Jerzy Owsiak, Bartosz Kamuda oraz Kazimierz Klimek zostali wyróżnieni za działalność charytatywną, podczas wczorajszej III Integracyjnej Biesiady Teatralnej „Spotkajmy się mimo wszystko”, zorganizowanej przez Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze. Impreza została zorganizowana z okazji Światowego Dnia Niepełnosprawnych i Wolontariuszy.
- Od 12. lat spotykamy się na początku grudnia. Doświadczenie i poświęcenie naszych współpracowników oraz chęć otwarcia się i podzielenia swoimi problemami osób, które zgłaszają się do nas, sprawiły, że udało nam się przełamać wiele barier uniemożliwiających funkcjonowanie niepełnosprawnym. W tym roku realizowane przez nas projekty sięgają prawie 1 mln zł. Z pomocą docieramy nie tylko do mieszkańców regionu jeleniogórskiego, ale również kamiennogórskiego. Prowadzimy nowatorską metodę świadczenia usług informacyjnych, czemu służą zarówno doradcy, jak i bezpłatna infolinia. Przeciwdziałamy wykluczeniu społecznemu m.in. poprzez aktywizację zawodową – mówił Stanisław Schubert, prezes KSON.
- Również nasza siedziba zmienia się na lepsze. Została otwarta nowoczesna pracownia komputerowa, dzięki której ponad 150 osób nauczyło się poruszania w Internecie. Kończy się budowa podjazdu do naszego budynku — dodał.
KSON współpracuje również ze Stowarzyszeniem Jeleniogórskiej Młodzieży „all-ternatywa”, któremu w ubiegłym roku użyczył miejsca do organizacji sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jerzy Owsiak zbierał pieniądze na sprzęt dla oddziałów geriatryczny, na których leczy się osoby starsze. Część z zakupionego sprzętu trafiła do szpitala w Jeleniej Górze, dlatego też Paszport Empatii z Tytułem Ambasadora Ludzi Otwartych Serc oraz kryształowy dzwonek KSON został przyznany Jerzemu Owsiakowi. Dzwonek odebrali przedstawiciele „all-ternatywy” i przekażą go wkrótce Jerzemu Owsiakowi.
Kolejny Paszport został przyznany Bartoszowi Kamudzie, bokserowi, który zorganizował niedawno II Turniej o Puchar Prezydenta Miasta „Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą” w boksie. Dochód z tej charytatywnej imprezy został przeznaczony dla rodziny Witkowskich na przeszczep komórek macierzystych.
- Trzeba wspierać osoby potrzebujące, a jest jeszcze wiele do zrobienia, więc planujemy kolejne turnieje, a mieszkańców Jeleniej Góry prosimy o hojność – zaznaczył Bartosz Kamuda.
Trzeci tytuł Ambasadora Ludzi Otwartych Serc trafił do Kaziemierza Klimka, dzięki któremu zrealizowano wraz z wolontariuszami remont pracowni komputerowej. Obecnie pomaga dostosować pomieszczenia zagrzybione do dobrych warunków oraz remontuje toalety.
Przyznano również dyplomy członków Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie i Ruchowo „Przyjaciele”, za prężną współpracę z KSON-em. – Działamy już od 15 lat i mamy ok. 30 członków. Organizujemy spotkania integracyjne dla osób niepełnosprawnych, wycieczki w różne ciekawe miejsca, spotkania z psychologiem, czy też warsztaty. Dzielimy się problemami, na które szukamy rozwiązań. Nasi członkowie brali udział m.in. w warsztatach aktywizacji zawodowej w KSON- ie – mówiła Barbara Zagrobelna, prezes SONIiR „Przyjaciele”.
Z programów KSON‑u korzystają również seniorzy. – W ubiegłym roku wziąłem udział w warsztatach komputerowych, dzięki którym nauczyłem się pisać na klawiaturze, korzystać z Internetu, co ułatwiło mi życie. Działalność KSON‑u oceniam bardzo dobrze – podkreślał Eugeniusz Markiewicz.
Podczas spotkania Maciej Lis, pełnomocnik terenowego Rzecznika Praw Obywatelskich mówił o ratyfikowanej niedawno konwencji ONZ do spraw osób niepełnosprawnych. Nie zabrakło występów artystycznych. Zagrał m.in. zespół Fonike fare, wystąpił też Perfectum.