Od 1 stycznia 2012 r. czas pracy zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności został zrównany z czasem pracy pozostałych pracowników, czyli do 8 godz. na dobę i 40 godzin tygodniowo. Przypomnijmy, że do końca 2011 r. czas pracy osób niepełnosprawnych z tych grup nie mógł przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.
Od tego roku skrócenie czasu pracy do wymiaru 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo, może nastąpić jedynie wtedy, jeżeli lekarz prowadzący badania profilaktyczne pracowników (a jeśli brak jest lekarza medycyny pracy, lekarz sprawujący opiekę nad osobą niepełnosprawną) wyda w odniesieniu do tej osoby zaświadczenie o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy. Na badanie kieruje oraz jego koszty ponosi pracodawca, na wniosek osoby zainteresowanej.
Pracodawcy mają obowiązek kierowania swoich niepełnosprawnych pracowników o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, do lekarzy medycyny pracy celem przeprowadzenia badań koniecznych do uzyskania zaświadczenia. Przepisy nie nakładają jednak na pracodawców obowiązku poddawania badaniom wszystkich pracowników niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, lecz jedynie tych, którzy zgłoszą taką potrzebę. Lekarz nie jest zobowiązany do wskazywania wymiaru czasu pracy na jaki pracownik niepełnosprawny ma być zatrudniony. Istotne jest, aby wystawiając zaświadczenie wskazał, że stosowanie skróconych norm czasu wobec danego pracownika jest celowe. Termin ważności zaświadczenia określa lekarz, który je wydaje.
W przypadku, gdy nie ma lekarza medycyny pracy, do wystawiania zaświadczeń uprawnieni są także lekarze sprawujący opiekę nad osobą niepełnosprawną. Pracodawca powinien w tej sytuacji respektować zarówno zaświadczenia wystawione przez lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne pracowników jak i przez lekarza sprawującego opiekę nad osobą niepełnosprawną. Niepełnosprawny pracownik nie ma obowiązku przedłożenia pracodawcy zaświadczenia lekarza, należy jednak pamiętać, że ustalony zgodnie z opisanymi wyżej zasadami wymiar czasu pracy obowiązuje od dnia następującego po dniu przedstawienia pracodawcy tego dokumentu.
Nadal, osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych – chyba, że lekarz wyrazi na to zgodę.
Krótszy wymiar czasu pracy osoby zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie powoduje obniżenia przysługującego wynagrodzenia.
Źródło: http://ebifron.pfron.org.pl