Stowarzyszenie Inwalidów Wzroku w Jeleniej Górze to organizacja skupiająca niewidomych i słabowidzących, ich rodziny i osoby wspierające ten szczególny rodzaj inwalidztwa. Stowarzyszenie liczące ponad 50 Członków zajmuje się już piąty rok różnymi formami wsparcia i aktywizacji społecznej i zawodowej inwalidów wzroku.
Podejmujemy – mówi Mirosława Jośko Sekretarz SIW – działania na rzecz bezpieczeństwa naszych podopiecznych. Odbyły się cykliczne spotkania z Policją Jeleniogórską na temat bezpieczeństwa w ruchu miejskim, a podczas spotkania w dniu 24 lutego 2015 roku tematem wiodącym było bezpieczeństwo przeciwpożarowe.
Gościem zebrania był młodszy kapitan Jarosław Pruś z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, który szeroko omówił przyczyny zagrożeń pożarowych.
Pożar powoduje wielkie przerażenie, budzi strach i grozę.
Co należy bezwzględnie uczynić w sytuacji , gdy widok ognia, dymu budzi nasz niepokój i stanowić może zarzewie pożaru?
Pan kapitan Pruś wymienił kilka podstawowych zasad do zapamiętania:
- powiadomić należy Straż Pożarną pod nr telefonu 998 podając dokładne miejsce, lokalizację, dojazd, usytuowanie mieszkania pod określonym wskazanym adresem,
- podać co się pali np. pali się dachu budynku, pali się szafa w pomieszczeniu, pali się samochód osobowy na parkingu itp.
- podać czy istnieje zagrożenie życia ludzkiego (przybliżona liczba osób, okoliczności)
- powiadomić sąsiadów i opuścić miejsce zagrożenia,
- zasłonić twarz i drogi oddechowe w czasie ewakuacji.
Słuchawkę można odłożyć (rozłączyć połączenie) dopiero po uzyskaniu potwierdzenia dyżurnego straży pożarnej o przyjęciu zgłoszenia.
Należy pozostać przy aparacie telefonicznym lub mieć przy sobie telefon, ponieważ po zadysponowaniu jednostek dyspozytor może sprawdzić wiarygodność zgłoszenia przez oddzwonienie na podany nr telefonu lub zadzwonić jeszcze raz w celu zebrania innych niezbędnych strażakom informacji.
Innym cichym zabójcą jest czad, który występuje w domach wyposażonych w piece tradycyjne do ogrzewania pomieszczeń, kominki oraz przede wszystkim w lokalach wyposażonych w piece gazowe tzw. junkersy zlokalizowane w łazienkach, które stanowić mogą „bombę” z opóźnionym zapłonem. Również niebezpieczne są junkersy w wieżowcach.
Należy zadbać o właściwą wentylację oraz o sprawność urządzeń grzewczych. W żadnym wypadku nie wolno zasłaniać kratek wentylacyjnych.
Elementem zabezpieczającym są proste w instalacji i niedrogie czujniki wykrywające tlenek węgla i ostrzegające przed zbyt wysokim stężeniem tego śmiercionośnego związku.
W drugiej części spotkania zaprezentowane zostały żółte odblaskowe plakietki z trzema czarnymi punktami. Plakietki takie oprócz białych lasek informują, że ich posiadacz jest osobą z poważną wadą wzroku.
Chcemy – mówi Jerzy Zoń z Kowar – aby oznakowania te nosili wszyscy inwalidzi wzroku. Taka praktyka stosowana jest skutecznie m. in. w Niemczech, Austrii i w Czechach. Pomaga nie tylko w codziennym życiu np. w sklepie przy odczytywaniu cen, daty ważności produktu, ale również na przystanku autobusowym przy odczytywaniu rozkładu jazdy. Osoba nosząca naszą plakietkę pobudza również empatię otoczenia tak ważną przy poruszaniu się po mieście np. na przejściach dla pieszych. W Polsce ten zwyczaj został zaniechany, jakby inwalidzi wzroku wstydzili się swojej niepełnosprawności. Na zebraniu ponad 20 osób zaopatrzyło się w plakietki.
Wkrótce w autobusach i na przystankach oraz w innych miejscach publicznych pojawią się plakaty i ulotki informujące o tej inicjatywie Stowarzyszenia Inwalidów Wzroku.
Sprawa bezpieczeństwa inwalidów wzroku, to również problem Seniorów, których wzrok i słuch także odbiega od norm pozwalających na bezpieczne uczestnictwo w ruchu miejskim.
Popularyzacja tego pomysłu to również zadanie dla innych inwalidzkich organizacji pozarządowych.
Na spotkaniu mówiono także o uruchomieniu specjalnego numeru alarmowego dla osób niesłyszących . Taki numer już funkcjonuje w Jeleniej Górze, ale jak mówił kapitan Pruś — nie możemy go podać do publicznej wiadomości z uwagi na dużą ilość fałszywych wezwań. Straż pożarna bowiem wyjeżdża na każdy taki sygnał. Taki numer telefonu każda osoba nim zainteresowana otrzyma po osobistym skontaktowaniu się w siedzibie Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze, Osiedle Robotnicze 47A od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.oo do 16.oo.