MAPA BARIER ARCHITEKTONICZNYCH W MIEŚCIE
W ostatnim czasie powstała na naszym terenie galeria handlowo – usługowa p.n. „Galeria Sudecka”. Jest to największy w promieniu 70 km taki kompleks o powierzchni całkowitej 53 tys. M2, powierzchni handlowej – 45 tys. M2 z liczbą lokali ponad sto i 1800 miejscami do parkowania. Czy tak duży kompleks jest przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych?
Wjazd z parkingu do środka sklepu jest jak najbardziej dostępny dla niesprawnych ruchowo, ale przecież nie jest to jedyna grupa wśród osób niepełnosprawnych…Idźmy jednak dalej…
Na każdym piętrze znajdują się panele dotykowe, pokazujące lokalizację poszczególnych sklepów i lokali usługowych. Dla niepełnosprawnych ruchowo dostępne są na wyciągnięcie ręki. Dla tej grupy jak najbardziej możliwy jest dojazd do piętra, na którym znajduje się kino „Helios” oraz centrum fitness „Fabryka formy”. Dojazd możliwy jest windą, jak również ruchomą platformą. Do kina jest bardzo wygodne, szerokie, dobrze oświetlone i oznakowane wejście, a filmy wyświetlane są zarówno w wersji z napisami, jak i dubbingowanej. Do centrum fitnessu na pierwszy rzut oka wydaje się, że ciężko jest wejść nawet osobie pełnosprawnej, gdyż zamontowane są słupki i bramki. Nie jest to jednak problemem, gdyż wystarczy, że ktoś z obsługi naciśnie guzik i rozsuwają się one bardzo szeroko. Problemem natomiast i to nawet dla osób całkowicie sprawnych jest dostanie się do urządzeń, które się tam znajdują, ponieważ znajdują się one na piętrze, a droga do nich prowadzi tylko i wyłącznie po stromych schodach.
Wracając do wejść i platform, to, o tyle, o ile dostosowane są one dla osób niepełnosprawnych ruchowo, o tyle np. osoba niedowidząca nie ma możliwości swobodnego poruszania się po galerii. Drogę Dużym problemem są szklane przezroczyste elementy. Osoba z problemami wzroku może bardzo łatwo w taką ściankę wejść i, o ile nie wypadnie poza nią, o tyle może sobie zrobić mniejszą lub większą krzywdę. Gdyby były one kolorowo wypełnione chociażby jakimiś reklamami, osoby takie lepiej potrafiłyby oddzielić drogę między poszczególnymi lokalami.
Galeria nie posiada też żadnych oznakowani świetlnych, bądź głosowych. Podobnie jest w przypadku paneli informacyjnych – nie ma wbudowanej funkcji zamiany tekstu na mowę, a obrazki i litery są tak małe, że przysparzają problemu „przeciętnemu zjadaczowi chleba”
W Polsce coraz częściej mówi się o planowaniu uniwersalnym. Oznacza to, że to, co dobre dla niepełnosprawnych jest również przydatne dla wszystkich użytkowników.
Powszechną sprawą w sklepach wielkopowierzchniowych jest to, że toalety charakteryzuje swoisty półmrok. Powoduje to, że słabowidzący, w tym osoby starsze z trudnością muszą odszukiwać drzwi prowadzące do urządzeń sanitarnych.
Mamy pytanie do właścicieli inwestycji pn. „Galeria Sudecka” : Gdzie byli Wasi konsultanci organizujący budowę tego obiektu handlowego na etapie projektowania? Czy musi być w naszym kraju tak, jak np. przy budowie dworca kolejowego w Legnicy, gdzie zapomniano o windach dla osób niepełnosprawnych?
Z problemem tym uporali się kolejarze z Wrocławia i Wałbrzycha, gdzie problem dostępu osób niepełnosprawnych został rozwiązany z korzyścią dla tej grupy.
Wkrótce w Jeleniej Górze odbędzie się przebudowa dworca PKP. Budowany jest również nowy dworzec PKS. Już dzisiaj inwestorzy nawiązali kontakt ze środowiskiem osób niepełnosprawnych, oczekując trafnych i wymaganych przez tą grupę osób podpowiedzi.
Osoby niepełnosprawne to bardzo duży procent społeczeństwa. Apelujemy więc, aby i ich uwzględniano w poszczególnych planach inwestycyjnych, a będzie to dla tych inwestorów gwarancją dumy i sukcesu.
W Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych powołany został zespół złożony z członków poszczególnych organizacji inwalidzkich zrzeszonych w KSON, który przy pomocy i instruktażu Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze, na podstawie wycinkowych mapy miasta sporządzi mapę barier „utrudniających życie” nie tylko niepełnosprawnym mieszkańcom Jeleniej Góry.
Wdzięczni będziemy za sygnały od mieszkańców o zauważonych przez nich takich utrudnieniach. Uwagi prosimy kierować na nasz adres mailowy: biuro@kson.pl.