Pierwsza sobota września była dniem pielgrzymki osób niepełnosprawnych i ich przyjaciół, do diecezjalnego sanktuarium maryjnego w Krzeszowie. Wspólnej modlitwie, w gronie prawie 3 tys. pielgrzymów, przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy, który witając przybywających powiedział:
Gromadzimy się tutaj w przeżywanym Roku Wiary, aby najpierw dziękować Bogu za łaskę wiary. By dziękować Matce Bożej, że nas podtrzymuje na drodze wiary. Chcemy też prosić, aby nas umacniała na drodze naszej wiary, byśmy coraz głębiej i mocniej wierzyli, a także dawali świadectwo o naszej wierze w życiu.
Pielgrzymka osób niepełnosprawnych, jest jednym z owoców Kongresu Osób Niepełnosprawnych, jaki po raz pierwszy odbył się w 1999 r., a powtórzony został 10 lat później w roku 2009. Do krzeszowa przybywają, wraz ze swymi opiekunami, głównie ludzie ze schorzeniami fizycznymi, a także osoby niepełnosprawne umysłowo, oraz w pełni lub częściowo niesłyszący i niewidzący. Te grupy, w miarę swoich możliwości angażują się w przygotowanie liturgii, a także okolicznościowych wystaw, kiermaszy, czy programów artystycznych. Tak było również w roku 2013.
Biskup legnicki Stefan Cichy, nawiązał do podejmowanych w Roku Wiary w diecezji różnych inicjatyw, w tym do odbywających się pielgrzymek środowiskowych m.in. do Krzeszowa. Nawiązał też do swoich osobistych doświadczeń z ostatnich miesięcy, kiedy przebywał w szpitalu : Trzeba było długo czekać, zanim mogłem szpital opuścić, a potem dojść do pełni sił. Nawet dzisiaj jeszcze nie jestem w pełni sprawny. Dlatego przed tą pielgrzymką mówiłem do swoich współpracowników, że będę tu jako człowiek półniepełnosprawny — mówił wspominając czas swojej choroby. Podzielił się swoimi odczuciami z odprawiania Mszy św. np. na wózku inwalidzkim, stwierdzając że odtąd bardziej poznał dolę osób, które na takich wózkach poruszają się całe swoje życie. Wskazując na Maryję, jako naszą orędowniczkę, wspomożycielkę, a także nauczycielkę na drodze wiary, odwołał się do słów papieża Franciszka z ostatniej encykliki, w której Ojciec Święty przypomina m.in. o szczególnej roli Maryi w dziele zbawienia i naszym życiu:
Jesteśmy słabymi ludźmi. Dlatego potrzebujemy pomocy naszej najlepszej Matki – mówił bp Cichy – dlatego papież dwukrotnie przyzywa Ją, by przyszła nam z pomocą w drodze do Jezusa (…) by przypominała nam, że ten, kto wierzy, nie jest nigdy sam.
Co roku, pielgrzymka jest też okazją do wręczenia przez diecezjalne duszpasterstwo osób niepełnosprawnych tytułu „Przyjaciel Osób Niepełnosprawnych”. Kapituła, której przewodniczy legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk, w tym roku przyznała 6 takich tytułów. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Józef Bogdaszewski, który od 30. lat działa społecznie w środowisku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym, głównie w strukturach Towarzystwa Przyjaciół Dzieci; Jarosław Duda, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu ds. osób niepełnosprawnych oraz Prezes Rady Nadzorczej Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, senator VIII kadencji Senatu RP, który dał się poznać środowisku osób niepełnosprawnych jako osoba niezwykle otwarta, wrażliwa i bardzo życzliwa; Władysław Kłyz, właściciel firmy „Polfarmer” ze Zgorzelca od lat wspierający działania Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Życzliwych; Lidia Świątek, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej, od wielu lat wspierająca swoją pomocą wszystkie inicjatywy podejmowane na rzecz osób niepełnosprawnych; Stowarzyszenie „Równe Szanse” w Ścinawie które od początku swojego istnienia, bardzo aktywnie włącza się w działania na rzecz osób niepełnosprawnych angażując do tych działań młodych wolontariuszy. i Lilia Walasek, wicestarosta legnicki, od wielu lat związana ze środowiskiem osób niepełnosprawnych, inicjator i koordynator wielu spotkań integracyjno-społecznych.
Wszystkim odznaczonym serdecznie gratulujemy !
Opracowała: Małgorzata Zdanowicz, Foto: Łukasz Żygadło