nas środowisko było dla nas bardziej dostępne, żebyśmy np. mogli lepiej słyszeć w pomieszczeniach obiektów publicznych
W Rapocie zespołu ds. g/Głuchych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich zamieszczonym na stronie https://www.rpo.gov.pl/sites/default/files/Raport_Sytuacja_osob_poz%203_srodki_2%20XII.pdf na str. 64.czytamy: „Aby ułatwić zrozumienie mowy osobom korzystającym z aparatów słuchowych, w sali konferencyjnej zakłada się pętlę indukcyjną, która przekazuje do aparatu wyselekcjonowany dźwięk bezpośrednio z nagłośnienia. to bardzo ważne, ponieważ pomimo stosowania aparatu słuchowego w hałasie i w dużych pomieszczeniach nie można niczego zrozumieć. Aparat wzmacnia wszystkie dźwięki, które do niego docierają, przez co wszystko się zlewa i pomimo dużej głośności dźwięki docierają do ucha kompletnie niezrozumiałe. Badania pokazują, że dzięki pętli indukcyjnej zrozumienie mowy może wzrosnąć o 70–100%.”
W opracowaniu powyższym na str. 55 jest też napisane w jaki sposób można lepiej korzystać z telefonów komórkowych” ważne jest, aby aparat telefoniczny był kompatybilny z aparatem słuchowym, który może mieć ustawiony program – cewkę indukcyjną.” Można również korzystać z “dodatkowego urządzenia podłączanego do telefonu komórkowego (kablem z wejściem mini-jack lub za pomocą bluetooth), najczęściej zakładanego na szyję lub mające zakładane na uszy zawieszki, które wspomagają odbiór na linii: aparat słuchowy z włączoną cewką indukcyjną – telefon komórkowy/pętla indukcyjna (lub streamer z przeznaczeniem do użycia przez konkretny model telefonu komórkowego/. Rozwiązanie to zapewnia niektórym osobom słabosłyszącym pełne rozumienie mowy podczas połączenia telefonicznego. Pętle nie są oferowane w momencie sprzedaży telefonu u operatora komórkowego. Każda konfiguracja – dobór pętli indukcyjnej zależy od poziomu ubytku słuchu i należy ją dopasowywać indywidualnie.„
Szacuje się, że co druga osoba na terenie Kotliny Jeleniogórskiej ma problemy ze słuchem. Dotyczy to nie tylko osób starszych, ale coraz częściej młodzieży korzystającej ze słuchawek, które degenerują słuch. Powszechnym zjawiskiem staje się “nakierowywanie ucha” na rozmówcę co może oznaczać, że nasz partner nie dosłyszy. Z informacji, które docierają do Stowarzyszenia “LIRA” wynika, iż większość osób (zwłaszcza seniorów) nie korzysta (lub robi to nieumiejętnie) z aparatów słuchowych. Ceny tych urządzeń są w istocie niebotyczne. W tych wszystkich kwestiach może pomóc przez działalność naszego stowarzyszenia. Współpracujemy także ze Stowarzyszeniem Tłumaczy i Wykładowców Języka migowego “Gest”, którego siedziba również znajduje się w Sejmiku Osób Niepełnosprawnych na Osiedlu Robotniczym 47a w Jeleniej Górze.
Chętnie przyjmiemy nowych członków do naszego stowarzyszenia, nie trzeba mieć orzeczenia o niepełnosprawności, ale warto się o nie starać. Obecnie stowarzyszenie liczy ponad 50 członków, ale każdego zainteresowanego przyjmiemy z otwartymi ramionami. Jeżeli będzie nas więcej większa będzie siła naszego oddziaływania.
Dyżury członków Zarządu Stowarzyszenia Niedosłyszących „LIRA” odbywają się w czwartki w siedzibie Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w godzinach od 12.00 do 14.30. Można się również z nami skontaktować:
- telefonicznie pod numerem infolinii 75–75-242–54 lub telefonu komórkowego 515 328 537 — od pn do pt w godz. 10.00–16.00,
- mailowo: danutakarczmarczyk@wp.pl lub wandakarcz45@gmail.com.