Cukrzyca coraz częściej atakuje — mówi Pan Doktor Adam Pawlikowski, lekarz- Diabetolog z 30 letnią praktyką. Współpracujący z Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków.
To choroba niezauważalna. Na początku nic nie boli a jedynie z czasem pojawią się pierwsze symptomy. Powikłania cukrzycy, dotyczącą wszystkich organów ludzkiego ciała w szczególności pogarsza się wzrok, szybciej pojawia się zaćma i jaskra, pojawiają się choroby nerek, które nie leczone doprowadzają do niewydolności. Dializa i przeszczep nerek to już dalsza konsekwencja. Cukrzyca przyśpiesza objawy miażdżycowe, doprowadzając do chorób serca — do zawału włącznie. Częstymi powikłaniami są schorzenia naczyń kończyn dolnych, doprowadzając do stopy cukrzycowej a nawet amputacji. Coraz częstszym zjawiskiem jest cukrzyca wieku dziecięcego i młodzieńczego jako pierwszy typ cukrzycy, który wymaga niezbędnego leczenia insuliną. Pierwsze objawy to zaobserwowane poczucie senności, wzmożone pragnienie, dekoncentracja, częstsze oddawanie moczu. O ile u osób dorosłych, cukrzyce łatwo jest wykryć podczas okresowych badań, to pośród dzieci i młodzieży jedyną skuteczną metodą jest wykonywanie częstszych badań przesiewowych. Mogą to być okresowe akcje w szkołach i przedszkolach. Obowiązku wykonywania takich badań w chwili obecnej nie ma. Wychowawcy i rodzice winni zatem zadbać o szczególną obserwacje swoich podopiecznych.
Cukrzyca młodzieńca jest chorobą pierwszego typu i dotyczy immunologii i jest spowodowana niszczeniem komórek wytwarzających insulinę. Szacuje się, że na cukrzyce typu pierwszego choruje od 10–20% dzieci i młodzieży a reszta dotyczy osób dorosłych i określana jest cukrzycą 2 typu. Nie bez wpływu na wykrywanie i leczenie , choroby cywilizacyjnej XXI wieku jaką jest cukrzyca są nawyki żywieniowe, brak ruchu i poziom opieki diabetologicznej.
W Kotlinie Jeleniogórskiej są cztery poradnie cukrzycowe. Gdyby kontrakty z NFZ były większe to pewnie zabezpieczyło by to wymagające potrzeby – mówi Doktor Adam Pawlikowski. Brak jest specjalistów diabetologii pediatrycznej i niestety rodzice chorych dzieci muszą korzystać z placówek specjalistycznych we Wrocławiu.
W dniu 7 lutego w Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze odbyło się spotkanie z udziałem Pana Profesora Nauk Medycznych Rajmunda Adamca, Konsultanta Wojewódzkiego w zakresie Diabetologii — Kierownika Kliniki Diabetologii i Nadciśnienia Tętniczego we Wrocławiu, Waldemara Waśniewskiego Vice Prezesa KSON, Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Jeleniej Górze i Diabetologa Adama Pawlikowskiego. Przedmiotem spotkania było uruchomienie w Jeleniej Górze Centrum Edukacji Diabetologicznej, które działać będzie w siedzibie KSON. W Centrum oprócz Diabetologa i dietetyczki, funkcjonować będzie pielęgniarka edukacyjna i każdy kto chce się dowiedzieć czegokolwiek na temat cukrzycy będzie mógł skorzystać z bezpłatnej porady, Centrum będzie funkcjonować na początku dwa razy w tyg. Przewiduje się — mówi Waldemar Wiśniewski – Prezes Jeleniogórskich diabetyków – uruchomienie Centrum w kwietniu tego roku. Istnieją plany otwarcie podobnych placówek edukacyjnych również w Wałbrzychu i Legnicy.