Już 3,2 proc. dorosłych Polaków, ponad milion osób, wykluczyło ze swojej diety produkty pochodzenia zwierzęcego. Badania potwierdzają, że wegetarianie bardziej świadomie.
Wyniki badania przeprowadzonego przez Instytut Badania Opinii Publicznej Homo Homini pokazały, że 1,6 proc., a więc ok. pół miliona Polaków stosuje dietę laktoowowegetariańską, czyli nie je mięsa i ryb, a podstawę ich wyżywienia stanowią produkty mleczne, jaja, warzywa i owoce. Kolejne 1,6 proc. osób jest weganami, czyli ogranicza swoją dietę wyłącznie do produktów roślinnych. Co więcej, sporo osób aspiruje do miana wegetarian — 3,7 proc. respondentów określiło się w ten sposób, przyznając jednocześnie, że jadają sporadycznie ryby i mięso. Osoby najczęściej deklarujące się jako wegetarianie to kobiety — aż 8,9 proc. Polek uważa się za wegetarianki. Liczni w tej grupie są także ludzie młodzi — do 24 lat (9,8 proc.) i osoby ze średnim wykształceniem (8,9 proc.).
Rosnąca liczba osób ograniczających spożywanie mięsa i jego przetworów świadczy o coraz wyższej empatii Polaków dla zwierząt i o rosnącej świadomości znaczenia zdrowego odżywiania dla naszego zdrowi — komentuje wyniki przeprowadzonego badania Małgorzata Chylewska, dietetyk LightBox, producenta zestawów wysokiej jakości świeżych posiłków, które zleciło badanie.
Wciąż jednak wokół diety wegetariańskiej krąży wiele mitów i błędnych przekonań. Jednym z nich jest opinia, że wegetarianizm szkodzi zdrowiu i powoduje duże niedobory niezbędnych składników odżywczych. Choć coraz więcej badań wskazuje zupełnie coś innego. Najnowsze doniesienia światowych naukowców pokazują, że wegetarianie żyją średnio od 6 do 9 lat dłużej niż zwolennicy mięsa. Zdaniem specjalistów przyczyną nie jest tylko sama dieta bogata w warzywa i owoce, ale styl życia, jaki wegetarianie prowadzą.
Zarówno dieta wegetariańska, jak i wegańska, może być bardzo urozmaicona i nie ograniczać się jedynie do sałaty. Mamy do dyspozycji szeroka gamę orzechów, nasion, roślin strączkowych, oczywiście warzyw i owoców, makarony, ryże, które urozmaicają dietę. Poza tym wiele z nich jest bogatym źródłem białka. Część z nich jest również wysokokaloryczna, co ułatwia zbudowanie masy i siły, niezbędnych w moim sporcie — podkreśla strongman Patrik Baboumian, najsilniejszy weganin na świecie.